„Don Kichot z La Manchy” to dzieło Miguela de Cervantesa, które napisał na początku XVII wieku. Przedstawia historię błędnego rycerza, który uwierzył w romanse rycerskie i pragnie sam stać się błędnym rycerzem, mimo życia w zupełnie innych czasach. Jego działania stanowią parodię wielkich dzieł jego poprzedników, a dodatkowo stanowi satyrę na ludzi współczesnych Cervantesowi, którzy poważnie podchodzili do tych opowieści.
Spis treści
Don Kichot (właśc. Alonso Quijano) to podstarzały szlachcic pochodzący z La Manchy. Mężczyzna spędza większość czasu na czytaniu romansów, co doprowadza go w końcu do decyzji o zostaniu błędnym rycerzem. Jest wysoki, chudy i kościsty. Przypomina swojego konia Rosynanta. Jego rynsztunek to zardzewiała zbroja, zniszczona kopia i przyłbica z tektury, która potem zostaje przyczepiona do miski. To idealista marzący o zostaniu wielkim rycerzem, o którym będą pisać eposy. Wyrusza w liczne wyprawy, które najczęściej kończą się dla niego tragicznie. Wierzy, że walczy z olbrzymami, chroni damy w opałach, a odwiedzane przez niego gospody to w rzeczywistości zamki. Ma twardy kodeks moralny, opiera się pokusom życia doczesnego, kształtując swój charakter przez post i mało snu. Za wszelką cenę chce osiągnąć chwałę, nie przejmując się z wyśmiewaniem i oskarżeniami o obłęd
Sancho Pansa jest giermkiem Don Kichota. To niski, gruby mężczyzna o okrągłej twarzy. Jest chciwy i pragnie wielkiego majątku, który obiecuje mu rycerz. Wcześniej był biednym chłopem z La Manchy. Wszystkie działania postrzega przez pryzmat ewentualnych korzyści. Twardo stąpa po ziemi, ma wiele trafnych uwag na temat rzeczywistości. Stanowi przeciwwagę dla swojego pana, wobec którego jest jednak w pełni posłuszny. Potrafi znieść wiele, by tylko towarzyszyć Don Kichotowi.
Dulcynea to wieśniaczka z El Toboso. Jest niewykształcona i dość brzydka, jednak w oczach Don Kichota jest najpiękniejszą damą. Naprawdę ma na imię Aldonza Lorenzo i pracowała w oborze, jednak prawda nie miała zbyt wielkiego znaczenia dla błędnego rycerza. Nie znali się, co nie przeszkadzało mu uczynić z niej damę swojego serca. Dla niej dokonuje wielkich czynów i nakazuje napotkanym ludziom wysławiać jej urodę.
Ksiądz jest proboszczem w La Manchy i przy okazji bliskim przyjacielem Don Kichota. Próbuje przemówić mu do rozsądku, paląc jego księgi. Nigdy nie podobało mu się zamiłowanie szlachcica do romansów, jednak po decyzji o zmianie swojego życia na potrzeby zostania rycerzem zaczyna poważnie martwić się o jego bezpieczeństwo.
Przyjaciel Don Kichota. Martwi się, że mężczyzna zrobi sobie krzywdę. Próbuje wraz z kapłanem i golibrodą sprowadzić go do wioski i wybić mu z głowy głupie pomysły, co jednak okazuje się nieskuteczne. Wyrusza do Barcelony udając Rycerza Białego Księżyca, pojedynkuje się dwukrotnie z Don Kichotem. Gdy za drugim razem zwycięża, pragnie, by ten na rok wrócił do rodzinnych stron, w ten sposób ściągając go do domu.
Mieszka z nim w La Manchy. Jest to młoda, piękna dziewczyna, która poważnie lęka się o swojego wuja. Nie potrafi zrozumieć jego fascynacji rycerstwem. Wraz z jego przyjaciółmi pali księgi, jednak nie pomaga to uspokoić jego zapędów. Uważa go za szaleńca. Oczekuje na niego w domu, który prowadzi wraz z ochmistrzynią. Po śmierci dziedziczy majątek po zmarłym rycerzu.
Inaczej nazywany Golibrodą jest jednym z przyjaciół Don Kichota, uczestniczy wielokrotnie w próbach przemówienia mu do rozsądku, a nawet siłowego porwania.
To bohaterowie, którzy goszczą Don Kichota i Sancho Pansę. Zapewniają ich o swoim uwielbieniu, a w rzeczywistości drwią z nich i organizują podstępy, by bawić się jego kosztem. Oferują Sanchy gubernatorstwo na wyspie, z którego rezygnuje po kawałach, które robią mu jego podwładni. Organizują też ceremonię żałobną jednej z dam, zakochanej w rycerzu. Udają przyjaciół rycerza, w rzeczywistości robiąc z niego głupca i świetnie bawiąc się, obserwując jego szaleństwo i śmiejąc się z opowieści giermka.
Aktualizacja: 2024-10-25 17:11:08.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.