Postacie biblijne w Mistrzu i Małgorzacie

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Mistrz i Małgorzata” autorstwa Michaiła Bułhakowa to jedna z najbardziej znanych powieści klasyki literatury rosyjskiej. Książka opisuje wydarzenia, mające miejsce po przybyciu szatana i jego świty do Moskwy. Równocześnie przedstawione są losy tytułowych bohaterów, Mistrza i Małgorzaty. Mistrz jest autorem książki o Poncjuszu Piłacie, która jest integralną częścią fabuły, a więc w powieści pojawiają się również postacie biblijne.

Spis treści

Poncjusz Piłat

Kluczowa postać biblijna w „Mistrzu i Małgorzacie”. Zazwyczaj przedstawiany jest jako mężczyzna w białym płaszczu z czerwonym podszyciem. Jako piąty procurator Judei jest znany ze swego okrucieństwa. Piłat ma za zadanie zdecydować o losie Jeszui Ha-Nocri, wydając na niego wyrok. Mimo że doskonale rozumie, iż zarzuty przeciwko Jeszui są fałszywe, ulega wpływom swoich doradców, dążących do skazania filozofa za rzekome buntowanie się przeciw władzy i obrażanie jej majestatu. Piłat obawia się konsekwencji ze strony cesarza i orzeka wyrok śmierci. Na końcu powieści widzimy samotnego Piłata, jedynym towarzyszem jest wierny pies. Rozmyśla on o swoim losie i tym, że zostanie zapamiętany jako tchórz, czuje się udręczony. Postać Piłata ukazuje, że tchórzostwo jest również formą zła.

Jeszua Ha-Nocri

Jezus Nazarejczyk (po hebrajsku „Bóg wybawia”) jest przedstawiony w powieści jako wędrujący filozof. Jego postać różni się od tej znanej z Biblii. Jeszua głosi, że wszelka władza jest przemocą wobec natury ludzkiej i przewiduje nadejście czasów bez imperiów i władców. Piłat skazuje go na śmierć z powodu jego kontrowersyjnych poglądów. Jeszua, mimo że jest opisany jako skromny, zniszczony przez prześladowania i bicia, nie pasuje do tradycyjnego obrazu Syna Bożego. Gdy Piłat widzi go po raz pierwszy, jest to mężczyzna w podartym, błękitnym chitonie z białym zwój przewiązanym rzemykiem, z widocznymi śladami przemocy. Jest pobity za to, że nie zwracał się do prokuratora w odpowiedni sposób.

Jeszua głosił filozofię miłości, twierdząc, że na świecie nie ma złych ludzi. Współczuł Piłatowi, że musiał go osądzić.

Juda z Kiriatu

Jeden z uczniów Jeszui, zdradził go za trzydzieści srebrników, kierując się swoją miłością do pieniędzy. Opisywany jako przystojny młodzieniec z oliwkową skórą i orlim nosem, został zdradzony przez swoją przyjaciółkę Nisę, a jego zdrada doprowadziła do aresztowania i ukrzyżowania Jeszui. Juda zostaje później zabity przez Afraniusza i jego służbę, mimo prób ratunku ze strony Piłata.

Mateusz Lewita

Wierny uczeń Jeszui, jest opisany jako mężczyzna z czarną brodą i oczami zmęczonymi blaskiem słońca. Przybył na egzekucję Jeszui i próbował ulżyć jego cierpieniom, jednak bezskutecznie. Kiedyś poborca podatkowy, później stał się uczniem Jeszui i dokumentował jego nauki. Po ukrzyżowaniu zabiera ze sobą ciało Jeszui.


Przeczytaj także: Dialog z romantyzmem. Rozważ sposoby i funkcje nawiązywania do tradycji romantycznej w utworach późniejszych epok. W pracy odwołaj się do: Mistrza i Małgorzaty, utworów literackich z dwóch różnych epok i wybranego kontekstu.

Aktualizacja: 2024-08-09 16:43:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.