Tajemniczy ogród - bohaterowie

Autorką charakterystyk bohaterów jest: Adrianna Strużyńska.

Tajemniczy ogród to powieść dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett. Akcja koncentruje się wokół życia Mary Lennox, która po raz pierwszy odwiedza Wielką Brytanię i podczas pobytu w rezydencji swojego wuja odmienia swoje życie.

Mary Lennox – główna bohaterka powieści. Urodziła się w Indiach, ale po śmierci rodziców zamieszkała u swojego wuja w angielskim Yorkshire. Miała dziewięć lat, ale już była jednym z najbardziej despotycznych dzieci na świecie. Początkowo była brzydkim, rozkapryszonym dzieckiem. Nie robiła niczego samodzielnie, była przyzwyczajona, że służba we wszystkim ją wyręcza. Mieszkanie w Anglii jednak zmieniło jej podejście: zaczęła pracować na powietrzu, nabrała sił oraz nauczyła się lubić i szanować innych.

Colin Craven – syn Archibalda Cravena, kuzyn Mary. Miał dziesięć lat, wychowywał się bez matki, ojciec również rzadko go widywał. Jego ojciec załamał się po śmierci żony, dlatego Colin dorastał pod opieką służby, przekonany, że będzie garbaty i szybko umrze. Często wpadał w histerię, obsesyjnie sprawdzał swoje plecy, aby sprawdzić, czy nie rośnie mu garb. Jego istnienie było trzymane w sekrecie, często chorował i służba zwiastowała jego szybką śmierć. Dopiero spotkanie z Mary zmieniło jego życie, wyszedł na zewnątrz i stopniowo przekonał się, że tak naprawdę jest zdrowy.

Marta Sowerby – była służącą w Misselthwaite Manor, pochodziła z ubogiej, wielodzietnej rodziny. Była wesoła i gadatliwa, przyczyniła się do wewnętrznej przemiany Mary. Zależało jej na pracy, ponieważ chciała finansowo pomagać rodzinie. Utrzymywała w tajemnicy chorobę Colina, mówiła o tym jedynie matce i Dickowi, do których miała zaufanie.

Dick Sowerby – brat Marty, wyjątkowy chłopiec, który zdawał się wręcz mieć wspólny język ze zwierzętami. Lgnęły do niego, oswoił lisa, konika, wiewiórki, a nawet ptaki. Chociaż miał dopiero dwanaście lat, doskonale znał się na ogrodnictwie, pomagał matce w uprawie warzyw. Mary i Colin szybko go polubili i zaczęli naśladować. Był radosny i nigdy nie okazywał zmęczenia, chociaż nie mógł spędzać całego dnia na zabawie.

Zuzanna Sowerby – matka Marty i Dicka. Była ubogą, ale mądrą kobietą, wychowała dwanaścioro dzieci. Chociaż nie miała zbyt wiele pieniędzy, chętnie pomagała innym. Inni liczyli się z jej zdaniem i doceniali życiowe doświadczenie.

Archibald Craven – właściciel majątku Misselthwaite, był zamożny, ale bardzo nieszczęśliwy. Jedynym szczęściem, jakie go spotkało, była żona, która zmarła po urodzeniu syna. Archibald zamknął się w sobie, nie chciał nikogo widywać. Plotkowano o nim, że jest garbaty, w rzeczywistości miał przygarbione plecy, dlatego bał się o zdrowie Colina. Dopiero po dziesięciu latach poczuł spokój i po powrocie do domu odbudował relację z synem.

Lilias Craven – żona pana Cravena, zmarła po narodzinach Colina. Była piękna i radosna, mąż bardzo ją kochał. Uwielbiała róże, ale po jej śmierci Archibald zamknął jej ulubiony ogród, nie mogąc na niego patrzeć.

Ben Weatherstaff – ogrodnik w Misselthwaite, starszy mężczyzna, który sam o sobie mówił, że ma nieprzyjemny charakter. Jego jedynym przyjacielem był oswojony gil. Nie bał się mówić prawdy, nawet gdy nie była miła. Z czasem polubił jednak Mary, Colina i Dicka, a nawet pomagał im w pracy w tajemniczym ogrodzie.

Pani Medlock – gospodyni w Misselthwaite, była zaufaną pracownicą pana Cravena. Nie okazywała uczuć, zachowywała dystans, ale sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków. To jej pan Craven powierzył misję przywiezienia Mary do domu. Surowo podchodziła do służby, Marta bała się, że zostanie zwolniona, kiedy wyjdzie na jaw, że Mary wie o istnieniu Colina.

Pani Lennox – matka Mary, piękna, towarzyska kobieta. Nie pragnęła dziecka, dlatego rzadko zajmowała się córką, wielu jej znajomych nawet nie wiedziało, że jest matką. Lubiła spędzać czas w młodym, radosnym towarzystwie, z powodu pikniku nie wyjechała, zanim w okolicy rozpoczęła się epidemia. Zmarła na cholerę, tak jak reszta domowników.

Kapitan Lennox – ojciec Mary, pracował w Indiach na rządowym stanowisku. Był chorowity i wiecznie zapracowany, dlatego również nie poświęcał córce zbyt wiele czasu. Zmarł podczas epidemii cholery.

Ayah – hinduska niania Mary, na którą całkowicie zrzucono opiekę nad dziewczynką. Mary nie była do niej przywiązana, gdy niania zmarła na cholerę, dziewczynka nie czuła żadnych emocji. Ceniła w niej jedynie, że Ayah na wszystko jej pozwalała, przyzwyczajona do bezwarunkowej służby.

Państwo Crawford – pastor i jego żona, zajęli się Mary, gdy została całkiem sama po wybuchu epidemii cholery. Nie byli zamożni, mieli piątkę dzieci. Chcieli dobrze zająć się Mary, ale dziwiło ich, jak chłodna i niemiła jest to dziewczynka.

Bazyli Crawford – syn pastora, dokuczał Mary i przezywał ją panną Mary kapryśnicą. Straszył ją też przed wyjazdem do Anglii.

Doktor Craven – był krewnym Archibalda, opiekował się Colinem. Nie był zamożny, dlatego liczył, że jeśli chłopiec umrze, odziedziczy Misselthwaite. Początkowo nie był zachwycony wyjściami Colina na zewnątrz.

Pielęgniarka – była młodą, atrakcyjną kobietą, wbrew swojej profesji nie lubiła chorych i niepełnosprawnych. Śmieszyło ją podejście Mary do Colina, ponieważ nie znosiła chłopca i wiele razy myślała o odejściu z pracy.

Oficer Barney – razem z innym oficerem odnalazł samotną Mary, która jako jedyna w swoim domu, przetrwała epidemię cholery.

Żona oficera – opiekowała się Mary podczas podróży z Indii do Anglii. Z chęcią oddała ją pod opiekę pani Medlock, ponieważ była bardziej zajęta własnymi dziećmi. Miała nadzieję, że Mary jeszcze się zmieni i nie będzie tak niegrzecznym dzieckiem.


Przeczytaj także: Tajemniczy ogród - motywy literackie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.