Mistrz i Małgorzata – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Mistrz i Małgorzata” to powieść rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa. Początkowo była ona ocenzurowana w Związku Radzieckim i dopiero wiele lat później opublikowano jej pełną wersję. Książka opowiada o wydarzeniach, mających miejsce, gdy szatan przybywa do Moskwy. Jego przybycie splata się z historią pary kochanków, Małgorzaty i Mistrza, autora powieści o Poncjuszu Piłacie. Powieść obfituje także w liczne postacie poboczne, które doświadczają niezwykłych wydarzeń w mieście.

Spis treści

Mistrz 

Jeden z głównych bohaterów powieści Bułhakowa, trzydziestoośmioletni mężczyzna, całe swoje życie poświęcił pisaniu książki o Poncjuszu Piłacie. Po wygranej w loterii państwowej postanowił zainwestować zdobyte środki w pełne oddanie się pisaniu. Zakochał się w Małgorzacie od pierwszego wejrzenia. Krytyka jego powieści spowodowała u niego załamanie nerwowe, co doprowadziło do jego pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Pomimo wykształcenia historyka i wcześniejszej pracy w muzeum, postanowił porzucić tę ścieżkę kariery, aby zostać pisarzem. Spotkanie z Wolandem pozwala mu ocalić i zakończyć swoją powieść.

Małgorzata 

Około trzydziestoletnia kobieta, mężatka, wdaje się w romans z Mistrzem. Przed spotkaniem z Mistrzem Małgorzata żyje w luksusowej willi z zamożnym mężem, którego nie darzy uczuciem, w związku czuje się osamotniona. Gdy poznaje Mistrza, zakochuje się w nim bez pamięci, zostaje jego kochanką i bez wahania opuszcza dla niego swoje wygodne i bezpieczne życie. Jest wielką fanką jego twórczości i aktywnie wspiera go w pracy. Po zniknięciu Mistrza, Małgorzata robi wszystko, co w jej mocy, by go odnaleźć, nawet zgadza się na rolę gospodyni na balu Wolanda. Czuje się dobrze jako czarownica, ale wszystkie jej działania są motywowane miłością do ukochanego. Jej miłosierdzie ujawnia się także w pomocy, jaką udziela dzieciobójczyni Friedzie, pomagając jej znaleźć spokój.

Woland 

Sam szatan i przywódca diabelskiej świty, która przybywa do Moskwy. Woland przedstawia się jako zagraniczny profesor czarnej magii, jednak nikt nie potrafi go dobrze opisać ani zapamiętać, mimo że często nawiązuje kontakty, takie jak z Iwanem Bezdomnym. Doskonale rozumie ludzką naturę, potrafi czytać w myślach, rozumieć motywacje i pragnienia, co umożliwia mu skuteczną manipulację i wykorzystywanie innych do swoich celów. Pomimo tego, że jest szatanem, okazuje miłosierdzie wybranym osobom, pozwalając Mistrzowi i Małgorzacie żyć w pierwszym kręgu piekielnym, gdzie zamieszkują filozofowie.

Behemot 

Ogromny, czarny kot, członek świty Wolanda. Zajmuje on rolę szatańskiego błazna, jest złośliwy i gotów do wszczynania awantur czy też robienia innym psot.

Korowiow 

Członek świty szatana. Nie do końca wiadomo, kim jest, ale służy często Wolandowi konsultacjami. Nosi rozbite binokle i tak jak Behemot ma skłonność do żartów i awantur.

Iwan Bezdomny 

Moskiewski poeta, w jego dziełach obecny jest ateizm oraz komunizm. To autor poematu o tym, że Jezus nie istnieje. Nie czuje się spełniony, a jego egzystencja nie ma sensu. Spotkanie Woladna oraz śmierć Berlioza wstrząsają Iwanem i sprawiają, że rewiduje on swoje poglądy. Trafia też przez to do szpitala psychiatrycznego.

Michał Aleksandrowicz Berlioz 

Przewodniczący związku literatów w Moskwie. Umiera, gdy tramwaj odcina mu głowę, co wcześniej zostaje przepowiedziane przez Wolanda. To promotor socrealizmu oraz jego przedstawiciel. Jego odcięta głowa pojawia się potem na balu u Wolanda. 

Nikanor Iwanowicz Bosy 

Pracownik spółdzielni mieszkaniowej, do której należy mieszkanie Lichodiejewa i Berlioza przy ulicy Sadowej. Zostaje przez szatańską świtę wrobiony w przyjęcie łapówki w dolarach, przez co zostaje aresztowany.

Stiopa Lichodiejew 

Dyrektor artystyczny teatru Variétés. Zostaje przez Wolanda pozbawiony mieszkania i wysłany przez niego do Jałty. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że przestał pić alkohol.

Rimski 

Dyrektor finansowy teatru Variétés, który przeżył niesamowite spotkanie z wiedźmą oraz wampirem, przez co ostatecznie próbował uciec pociągiem do Leningradu.

Warionucha 

Administrator w teatrze Variétés,Woland przemienia go w wampira.

Andrzej Fokicz 

Bufetowy w teatrze Variétés. Próbuje się upomnieć o swój interes u Wolanda i dowiaduje się, że umrze na raka.

Natasza 

Służąca Małgorzaty, razem z nią udaje się na bal u szatana i chce zostać czarownicą.

Łatuński 

Krytyk literacki, który zaciekle atakował powieść Mistrza. Małgorzata zniszczyła jego mieszkanie.

Żorż Bengalski 

Konferansjer w teatrze Variétés, prowadził pokaz Wolanda.

Archibald Archibaldowicz 

Mężczyzna, podczas pokazu Wolanda został wskazany jako niewierny mąż.

Alojzy Mogarycz 

Kolejny krytyk literacki, który zmiażdżył powieść Mistrza i przejął jego mieszkanie.

Annuszka 

Rozlała olej na torach, przez co Berlioz zginął pod tramwajem.

Baron Meigel 

Urzędnik, który dostał się na bal Wolanda i zginął. 

Poncjusz Piłat 

Postać historyczna i namiestnik cesarski. Skazał Jezusa na śmierć.

Jeszua Ha-Nocri 

Imię, pod którym kryje się Jezus skazany przez Piłata na śmierć.

Azazello 

Demon ze świty Wolanda, który zabrał Małgorzatę na bal.

Hella 

Ruda wiedźma ze świty Wolanda.


Przeczytaj także: Mistrz i Małgorzata – motywy literackie

Aktualizacja: 2024-08-09 16:18:46.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.