„Stara baśń” to utwór Józefa Ignacego Kraszewskiego napisany w 1876 roku. Jest to powieść historyczna opowiadająca o losach Polski z IX wieku. Głównie autor opiera się na przekazach legendarnych, związanych z despotycznymi rządami króla Popiela oraz postacią Piasta, mitycznego założyciela rodu przyszłych królów Polski. Dzieło jest jednym z najważniejszych dzieł romantyzmu. Powieści nie były wtedy tak popularne, jak w następnych epokach, a utwór Kraszewskiego wyznaczył standardy i wzorce dla kolejnych powieściopisarzy.
Spis treści
Akcja powieści osadzona jest w IX wieku. Całość wydarzeń rozgrywa się od wiosny do jesieni tego samego roku, w czasach prasłowiańskich, pełnych legend i mitów. Kraszewski, tworząc swoją opowieść, czerpał inspirację z „Kroniki Galla Anonima”, która, opisując okres przed Mieszkiem I, pierwszym udokumentowanym władcą Polski, korzystała z ludowych opowieści i legend. Średniowieczne kroniki różniły się od późniejszych prac tego gatunku, gdyż często zawierały nie tylko fakty (często interpretowane w sposób korzystny dla fundatora kroniki), ale także podania i tradycje ludowe. Historie o Piaście i królu Popielu, które pojawiają się w „Kronice polskiej”, prawdopodobnie były źródłem dla Kraszewskiego, który chciał oddać ducha epoki, w której przekazy ludowe miały duże znaczenie.
Miejsce akcji pokrywa się z mapą pierwszego kraju Polan, opisanego w „Dagome iudex”. Są to okolice obecnego Gniezna, głównie Wielkopolski. Dokładne miejsca to między innymi okolice jeziora Lednica. Wspomniana zostaje także znajdująca się tam wyspa - Ostrów Lednicki. Nie wiadomo, gdzie znajdował się gród Popiela. Była to najpewniej bliska okolica tych terenów, jednak nie zostaje to wspomniane w tekście. Ziemie Popiela zostały zrównane z ziemią, dlatego ich identyfikacja już za czasów Galla Anonima była niemożliwa.
Aktualizacja: 2024-08-23 11:21:10.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.