Don Kichot – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Don Kichot z La Manchy” au­tor­stwa Miguela de Cervantesa to bez wąt­pie­nia jed­na z naj­waż­niej­szych i naj­bar­dziej zna­nych po­wie­ści w hi­sto­rii li­te­ra­tu­ry. Opo­wia­da ona o lo­sach ty­tu­ło­we­go szlach­ci­ca, Don Ki­cho­ta, któ­ry po­sta­no­wił zo­stać błęd­nym ry­ce­rzem. Dzie­je się tak pod wpły­wem lek­tu­ry ro­man­sów ry­cer­skich, któ­re in­spi­ru­ją Don Ki­cho­ta do dzia­ła­nia. Jego po­stać jest sa­ty­rą wy­mie­rzo­ną wła­śnie w po­dob­ne dzie­ła li­te­rac­kie.

Charakterystyka Don Kichota

Don Ki­chot to męż­czy­zna pięćdziesięcioletni, z wy­glą­du bar­dzo wy­so­ki, ale rów­no­cze­śnie ko­ści­sty. Twarz ma pociągłą i niezbyt urodziwą, nie przy­po­mi­na za­tem mło­dych, pięk­nych ry­ce­rzy, o ja­kich sam czy­ta w ro­man­sach i z któ­ry­mi za­pew­ne się iden­ty­fi­ku­je. W dni po­wsze­dnie nosi świt­kę z do­bo­ro­we­go sa­mo­dzia­łu, na­to­miast w świę­ta wy­bie­ra ka­ftan z przed­nie­go ma­te­ria­łu, a tak­że ak­sa­mit­ne spodnie i do tego san­da­ły. Męż­czy­zna na­le­ży do klasy niezbyt zamożnej hiszpańskiej szlachty, a jego cały ma­ją­tek to chudy koń, małe gospodarstwo, pies rasy chart i stara, zardzewiała już zbroja. W go­spo­dar­stwie wraz z nim miesz­ka­ją sio­strze­ni­ca, go­spo­dy­ni oraz pa­cho­łek. Są­sie­dzi mają dla nie­go róż­ne przy­dom­ki, ta­kie jak mia­no Ki­cha­da, Ke­sa­na bądź Ki­cho­na. Don Ki­chot lubi wsta­wać wcze­śnie rano i uda­wać się na polowania. Z ra­cji swo­je­go uro­dze­nia przez więk­szą część roku nie ma żadnego konkretnego zajęcia, za­tem wy­peł­nia so­bie czas czytaniem rycerskich romansów, co cał­ko­wi­cie po­chła­nia jego wy­obraź­nię.

To wła­śnie lek­tu­ra ta­kich ksią­żek spra­wia, że Don Ki­chot po­sta­na­wia zo­stać błędnym rycerzem. W tym celu za­czy­na na­zy­wać się mia­nem Don Ki­cho­ta z La Man­chy, koń zy­sku­je imię Ro­sy­nant, na­to­miast wie­śniacz­ka Al­don­za Lo­ren­zo zo­sta­je damą ser­ca o imie­niu Dul­cy­nea, by brzmia­ło ono bar­dziej wy­twor­nie. To po­ka­zu­je, jak bardzo szlachcic starał się dbać o szczegóły swojego przedsięwzięcia. Po­tem wy­ru­sza w świat w po­szu­ki­wa­niu przy­gód, a jego gierm­kiem sta­je się Sancho Pansa, pro­sty wie­śniak, któ­ry nie kie­ru­je się w ży­ciu żad­ny­mi wznio­sły­mi ide­ała­mi. Jest on za­tem praw­dzi­wym prze­ci­wień­stwem Don Ki­cho­ta. Na­da­je on jed­nak swo­je­mu panu przy­do­mek Rycerza Posępnego Oblicza.

Szlach­cic po­rzu­ca za­tem swój do­tych­cza­so­wy, mo­no­ton­ny tryb ży­cia wła­ści­wy dla swo­je­go po­cho­dze­nia i zmie­nia się w błędnego rycerza, któ­ry szu­ka przy­gód i chce sta­wać w obro­nie po­krzyw­dzo­nych. Sta­je się za­tem człowiekiem czynu, chce prze­żyć coś wię­cej i zmie­nić się w zu­peł­nie inną oso­bę. Idealizm Don Ki­cho­ta, jego wia­ra w szla­chet­ność i mo­ral­ność, spra­wia­ją, że męż­czy­zna w swo­im oto­cze­niu za­czy­na ucho­dzić za szaleńca, ko­goś, komu od­ję­ło ro­zum i wo­bec tego wy­ma­ga wspar­cia bli­skich. Jego przy­ja­cie­le za­tem po­zby­wa­ją się ksią­żek szlach­ci­ca, li­cząc, że to po­mo­że mu wró­cić do nor­mal­no­ści.

Don Ki­chot sta­ra się kie­ro­wać w ży­ciu swo­imi ide­ała­mi, do­bro­cią, szla­chet­no­ścią i wraż­li­wo­ścią. Za­zwy­czaj za­cho­wu­je się spo­koj­nie, ale źle reaguje na sprzeciw. Zło­ści się wte­dy, sta­je się po­pę­dli­wy i wpa­da w gniew. W ta­kich mo­men­tach nie li­czy się z tym, że na przy­kład jego prze­ciw­nik ma prze­wa­gę. Ci, któ­rzy oka­zu­ją ry­ce­rzo­wi po­moc, z pew­no­ścią mogą jed­nak li­czyć na jego praw­dzi­wą wdzięczność.

Don Ki­chot ma o so­bie do­bre zda­nie, jest z sie­bie dumny i uwa­ża się za dziel­ne­go ry­ce­rza. Ma jed­nak bar­dzo buj­ną wyobraźnię, w związ­ku z tym rów­nież bar­dzo wczu­wa się w swo­ją wy­my­ślo­ną mi­sję i trak­tu­je ją nie­zwy­kle po­waż­nie. Pró­bu­je naśladować bo­ha­te­rów czy­ta­nych przez sie­bie ro­man­sów ry­cer­skich. Ozna­cza to, że chce wy­glą­dać i za­cho­wy­wać się jak oni, przej­mu­je na­wet ich kwiecisty styl wypowiedzi, z ja­kim sty­ka się w trak­cie lek­tu­ry. Wszyst­ko to jed­nak spra­wia, że Don Ki­chot ba­lan­su­je na gra­ni­cy tego, co rzeczywiste, a tego, co urojone. Jego świat sta­je się na poły fan­ta­stycz­ny dzię­ki ele­men­tom ta­kim jak na przy­kład ol­brzy­my, któ­re osta­tecz­nie oka­zu­ją się wia­tra­ka­mi. Trud­no mu za­tem od­róż­nić rze­czy­wi­stość od świa­ta zna­ne­go z ro­man­sów. Na do­da­tek ry­ce­rza ce­chu­je rów­nież przesądność, co jesz­cze po­głę­bia jego pro­blem.

By­wa­ją jed­nak ta­kie mo­men­ty, w któ­rych Don Ki­chot oka­zu­je się być za­ska­ku­ją­co rozważnym i bystrym człowiekiem. Po­tra­fi udzie­lać in­nym mą­drych i po­moc­nych rad, wy­ra­ża też wyższe ideały, któ­re są dla nie­go bar­dzo waż­ne. Jed­no­cze­śnie chęć na­śla­do­wa­nia ry­ce­rzy za­śle­pia go do tego stop­nia, że tra­ci on cały swój roz­są­dek. Nie moż­na się za­tem dzi­wić, że po­są­dza­no go o szaleństwo. Inni nie ro­zu­mie­ją go, spo­łecz­ność za­czy­na od­rzu­cać Don Ki­cho­ta, a on sam wy­da­je się trwać w kon­flik­cie ze świa­tem, w któ­rym przy­szło mu żyć.

Nie da się ukryć, że ro­man­tycz­ne po­ry­wy Don Ki­cho­ta i jego chęć sta­nia się ry­ce­rzem wzbu­dza­ją sympatię i politowanie w czy­tel­ni­ku. Z dru­giej stro­ny jed­nak jego roz­pacz­li­we pró­by stwo­rze­nia świa­ta, któ­ry był­by zgod­ny z jego ide­ała­mi to też element tragiczny tej po­sta­ci. Don Ki­chot łą­czy w so­bie za­tem kon­tra­sto­we ele­men­ty, dzię­ki któ­rym sta­je się bo­ha­te­rem dy­na­micz­nym i zło­żo­nym, nie zaś tyl­ko sa­ty­rą Ce­rvan­te­sa na ga­tu­nek li­te­rac­ki, ja­kim jest ro­mans ry­cer­ski. Z pew­no­ścią od­bior­ca może z Don Ki­cho­tem sym­pa­ty­zo­wać, czy na­wet mu współ­czuć.


Prze­czy­taj tak­że: Don Kichot z La Manchy – bohaterowie

Ak­tu­ali­za­cja: 2025-03-21 17:13:14.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.