Interpretacja

Curriculum vitae

Autor wiersza Leopold Staff
Interpretacja stworzona przez: Antoni Leszczyc
Leopold Staff, jeden z najbardziej znanych polskich poetów dwudziestego stulecia, bywa często nazywany autorem trzech pokoleń. Bywa tak nazywany – i nie bez powodu! W swym długim życiu artystycznym był bowiem Staff poetą prawdziwie reprezentatywnym; nie tylko dla czasów, w których żył, ale i dla idei w nich wyznawanych. Sam twórca odnalazł jednak własną drogę, także poetycką; najlepszym jej świadectwem jest być może sonet „Curriculum vitae”, wiersz opowiadający o dorastaniu poety.

Czyniąc zadość klasycznej formie sonetu, dzieli go Staff na dwie części: w pierwszej opisywać będzie rozwój poety, w drugiej zaś da świadectwo jego dojrzałej twórczości. Tradycyjne jest też podejście do rytmu i rymów: ten pierwszy bardzo jest stabilny, rymy zaś są regularne, dokładne i zgodne z sonetu klasyczną formą.

W pierwszej strofie utworu znajdziemy poetę u progu swej artystycznej drogi. Choć ma on świadomość swego talentu – porównuje wszak siebie do kwiatu – to nadal jest wartości swych wierszy niepewny. Rzuca więc spojrzenie nieśmiałe i lękliwe; rzuca je, bo szuka autorytetów – i owe autorytety znajduje. Odtąd czepia się ich szat, te zaś biorą go pod swą opiekę i – jak to czytamy w metaforze z drugiego wersu – jest to opieka troskliwa i pieszcząca.

Choć ciężko byłoby odnaleźć we wczesnej twórczości Staffa nazwiska jego literackich opiekunów, o tyle patronów filozoficznych znaleźć jest nietrudno. Był wszak w tym okresie poeta zafascynowany filozofią Nietschego; nie dziw więc, że, w swym mniemaniu słaby, kultywował, w wydanym w 1901 roku tomiku „Sny o potędze”, moc, siłę i witalność. Jest bowiem cały tomik opowieścią o powstawaniu nadczłowieka: ta zaczyna się „Kowalem” i kończy, w „Poczuciu pełni”, sukcesem. W między czasie nawiązuje też Staff do innych elementów nietscheanizmu – przykładem może być sonet „Bogowie zmarli”, będący naturalnym rozwinięciem słynnego „Bóg umarł”.

W drugiej strofie opisuje Staff wczesną fazę twórczości podmiotu lirycznego. Jest w tej fazie młody poeta zafascynowany filozofią smutku: nad radość, nad wiosnę milsze są młodemu dekadentowi metaforyczne jesienie, symbolizujące żal i melancholię. Jest w tym okresie poeta wiecznym marzycielem, co wieńce chmurom plecie; kolekcjonuje odczucia i westchnienia i - jak malarz impresjonista – przekazuje je w wierszach.

I ten okres odnajdziemy u Staffa, zwłaszcza w wydanym w 1903 roku tomiku „Gałąź kwitnąca”. Świadectwo modnego wówczas dekadentyzmu i romansowania ze śmiercią znajdziemy w „Tajemnicy” – lepszym dowodem smutku, zniechęcenia i apatii jest jednak, omawiany dziś w szkołach, „Deszcz jesienny”. Ten niezwykle rytmiczny i melodyjny utwór jest także dobrym przykładem impresjonizmu w poezji: padający deszcz niemalże słychać; ten zaś, będąc jedynie symbolem, kreuje, poprzez psychizację krajobrazu, nastrój pełen żalu i wspomnianych już westchnień.

Oba te etapy były jednak tylko wstępem; drogą wiodącą do dojrzałego okresu twórczości opisywanego w wierszu poety. Uczy się w niej twórca optymizmu, pogodnej postawy; uczy się jej, czerpiąc z klasycyzmu (posągi) i samej, symbolizowanej drzewami i trawą, natury. Pod tym wpływem zrywa młody poeta ze smutkiem: jego dom burzy w gruzy, staje się progiem dla wschodów słońca, sławi piękno przyrody i opiewa szczęście. W takiej postawie odnajduje siebie; żyje ze sobą w zgodzie, jego serce wreszcie go rozumie. A gdy prawdziwe staje się sobą, odnajduje też prawdziwe natchnienie: kochają go Muzy i wreszcie tworzy tak, jak o tym zawsze marzył.

Obecny w tym fragmencie stoicyzm, horacjanizm i franciszkanizm znajdziemy i w innych wierszach Staffa. Pogody ducha i uwielbienia do życia, jakim by ono nie było, uczy poeta w „Przedśpiewie”; w cudownym „Kochać i tracić..” staje się zaś, jak święty Franciszek, pielgrzymem podążającym za swymi marzeniami. Jest świadomy swej śmiertelności, ale, jak pisze w „Nic mi, świecie..”, jej świadomość go nie przytłacza. Kocha przyrodę („Ostatni z mego pokolenia...”), cieszy się życiem i - jak Horacy w wierszu „Do Deliusza” – uczy się nim cieszyć. Jest też, wzorem wspomnianego, dumny ze swej poezji, jest, jak wspomina w wymienianym już „Nic mi świecie...” i w, będącym swoistym testamentem, „Ostatnim z mego pokolenia” jako poeta po prostu nieśmiertelny.

„Curriculum vitae” jest więc fascynującym świadectwem: świadectwem nie tylko ewolucji poglądów, ale i ewolucji samej poezji. Zmienia się człowiek; z człowiekiem zmienia się poeta, a z nim wiersze, ich wydźwięk, nastrój i forma. Należy tu jednak zauważyć, że na zmiany potrzeba czasu; potrzeba lat, by do nich odpowiednio dojrzeć. Ale gdy to nastąpi, owocuje to nie tylko pięknymi wierszami, ale i piękną życiową postawą.

Komentarze

M.G.

Dzięki !!! Baaaaardzo się przydało i przyczyniło się do kolorowego świadectwa w klasie maturalnej :-))))))))))))))))))))

ciepla

wow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! świetne naprawde !!! bardzo mi sie przydało

malwina

Bardzo interesująca praca bardzo mi si podoba!!!!

licealistka:P

niewiem kto to napisal ale byl genialny.bardzo mi sie przydało:P pozdrawiam i dziekuje:P

kasiek

Super praca,wlasnie tego potrzebowałam.Jestes genialny/a DZIEKI BARDZO!!!!!!!!!!! buzka;)

Monika

Super! Po prostu genialna praca! Wielkie dzięki!

RODZYNKA

Strasznie sie ciesze że trafiłam na ta stronke... bardzo mi pomogła bo sama bym raczej nic nie skliciła :-)

iza

świetna praca bardzo mi się przydała do lepszego zrozumienia poezji staffa .

Karolina

Nie jestem pewna, czy interpretacja ta jest napisana w sposób wyczerpujący. Niewątpliwie jest zaś tekstem pomocnym przy pisaniu własnej interpretacji:)

mariolka

Super praca, bardzo mi pomogła!!!

aga

dzieki wielkie!!!!!!!!!nigdzie nie moglam rego znalezc a tu mam!!pozdro

viki00

Dziekuje Ci bardzo. Dzisiaj przypomiało mi sie o 00.00 , ze mam zadanie z polskiego, weszłam na google i mam!!!!

viki00

Napisał to Antoni Leszczyc dla niewiedzacych

blanka

dobre dobre

tom'ash

Blogoslawie Cie dobry czlowieku:)!!!!!

Łukaszek

ale zaje...... jest to napisane. :D sam nie dla bym rady dzięki dzięki dzięki ;-]

ilonka

to jest extra!!! bardzo mi się przydało w napisaniu wypracowankka! pa;-)

olcia

Rewelacja!!!!!!! Mi sie podoba.Zobacze co na to moja wymagająca polonistka.....

Cinek

Dobre opracowanko!!! przyda mi sie przy analizie wiersza! ale mało wyczerpujące nawiązania do innych utworów:( mimo to wielkie dzięki buzka:-)

E.

praca odjechana ... tego mi bylo trzeba :D gracias :)

yasioo99

Nic dodac nic ujac. Wybitna praca. Bardzo ale to bardzo sie przydala, dziekuje!:)

Magda

Jestem bardzo wdzieczna. Spoko człowiek z Ciebie

monika

dzieki sliczne pomocna strasznie jest ta praca;-)mam juz problem z glowy(chociaz nie lubie korzystac z pomocy ):P

kasia

bardzo fajna praca oddam w poniedzialek na polski dzieki wielkie pa

MALUTKA

ŚWIETNA PRACA! BARDZO PRZYDATNE FRAGMENTY! PO PROSTU SUPER! BUZIAKI!

Magnolia

Bardzo dziękuję za taką pracę =o) przydala mi się =o)

Anka =]

wielkie dzięki :*

aniam18latek

wielkie dzieki za skorzystanie z twej pracy mam nadzieje ze dostane dobra ocene.buzka slodka dla ciebie .jestes super.jeszcze raz dziekuje

mizw

praca jest...bardzo bardzo dobra:))) nic dodac nic ujac:)) gratulacje / zabraklo mi tylko odniesienia sie do "sonetu szalonego" ale to wzgledy prywatne i nie wplywajace na jakosc pracy:)

BUszXD

troche pozmieniam i bedzie git ale o to chodzi ;d btw potem napisze jaka ocene dostalem o ile nie zapomne POZDRO oov mam nadzieje ze sepy z klasy nie rozszarpia tego ;d

cocusia

wspaniale,asaniale,wspaniale...poprostu wspaniale...bardzo mi sie przydalo...

Alucard

dzieki bardzo, przydało mi się na polski . jeszcze raz dzięki

ania

wielkie dzięki uratowałeś mi życie

kosik

to jest bardzo dobra praca, gratuluje pomysłu i życze kolejnych sukcesów twórczych :DDDDDDDDDD

myszka

ale super ze trafilam na to:)a na jutro mam oddac wypracowanie.....jupi:)dzieki wielkie

bystry

poprostu wypas i juz ;)

JaAAa=)

czloweiku kocham cieeeee!:) wielkie thx!! uratowales mi d*** .... tyłeczek;)heh...buziaki jeszcze raz dzieki...;)

aga

superrrrr pracka;)dzieki bardzo

zebra

nie wiem kto to pisal ale powinien popracowac nad stylem swojej wypowiedzi. szyk przestawny jest na dluzsza mete bardzo meczacy!!!!! poza tym moze byc

ludka

bardzo naprawde bardzo mi sie to przydało DZIĘĘĘĘĘKI :))))))

mniły

ładne.! ...

William

Wilekie dzięki, pozdrawiam

Piotrek

praca moze i dobra, ale i tak dostalem 1 jak widac wedlug nauczycieli nie jest to dobra interpretacja

justa

piszesz bardzo męcząco nie ma żadnych równoważni zdań które mogły by złagodzić charakter tej pracy. Niewątpliwie jest ona pisana językiem za mało sugestywnym, żeby "dzisiejszy" słuchacz zorientował się o co w nim chodzi. uważam, że praca jest mało czytelna dla przeciętnego i troche bardziej przeciętnego ucznia nawet dobrego Liceum. trzeba pisać nie tak zwięźle i nie trzymać się aż tak kluczowo składni... pozdrawiam

atomówka

wypierdalaj z tym gównem śmieciu!!!

madzia

szkoda ze nie miałam tego wczoraj :(

MONIKA

Wielkie dzieki bardzo tego potrzebowalam,mam nadzieje,ze to przejdzie....jeszcze raz wielkie dzieki

sos

no fajna praca dzieki niej odrobiłem zadznie domowe. za to dzieki.

Mike

Wielkie dzięki :):) Mogę już zrobić sobie ferie :D

jolastep

dziekuje , przydało sie na studiach , zwłaszcza na egzaminie z Młodej Polski, wiekie dzieki

niunia miska

super wielkie dzieki :**********

Love

_ _ ( \/ ) \ / \ /

magiq

i ja wielkie dzieki dla autora pracy :) zobaczymy co na to piesek...

Mamba

;)

banan

fajna praca bardzo przydatna

Nati

Bez sensu!!! może bybyło niezłe jakby było krótsze i bardziej treściwe. A tak, to wcale mi nie pomogło... ;-(

andzela

Bo bani!!!! nie na temat

licealistka :)

Całkiem dobre, może się przydać. Dzieki :)

exeqtor

akurat moj temat mam nadzieje, ze dobrze opracowany!!! pozdro dla autora tekstu!!!

Aga

Nareszcie jakaś normalna stronka, z normalną interpretacją nieznanego wiersza Staffa. Dzieki bardzo autorowi, bardzo mi pomogłeś !! Pozdro

Sopri

mam jutro tego pisać na pewno mi się to przyda

Lesik

super praca!!! dziękówka

tomus

Praca bomba:), ale można ją jeszcze troszke pogłębić, co zaraz uczynie:).Pozdrawiam autora

blazej

wiele ciekawych informacji.bardzo mi sie to przyda. dzieki i pozdrawiam

ewa

jest ok

leah

nic tylko chwalić i dziekować za taką pracę.świetne ujęcie sprawy :)

papula

dzieki dzieki tej super pomocy dostalam 5 :*

SoNy

Bardzo dobra praca!!!!!!!!!!!

kinia.21

WOW!!!!!! Na prawdę jestem pod wielkim wrażeniem! Praca jest idealna - właśnie tego szukałam :)) Doskonale zinterpretowany tekst! oby więcej takich prac !!!

crazyniebieska

Po prostu super, świetnie, fantastyczne :))) Dzieki bardzo :*******8

AGA

super!właśnie tego szukałam.DZIĘKI

maciek

praca dobra i zrozumiala

Monika

czemu nie ma interpretacjii :ODYSA"??

Monika

Nie podoba mi sie tu!!

Aliszjaaa=))

dankee szyn ;PppP... zrobiłam właśnie zadanie domowe==))

Dylof

cos wspanialego.ta praca mi duzo pomogla wiecej takich ludzi niech sie nie kryja ze zdolnosciami

mała mi

a ja też pomogłam Dylofowi... :) I love you, Dylof :D

Dylof

mala mi mi naprawde pomogla pokazujac link ten wspanialy

mała mi

Bo mała mi jest poprostu wspaniała

JOANNA

SUPER DZIEKI BARDZO MADRA I INTELIGENTNA PRACA POZDROWIONKA

Koniak

GENIALNE!! moja polonistka, aż sie zdziwiła, że tak można napisac o Staffie

Novia

no Antoś..podoba mi się...i to bardzo.....choć z interpretacją nie do końca się zgadzam tzn. mam inne spojrzenie na ten utwór.....w każdym bądź razie miło było poczytac....może nawet coś wykorzystam do pracy....;) pozdrawiam

Zenon

Ciulstwo!!!

Leniuszek

Dzięki za uratowanie cielska!!! Tylko troszkęprzeobic i pracagotowa dzięks

Leniuszek

Dzięki za uratowanie cielska!!! Tylko troszkęprzeobic i pracagotowa dzięks

Kataklysm

dziekuje. bardzo pomoglo. ;]

Karolka (,")

Bardzo dobra praca,wiele z niej skorzystałam...

dorota

dzięki za pomoc!!!!! Bardzo dobre.....

beta

bardzo przydatna praca Teraz wiem o co chodzi:)) ths

Puma

Ratuje mi zycie wielkie dzieki :D

edistil

superrr!!!!!!!!!! tego potrzebowałem!!!!!!!!!dzięki!!!!!!

nauczyciel

Jak sami nie będziecie interpretowac wierszy, to nigdy ich nie zrozumiecie. A szkoda wielka....Umiecie tylko żerować na innych. bezmyślnie...

Niko

Fajna praca! Bardzo mi pomogła stworzyć własne wypracowanie. Zwłaszcza zakończenie przypadło mi do gustu. Dzięki wielkie!

kasia

nic dodac nic ujac.... rewelacja

anna

no praca jest oki,ale ja mam lekcje z panią doktor (w liceum) i dla nie j to jest stanowczo za mało!(debilna kobieta), ale za prace podziwiam bo sama na to bym nie wpadła...może w mniejszym stopniu

anna

piszcie sami bo matury nikt za was nie napisze

Ania

świetna praca sama bym takiej nigdy nie napisała chociaż do mojej pracy i tak zabrakło środków poetyckich i technik poetyckich ale i tak jest O.K

X

Owczarska - głowe ci urwe jutro! zoba jaką mam ściąge!

pasqdka

podpisuje sie pod reszta zachwyconych twoja praca :)dzieki serdeczne

y546

56344545445

5tytr

ale jazda

A.K

Super!!!!A jestem na siebie zła że skorzystłam z tego-ach to lenistwo..No ale cóż... DZIĘKI!!!!!!!!!!

p.b

wielkie dzieki

sykus

boskie tylko ciekawe czy nikt nie bedzie mial tego co ja jak oddam:D:D

Maturztystka

Genialna praca :) dziękuję

:-)

Wow super praca.... oby moja polonistka i reszta klasy o tej stronce nie wiedziala..... hehehehehe zodaczymy ;) Dzieki wielkie i pozdro dla autora

vera

Praca na pewno super, ale muszę zgodzić się z 'nauczycielem' - jeśli sami nie będziecie pisać prac i analizować wierszy, to matury też nie zdacie...albo z bardzo niskim wynikiem...

Krzysztof Marcinkiewicz LUBSKO

to jest świetny wiersz o cv Leopolda Staffa polecam gorąco =)

martynka

Jutro olimpiada z polskiego;/ czytam po kolei interpretacje..i sie dołuje..bo sama bym czegos takiego nie wymyslila;/ pozdrawiam Genialnego Autora;)

Michał

Swietna interpretacja na prawde bardzo dobra przydała mi sie w szkole.Dziękuje :)

veronika

jak na interpretacje to moze byc, ale mało analizy. mało wyczerpujace. ładnie i zgrabnie ale to troche za mało.

aniolek

cudowna interpretacja . dziękuję

Andzelika

Super interpretacja!!!

Nasza witryna korzysta z plików COOKIES („ciasteczka”). Dowiedz się więcej o COOKIES z naszej Polityki Prywatności.
ROZUMIEM