Pod koniec 1961 roku polskie kina pokazały wyjątkowy film w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, zatytułowany „Historia żółtej ciżemki”. Film ten jest adaptacją popularnej powieści dla dzieci i młodzieży autorstwa Antoniny Domańskiej. Adaptacja literatury młodzieżowej na ekran jest zawsze wyzwaniem, szczególnie gdy zawiera elementy dydaktyczne. Twórcom udało się jednak sprostać temu zadaniu, a ich dzieło stało się klasykiem gatunku.
Fabuła filmu wiernie odwzorowuje literacki oryginał. Główny bohater, kilkuletni Wawrzuś Skowronek, grany przez młodego Marka Kondrata (później uznanego aktora polskiej sceny), wyrusza w podróż do Krakowa. Trafia tam pod opiekę słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza, granego przez legendarnego Gustawa Holoubka, który pomaga mu rozwijać talent artystyczny. Wawrzuś musi jednak zmierzyć się z zagrożeniem ze strony złoczyńcy Czarnego Rafała, granego przez Andrzeja Szczepkowskiego, który chce się zemścić za pokrzyżowanie jego planów. Historia przedstawia dojrzewanie Wawrzusia, jego naukę rzemiosła artystycznego i odkrywanie świata, aż do momentu, gdy staje się samodzielnym artystą.
Zdjęcia realizowano w studiu filmowym, co w latach 60. XX wieku było standardową praktyką. Pomimo tego ograniczenia, twórcom udało się oddać atmosferę Polski z końca XV wieku, w której toczy się akcja oryginalnej powieści. Adaptacja filmowa wymagała pewnych skrótów i zmian w wątkach, co jest naturalnym elementem przekładu książki na język filmu. Mimo to twórcy podeszli do zadania z dużą starannością i rozwagą.
Kluczowym elementem filmu jest obsada aktorska. Oprócz wspomnianych już Marka Kondrata i Gustawa Holoubka, w filmie występują także Mieczysław Czechowicz, Bronisław Pawlik oraz Bogumił Kobiela, czyli czołowi aktorzy polskiej sceny połowy XX wieku. „Historia żółtej ciżemki” to dzieło kompletne, traktowane z powagą i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Może być wartościowym uzupełnieniem literatury, jednak warto pamiętać, że to ta sama historia opowiedziana innym językiem.
Film ten, będący częścią polskiego dziedzictwa kinematograficznego, jest wart obejrzenia przez wszystkich zainteresowanych losami Wawrzusia Skowronka. Przez lata stał się legendą i klasykiem, który warto znać. Jest także interesującym punktem odniesienia dla tych, którzy interesują się ewolucją języka filmu i jego wyrazem, dostosowywanym do opowiadanej historii i czasów, w których powstaje.
Aktualizacja: 2024-08-20 21:16:39.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.