Stara baśń – podsumowanie

Autor opracowania: Marcin Puzio. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Starą baśń” można uznać za jedną z najważniejszych powieści polskiego romantyzmu. Elementami charakterystycznymi dla tej epoki, jest duże zainteresowanie folklorem i tradycją narodową oraz tematami metafizycznymi. Przejawia się to w trakcie opisywania pogańskich rytuałów, takich jak noc kupały czy wróżenie przyszłości za pomocą odpowiednich mieszanek ziołowych. Czas akcji można oszacować na około IX wiek naszej ery. Akcja utworu rozgrywa się na przestrzeni trzech por roku (od wiosny do jesieni). Dość dokładnie można określić miejsce rozgrywania się wydarzeń, ponieważ pojawiają się tam istniejące nazwy, takie jak Lednica. Zarówno jezioro, jak i wyspa, w powieści będąca siedzibą chramu, jest prawdziwym miejscem. Powieść można zaliczyć do gatunku historycznych, przez wzgląd na łączenie faktów z fikcją i fantazją autora. Pojawiają się w niej postacie takie jak Piast czy Popiel, dobrze znane wszystkim z legend i podań.

Jednakże nie jest to jedyna wartość tego dzieła. “Stara baśń” bowiem oprócz realistycznego oddania warunków militarnych i społecznych zapewnia psychologiczny portret relacji między Niemcami a Polanami. Pojawiają się w niej także opisy najstarszych tradycji naszego narodu, tych zapomnianych takich jak postrzyżyny, czy noc kupały oraz tych obecnych w naszej kulturze do dzisiaj - znane wszystkim prawo gościnności.

Dzieło opowiada historię kształtowania się pierwszych grodów i tożsamości narodowej pod rządami Piasta. Powieść posiada dwa główne wątki - polityczny i miłosny. Wątek polityczny to głównie historia walk i intryg rozgrywających się pomiędzy Niemcami (najpierw Popielem i Brunhildą, potem jego synami) a Polanami (m.in. Piastem, Domanem I Miłoszem). Nie każdy ma takie samo spojrzenie na ten konflikt, co jest powodem wielu wewnętrznych tarć i sporów. W tle tej historii przewija się delikatnie zarysowany wątek religijny. Kolejną osią fabularną jest historia miłosna Domana i Dziwy. Dziewczyna poświęca się bogom przez wzgląd na swoje zdolności metafizyczne, natomiast Doman jest nią absolutnie zauroczony i postanawia zrobić wszystko, żeby ją zdobyć.

Książka poprzez swoją głęboką wartość epicką, a także pogłębiony wgląd w psychikę bohaterów oraz realia życia na dawnych terenach Polski, tworzy fascynujący obraz historii naszego kraju w czasach przedchrześcijańskich. Dzieło było także inspiracją dla wielu artystów, którzy na jego podstawie tworzyli filmy i seriale, cieszące się wielką popularnością. 


Przeczytaj także: Stara baśń – streszczenie

Aktualizacja: 2024-08-19 21:39:48.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.