Dlaczego Anię z Zielonego Wzgórza można określić mianem powieści młodzieżowej i obyczajowej?

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to powieść, która po raz pierwszy została wydana w roku 1908, a mimo to wciąż cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodszych czytelników. Jej autorką jest Lucy Maud Montgomery. Opowiada historię jedenastoletniej Ani Shirley, czyli sieroty, która przypadkiem została adoptowana przez rodzeństwo Cuthbertów zamiast chłopca i dzięki temu zamieszkała na Zielonym Wzgórzu, w swoim nowym domu. Losy Ani od lat są wciąż czytane przez kolejne pokolenia i spotykają się z ogromnym zainteresowaniem.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to pozycja określana przede wszystkim jako powieść młodzieżowa i obyczajowa. Dzieje się tak z wielu powodów. Jej główną bohaterką jest nastoletnia dziewczyna. W chwili przybycia na Zielonego Wzgórze Ania ma około jedenastu lat, akcja powieści kończy się zaś, gdy ma ich mniej więcej siedemnaście. Zatem główne tematy poruszane w powieści dotyczą przede wszystkim problemów nastolatków, co sprawia, że można ją zakwalifikować jako powieść młodzieżową. Ania i jej koleżanki i koledzy przechodzą przez wiele problemów związanych z dorastaniem, co autorka przedstawia swoim czytelnikom. Fabuła rozgrywa się w miejscach istotnych dla młodych ludzi, na przykład takich jak szkoła, co także występuje w tej książce. Postaci mówią do siebie charakterystycznym dla młodzieży językiem i są opisane ich zachowania. To na przykład konflikt Ani i Gilberta czy też nieumiejętnie upieczone ciasto z dodatkiem kropli walerianowych. Ania popełnia wiele błędów charakterystycznych dla młodych ludzi, ponieważ dopiero poznaje otaczający ją świat i uczy się, jak w nim funkcjonować.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to też powieść obyczajowa. Spełnia bowiem jej wymagania gatunkowe. Książka ta skupia się bowiem na codziennym życiu bohaterów. Czytelnik poznaje zwykły dzień Ani, Mateusza czy Maryli, ich troski i obowiązki, codzienne zajęcia oraz trudności, z jakimi czasami się borykają. Autorka opisuje dokładnie powstające między bohaterami relacje, ich wzajemne stosunki, sympatie i antypatie. Przykładem jest między innymi konflikt Ani i Gilberta, ich zaciekła rywalizacja w szkole oraz ostatecznie rodząca się między bohaterami przyjaźń. To także stosunki między Cuthbertami i Anią, którzy ostatecznie stają się dla siebie prawdziwą rodziną, mimo iż nie są ze sobą spokrewnieni.

Lucy Maud Montgomery przedstawia też wartości i zwyczaje, jakie panują w społeczności Avonlea. Mieszkańcy tej miejscowości są ze sobą zżyci, tworzą wspólnotę, która opiera się głównie o kościół i o wartości, jakie się z tym wiążą. Ania, jako osoba z zewnątrz, musi dokładnie poznać te obyczaje i je sobie przyswoić, a wraz z nią także czytelnik.

Wszystkie te cechy dzieła „Ania z Zielonego Wzgórza” sprawiają, że można je zaklasyfikować jako powieść młodzieżową i obyczajową. Opowiada ona o losach nastolatki i jej codziennym życiu oraz dorastaniu w pewnej społeczności, którą wiążą ze sobą wspólne zasady, reguły i wartości. Ania wyróżnia się na tle innych postaci, ponieważ nie wie, jak się odnaleźć wśród nich i musi się tego dopiero nauczyć, co stanowi bardzo ciekawy aspekt powieści i sprawia, że czytelnik z przyjemnością dowiaduje się o tym, co ciekawego tym razem spotkało Anię Shirley.


Przeczytaj także: Ania z Zielonego Wzgórza - problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.