Jaka była opinia sióstr zakonnych o Emmie Bovary?

Autorka opracowania: Gabriela Adamczyk. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Gustaw Flaubert stworzył prawdopodobnie jeden z najbardziej intrygujących portretów psychologicznych XIX wieku. Powieść „Pani Bovary” skupia się na losach tytułowej bohaterki, młodej kobiety z wiejskiej rodziny, która wychodzi za mąż za lekarza. Historia Emmy jest pełna trudności i bólu, związanego z niemożliwymi do spełniania oczekiwaniami, które bohaterka wyniosła jeszcze z czasów edukacji. 

Spis treści

Emma Bovary u sióstr Urszulinek

Gdy Emma osiągnęła wiek trzynastu lat, ojciec wysłał ją do Rouen na pensję do klasztoru sióstr Urszulinek. Chociaż z początku była wzorową uczennicą, powoli zaczęła skupiać swoją uwagę na rzeczach odległych od katechizmu: „Zamiast słuchać mszy oglądała w swojej książeczce pobożne winietki ze złoconą obwódką, lubiła chorą owieczkę, serce przebite ostremi strzałami, lub biednego Jezusa upadającego pod ciężarem krzyża. Próbowała dla umartwienia się cały dzień bez jedzenia pozostać. Przemyśliwała jakby ślub uczynić”. 

Niemały wpływ na jej postawę miała szwaczka, która raz na jakiś czas odwiedzała klasztor. Opowiadała ona dziewczętom różne historie i przynosiła im po kryjomu stare romanse, pełne „miłości, wielbicieli, kochanek, prześladowanych dziewic, które mdlały w ustronnych altanach, (...), ponurych lasów, przysiąg, łez, łkań i pocałunków (...)”. To te książki rozbudziły w Emmie miłość do literatury pięknej. 

Co o Emmie myślały siostry zakonne?

Siostry Urszulinki widziały w Emmie duży potencjał i ogromnie liczyły na jej powołanie. Niemniej z czasem spostrzegły, że dziewczyna zdawała się „wymykać ich staraniom”. Wszystkie trudy, które włożyły w prawienie jej kazań, rekolekcji, opowiadania o świętych i męczenników, radzenie co do skromności ciała i zbawienia duszy przyniosły odwrotny skutek

Flaubert podsumował to w ten sposób: „Umysł ten, pozytywny wśród swych uniesień, który się rozmiłował w kościele dla kwiatów i kadzidła, w muzyce dla słów śpiewanych romansów, a w literaturze dla namiętności przez nią rozbudzanych, buntował się wobec tajemnic wiary, i znieść nie mógł karności zakonnej, która mu była wstrętną”. 


Przeczytaj także: Pani Bovary – czas i miejsce akcji

Aktualizacja: 2024-08-08 10:56:56.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.