Czy Ali-Baba to postać pozytywna czy negatywna?

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Ali-Baba i czterdziestu zbójców” to słynna baśń, której interpretację można znaleźć w zbiorze opowiadań autorstwa Bolesława Leśmiana, po raz pierwszy opublikowanym w 1913 roku. Historia ta opowiada o losach tytułowego bohatera, Ali-Baby, który przypadkiem natrafił na pilnie strzeżony sekret czterdziestu groźnych rozbójników i ich herszta. Sekretem tym był magiczny skarbiec, zwany Sezamem, do którego można było się dostać wyłącznie w jeden, ściśle określony sposób, za pomocą magicznych słów. To niezwykłe odkrycie zmieniło całe życie Ali-Baby, a także wpłynęło na losy jego bliskich, w tym starszego brata, Kassima.

Ali-Baba przedstawiony jest jako człowiek skromny i zadowolony z życia, mimo że żył w biedzie. W porównaniu do swojego brata Kassima, który miał bogatą żonę, mieszkał w luksusowym pałacu, lecz ciągle narzekał i wstydził się ubogiego brata, Ali-Baba wydaje się być znacznie szczęśliwszy i pogodniejszy. Kassim, żyjący w dostatku, gardził młodszym bratem za jego niską pozycję społeczną i prosty tryb życia. Gdy Ali-Baba przypadkiem odkrył tajemnicę Sezamu w lesie, zabrał ze skarbca jedynie tyle, ile potrzebował do zaspokojenia podstawowych potrzeb, nie czując potrzeby korzystania z całego bogactwa, które odkrył. W przeciwieństwie do Kassima, Ali-Baba nie był chciwy i nie zamierzał się chełpić swoim znaleziskiem. Jednakże Kassim, chcąc poznać tajemnicę brata, wraz ze swoją żoną postanowił uciec się do podstępu, aby odkryć, skąd Ali-Baba czerpał swoje nowe bogactwo.

Po odkryciu tajemnicy Sezamu, Kassim, choć żył w luksusie, zdecydował się również udać do skarbca, by jeszcze bardziej powiększyć swój majątek. Niestety, jego chciwość i nieostrożność doprowadziły go do zguby. Kiedy Kassim próbował wydostać się ze skarbca, zapomniał słów zaklęcia otwierających Sezam i został schwytany przez rozbójników. Ci, rozwścieczeni jego próbą kradzieży, zamordowali go w brutalny sposób, a jego ciało rozczłonkowali na cztery części, zostawiając przy wejściu do skarbca jako przestrogę dla innych potencjalnych złodziei. To właśnie Ali-Baba odnalazł szczątki swojego brata, które zabrał do domu, starając się jednocześnie pomóc żonie Kassima. W tajemnicy zorganizował zszycie ciała Kassima i zatroszczył się o to, aby nikt nie podejrzewał jego żony, Aminy, o morderstwo. Dodatkowo, dzięki pomocy sprytnej niewolnicy Morgany, Ali-Baba ostatecznie pokonał zbójców, zabezpieczając sobie dostęp do Sezamu i jego bogactw.

Warto rozważyć, czy Ali-Baba rzeczywiście jest postacią jednoznacznie pozytywną. Na pewno jest on przedstawiony w opozycji do starszego brata, czyli Kassima. Ali-Baba maluje dom na biało i jest radosny, Kassim ma dom czarny i nieustannie narzeka, nie przyjmuje też rad Ali-Baby. Młodszy brat nie jest chciwy i ze skarbca bierze niewiele, mimo swojego znacznego ubóstwa, Kassim mieszka w pałacu, a i tak jedzie do skarbca, by powiększyć swój majątek. Zostaje za to ukarany - zapomina wiersza, który otwiera Sezam i przez to spotyka czterdziestu rozbójników. Ci zabijają Kassima, dzielą jego ciało na czworo i zostawiają je przy skarbcu jako ostrzeżenie dla innych, którzy chcieliby zagarnąć skarby dla siebie.

Baśń zatem zdecydowanie wskazuje zachowanie ubogiego, ale cieszącego się życiem Ali-Baby jako to właściwe. Ponury, narzekający i chciwy Kassim traci życie, próbując jeszcze bardziej się wzbogacić. Ostatecznie to dobry Ali-Baba zamieszkuje w jego pałacu. Dostaje go od żony brata, która jest wdzięczna za to, jak Ali-Baba postąpił z ciałem Kassima. Odszukał on bowiem brata, sprowadził jego zwłoki do domu, zadbał o to, by zostały one zszyte i zatroszczył się też, by podejrzenie morderstwa nie spadło na żonę Kassima. Ali-Baba w zamian za pomoc w pozbyciu się rozbójników uwalnia też swoją niewolnicę Morganę. Można go zatem określić jako pozytywnego bohatera, troszczącego się o swoich bliskich, postępującego słusznie, za co w baśni zostaje nagrodzony.


Przeczytaj także: Dwoje ludzieńków interpretacja

Aktualizacja: 2024-09-30 13:50:41.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.