Pani Bovary, bohaterka najsłynniejszej powieści Gustawa Flauberta, zmaga się z niezadowoleniem z powodu życia na prowincji. Pragnie wyrwać się z sideł monotonii i zwyczajności, aby oddać się atmosferze wielkiego miasta, jakim jest Paryż. Stolica Francji jest w jej oczach symbolem luksusu, kultury i emocjonalnej intensywności, a więc wszystkiego, co znajduje się poza jej zasięgiem. Czy Paryż mógłby zapewnić Emmie szczęście?
Spis treści
Z perspektywy psychologicznej, rozterki Emmy Bovary wynikają nie tyle z miejsca urodzenia czy zamieszkania, ile z głębokiego konfliktu wewnętrznego na podstawie oczekiwań powstałych w procesie dojrzewania. Bohaterka Flauberta nie potrafi pogodzić się z ograniczeniami wynikającymi ze swojej pozycji społecznej określonej przez płeć i przynależność klasową, dlatego marzy o awansie, który — w jej oczach — przyniósłby jej poczucie wolności i sprawczości. Przeprowadzka do Paryża, chociaż mogłaby dostarczyć jej nowych bodźców, nie wpłynęłaby na jej niezdolność do zaspokojenia własnych pragnień. Byłaby to kolejna z wielu decyzji Emmy, podejmowanych w desperackiej próbie ucieczki od monotonnego życia.
Podstawowym czynnikiem kształtującym nieszczęście Emmy Bovary są jej nierealistyczne oczekiwania wobec życia, które opierają się na romantycznych, wyidealizowanych wyobrażeniach o miłości czy szczęściu, zaczerpniętych z dzieł literackich, w głównej mierze będących romansami. Paryż również nie jawi jej się jako realne miejsce, ale przestrzeń dokonała, wolna od ograniczeń codzienności, gdzie wszystko jest w zasięgu ręki, a życie staje się realizacją najgłębszych pragnień. To wyobrażenie oderwane od prawdziwej dynamiki społeczno-ekonomicznej wielkiego miasta. Chociaż Paryż w XIX wieku pełnił rolę kolebki kultury i sztuki, równocześnie był miejscem zdefiniowanym przez nierówności społeczne. Dostęp do luksusów, o których rozmyśla Emma, był zagwarantowany wyłącznie elitom, podczas gdy duża część populacji miasta żyła w skrajnym ubóstwie.
Biorąc to pod uwagę, można z dużym przekonaniem stwierdzić, że choć początkowo Paryż mógłby przynieść Emmie ekscytację związaną ze spełnieniem ucieczki, szybko stałby się kolejnym powodem rozczarowania, ponieważ bohaterka nie byłaby w stanie poradzić sobie z realiami życia w stolicy.
Aktualizacja: 2024-09-29 20:35:38.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.