„Tajemniczy ogród” to powieść dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett. Akcja koncentruje się wokół życia Mary Lennox, która po raz pierwszy odwiedza Wielką Brytanię. Pobyt w rezydencji wuja odmienia jej życie.
Spis treści
Główna bohaterka powieści, urodziła się w Indiach, ale po śmierci rodziców została przeniesiona do domu wuja w angielskim Yorkshire. W wieku dziewięciu lat była jednym z najbardziej despotycznych dzieci na świecie – brzydkim i rozkapryszonym, przyzwyczajonym, że służba spełnia każde jej żądanie. Jednak życie w Anglii wpłynęło na nią znacząco: zaczęła spędzać czas na świeżym powietrzu, zyskała siłę fizyczną, a także nauczyła się okazywać sympatię i szacunek innym ludziom („Była inna niż w Indiach. Nawet jej twarz zdawała się zmieniać. Powoli przestawała wyglądać na taką nieprzyjemną”).
Syn Archibalda i kuzyn Mary, miał dziesięć lat. Wychowywał się bez matki, a jego ojciec, załamany po jej śmierci, rzadko go odwiedzał. Colin dorastał pod opieką służby, przekonany, że będzie garbaty i umrze młodo. Często wpadał w histerię i obsesyjnie sprawdzał swoje plecy, obawiając się, że rośnie mu garb („Był przerażony myślą, że ma umrzeć. Wierzył, że jest chory, a gdyby kiedykolwiek się to potwierdziło, wszyscy wokół wiedzieliby, że jego przerażenie było słuszne.”). Jego istnienie było trzymane w tajemnicy, a częste choroby sprawiały, że służba przewidywała jego rychłą śmierć. Dopiero spotkanie z Mary zmieniło jego życie – zaczął wychodzić na świeże powietrze i stopniowo odkrył, że jest zdrowy.
Służąca Mary w Misselthwaite Manor, pochodziła z ubogiej, wielodzietnej rodziny. Była osobą wesołą i gadatliwą, a jej pozytywne podejście do życia miało duży wpływ na przemianę Mary. „Miała ona śmiałe, jasnoniebieskie oczy, zdrową cerę i szerokie usta, które zawsze były gotowe do uśmiechu.” Marta pracowała z oddaniem, ponieważ chciała wspierać swoją rodzinę finansowo. Była lojalna i dyskretna, utrzymując w tajemnicy chorobę Colina, dzieląc się tym jedynie z matką i bratem Dickiem, do których miała pełne zaufanie.
Brat Marty, był wyjątkowym chłopcem, który zdawał się posiadać naturalny dar porozumiewania się ze zwierzętami. „Był to wielki towarzysz i zawsze znajdował sposób, by zaskoczyć ich jakąś nową historią, niezwykłym odkryciem lub wspaniałym pomysłem.” Zwierzęta lgnęły do niego, a on potrafił oswoić lisa, konika, wiewiórki, a nawet ptaki. Mimo że miał zaledwie dwanaście lat, świetnie znał się na ogrodnictwie i pomagał matce w uprawie warzyw. Mary i Colin szybko go polubili i zaczęli go naśladować. Dick był zawsze radosny i pełen energii, choć nie mógł spędzać całego dnia na zabawie, bo miał swoje obowiązki.
Matka Marty i Dicka była ubogą, ale niezwykle mądrą kobietą, która wychowała dwanaścioro dzieci. Pomimo skromnych środków, zawsze była gotowa pomagać innym. „Była tak mądra i rozważna, że wszyscy przychodzili do niej po radę.” Ludzie cenili jej życiowe doświadczenie i liczyli się z jej zdaniem, ponieważ potrafiła podejmować rozsądne decyzje i ofiarowywała wsparcie każdemu, kto tego potrzebował.
Właściciel majątku Misselthwaite. Był bogatym, ale bardzo nieszczęśliwym człowiekiem. Jedynym źródłem jego radości była żona, która zmarła wkrótce po urodzeniu ich syna. Po jej śmierci Archibald zamknął się w sobie i unikał kontaktu z ludźmi. „Wydawał się jakby pochylony pod ciężarem smutku, który nie pozwalał mu się wyprostować”. Dopiero po dziesięciu latach odnalazł spokój, wrócił do domu i nawiązał na nowo relację z synem.
Żona pana Cravena, zmarła niedługo po narodzinach Colina, była niezwykle piękną i pełną radości kobietą. Jej wielką pasją były róże, które pielęgnowała w swoim ogrodzie. Po jej śmierci Archibald Craven, nie mogąc znieść widoku przypominającego mu o utracie żony, zamknął jej ulubiony ogród (“Nawet jego najpiękniejsze róże, które tak kochała, zostały zapomniane i pogrążone w dzikim nieładzie, jakby w odzwierciedleniu jego własnego smutku”).
Starszy ogrodnik z Misselthwaite, który określał siebie jako osobę o trudnym charakterze. Jego jedynym towarzyszem był oswojony gil. Ben nie bał się mówić prawdy, nawet jeśli była ona nieprzyjemna. Z czasem jednak zyskał sympatię do Mary, Colina i Dicka, a nawet zaczęła pomagać im w pracach w tajemniczym ogrodzie.
Gospodyni w Misselthwaite, lojalna pracownica pana Cravena. Choć była oschła i dystansem traktowała innych, sumiennie wykonywała swoje obowiązki. To jej pan Craven powierzył zadanie przewiezienia Mary do domu. Pani Medlock była surowa wobec służby i Marta obawiała się, że straci pracę, gdy wyjdzie na jaw, że Mary wie o Colinie.
Matka Mary, piękna i towarzyska kobieta, która nie pragnęła dziecka i rzadko zajmowała się córką. Jej znajomi niemal nie wiedzieli o jej macierzyństwie. Preferowała towarzystwo młodych i radosnych ludzi. Zmarła na cholerę, gdyż nie zdążyła opuścić okolicy przed wybuchem epidemii.
Ojciec Mary, pracujący w Indiach na wysokim stanowisku rządowym. Był chorowity i ciągle zajęty, dlatego rzadko spędzał czas z córką. Zmarł na cholerę podczas epidemii.
Hinduska niania Mary. Dziewczynka nie była do niej przywiązana emocjonalnie, a po śmierci Ayah na cholerę nie odczuwała żadnego żalu. Ceniła jedynie fakt, że niania pozwalała jej na wszystko, co było zgodne z jej przyzwyczajeniami.
Pastor i jego żona. Zajęli się Mary po śmierci jej rodziców w epidemii cholery. Mimo że nie byli zamożni i mieli piątkę własnych dzieci, starali się zapewnić Mary jak najlepszą opiekę, choć dziwiło ich jej zimne i niemiłe zachowanie.
Syn pastora. Dokuczał Mary i nazywał ją „panną Mary kapryśnicą”. Straszył ją przed wyjazdem do Anglii.
Krewny Archibalda, odpowiedzialny za opiekę nad Colinem. Nie był zamożny i liczył na to, że po śmierci chłopca odziedziczy Misselthwaite. Początkowo był niechętny do pomysłu, by Colin wychodził na zewnątrz.
Młoda, atrakcyjna kobieta. Mimo swojej profesji, nie lubiła chorych i niepełnosprawnych. Śmieszyło ją podejście Mary do Colina, ponieważ sama nie znosiła chłopca i często rozważała odejście z pracy.
Razem z innym oficerem odnalazł Mary, jedyną ocalałą w swoim domu po wybuchu epidemii cholery.
Opiekowała się Mary podczas podróży z Indii do Anglii. Chętnie oddała ją pod opiekę pani Medlock, gdyż była bardziej zajęta własnymi dziećmi. Miała nadzieję, że Mary zmieni swoje zachowanie i przestanie być tak niegrzecznym dzieckiem.
Aktualizacja: 2024-08-15 11:14:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.