Zło i dobro w Królowej śniegu

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Królowa Śniegu” to jedna z najbardziej znanych klasycznych baśni. Jej autorem jest Hans Christian Andersen, a opowieść oparł o swoją własną wyobraźnię, nie zaś o historie znane z folkloru. W ten sposób powstał tekst o losach dwójki dzieci, Kaja i Gerdy. Poznali oni historię Królowej Śniegu. Do oczu Kaja trafiły też odłamki diabelskiego zwierciadła czarnoksiężnika, przez co chłopiec zmienił się na gorsze i odszedł z Królową Śniegu do jej pałacu. Uratowała go miłość Gerdy, która wyruszyła w podróż, by odszukać swojego przyjaciela. W baśni świat dzieli się na dwie płaszczyzny, związane z dobrem oraz złem.

Obecność takich elementów jak dobro i zło to cechy wyróżniające gatunek, jakim jest baśń. Ważny jest też fakt, że w takich dziełach dobro zazwyczaj wygrywa, pokonując bohaterów, którzy stoją po złej stronie. Podobne wyróżniki da się wskazać także w dziele Andersena. Jego bohaterowie przynależą do dobra lub zła i to właśnie motywuje ich czyny czy decyzje.

Dobro w baśni „Królowa Śniegu” reprezentuje przede wszystkim Gerda, ale po jego stronie stoi też babcia Kaja czy rodzice dzieci. Gerda nie interesuje się postacią Królowej Śniegu, a do jej oczu i serca nie dostają się okruchy diabelskiego zwierciadła. Gdy Kaj znika, to dziewczyna postanawia odszukać swojego przyjaciela. Jej poświęcenie jest tak wielkie, a jej postawa tak przepełniona dobrem, że ostatecznie Gerda na swojej drodze spotyka wiele osób, które pomagają jej odszukać Kaja. Gdy dociera do pałacu Królowej Śniegu, to okazuje się, że chłopiec jest całkowicie pod jej wpływem. Gerda ratuje przyjaciela, ponieważ jest dobra i płacze nad jego losem, a wówczas jej łzy wypłukują z oczu i serca kaja fragmenty diabelskiego zwierciadła. Dobro Gerdy ratuje zatem chłopaka i pozwala mu ponownie spojrzeć na świat bez fałszywej perspektywy złego lustra. Do pozytywnych postaci można zaliczyć też Finkę, Laponkę, renifera czy królewnę, którzy pomagają Gerdzie odnaleźć jej przyjaciela.

Zło jest reprezentowane przez wiele postaci w baśni Andersena. Zła jest przede wszystkim tytułowa Królowa Śniegu, która zabiera Kaja do swojego pałacu i tam zamraża jego serce. Królowa jest okrutna i bezwzględna, nie okazuje nikomu uczuć. Kaj to początkowo dobra postać, ale jego fascynacja królową i wypadek. przez który do jego oczu dostały się okruchy zaklętego zwierciadła, sprawiają, że chłopiec zaczyna opowiadać się po złej stronie. Ratuje go dopiero interwencja Gerdy. Do negatywnych postaci należy też czarownica, która próbowała uwięzić Gerdę, a także zbójnicy, którzy ją schwytali i także uwięzili. Gerda pokonuje jednak wszystkie przeciwności na swojej drodze i ostatecznie sprawia, że dobro zwycięża.

Zgodnie z założeniami gatunku, jakim jest baśń, dobro musi zwyciężyć nad złem. To właśnie dlatego Gerda z „Królowej Śniegu” odnajduje Kaja i pomaga mu się wyzwolić spod wpływu okrutnej i nieczułej królowej. Jej miłość i poświęcenie mają bowiem największą moc i usuwają z oczu i serca Kaja odłamki zaklętego zwierciadła. To dzięki temu w baśni pojawia się także szczęśliwe zakończenie.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie na podstawie baśni o Królowej śniegu

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.