Dick Sowerby - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Głównym wątkiem powieści Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród jest przemiana dwojga bohaterów: Mary Lennox i Colina Cravena. Do zmian w dużej mierze przyczynił się też Dick Sowerby, który nauczył dwoje rozpieszczonych dzieci, jak uzdrawiającą moc ma natura.

Charakterystyka Dicka Sowerby'ego

Dick był młodszym bratem Marty, służącej w Misselthwaite Manor. Miał dwanaście lat, ale już był dojrzały jak na swój wiek i pomagał matce. W przeciwieństwie do Mary i Colina Dick nie wychował się w dobrobycie. W rodzinie było dwanaścioro dzieci, ojciec zarabiał niewiele, matka niejednokrotnie musiała martwić się, co dać pociechom do jedzenia. Mimo ubóstwa Dick zawsze był schludnie ubrany. Miał zabawną, miłą powierzchowność, która sugerowała jego przyjazną osobowość. Miał zadarty nos, czerwone policzki oraz okrągłe, niebieskie oczy. W oczy rzucały się też czerwone, szerokie oraz mocno wykrojone usta i szczery uśmiech, który rozpromieniał całą twarz.

Dick, podobnie jak pozostałe dzieci Sowerbych, wiele czasu spędzał na wrzosowiskach. Chłopiec słynął głównie ze swojej miłości do zwierząt, które niezwykle go lubiły i wcale się go nie bały. Dick oswoił nawet małego konika pony, którego dokarmiał jeszcze jako źrebaka. Konik pozwalał mu siadać na swoim grzbiecie i chodził za chłopcem krok w krok. Dick nadał mu imię Skoczek. Nie był to jednak jego jedyny zwierzęcy przyjaciel. Oswoił również lisa Kapitana, kawkę Sadzę oraz wiewiórki: Orzeszka i Łupinkę. Wiewiórki były do tego stopnia oswojone, że gdy wypowiadał ich imiona, siadały mu na ramionach. Dick rozmawiał ze zwierzętami, można było odnieść wrażenie, że wzajemnie rozumieją swoją mowę. Lisy i pasikoniki bez obaw pokazywały mu swoje jamy i gniazda. Zwierzęta, które na widok innych uciekały, lgnęły do chłopca bez żadnego lęku.

Chłopiec od dziecka nauczył się ciężkiej pracy, uprawiał ogródek obok domu, aby pomóc swojej matce. Pracował wczesnym rankiem i po zachodzie słońca, sadząc kartofle, kapustę, rzepę, marchew i włoszczyznę. Mimo wysiłku nigdy nie bywał niezadowolony ani rozżalony, że musi pracować, nie okazywał zmęczenia. Często wesoło gwizdał, śpiewał ludowe piosenki i rozmawiał ze swoimi zwierzątkami. Miał już doświadczenie w ogrodnictwie, dlatego uczył też swoje młodsze rodzeństwo, jak pielęgnować rośliny. Matka opowiadała nawet, że warzywa uprawiane przez Dicka były bez porównania większe i smaczniejsze niż pozostałe. Chłopiec dodatkowo siał między warzywami pięknie pachnące kwiaty. Posadził nawet rośliny w zagłębieniach kamiennego muru, co zdobiło skromny ogródek Sowerbych. Traktował rośliny, jak czujące, myślące istoty, dlatego sądził, że jeśli je zaniedba, będzie to świadczyło, że jest złym człowiekiem. 

Dick był przeciwieństwem Mary i Colina, dwójki dzieci mieszkających w Misselthwaite Manor. On nie pozwalał sobie na kaprysy, był zdrowy, silny i nauczony ciężkiej pracy. Szybko wzbudził zaufanie i sympatię, chociaż początkowo Mary i Colin byli dziećmi, które nie lubiły nikogo. Dick przyczynił się do ich całkowitej przemiany, dzięki swojemu urokowi i niesamowitym umiejętnościom. Nie tylko potrafił zjednać zwierzęta i pielęgnować rośliny, ale też pięknie grać na fujarce. Mary powierzyła mu sekret tajemniczego ogrodu, wiedziała, że Dick nikomu go nie zdradzi.

Chociaż chłopiec miał swoje obowiązki w domu, nie był egoistą i poświęcał dziewczynce wiele czasu. Kupił dla niej nasionka kwiatów i łopatkę, pomagał przywrócić tajemniczy ogród do życia. Dick zaczął też odwiedzać Colina, co dodawało leżącemu w łóżku chłopcu energii i motywacji do działania. Pomagał również w wyjściu Colina na zewnątrz, pchając jego fotel na kółkach. Prosty chłopiec z ubogiej rodziny, stał się dla Mary i Colina prawdziwym autorytetem. Nie przodował w nauce, robił błędy ortograficzne, umiał czytać tylko drukowane litery, a gdy się czymś ekscytował, mówił yorkshirską gwarą, którą jego towarzysze z trudem rozumieli. Dick miał jednak coś cenniejszego – empatię, pracowitość i doświadczenie życiowe, którego nauczyła go matka.

Dick Sowerby to postać zdecydowanie pozytywna. Nastoletni chłopiec przyczynił się do zmian w życiu Mary i Colina. Pod jego wpływem zrozumieli, jak ważna jest w życiu człowieka natura oraz znaleźli motywację, aby pracować i szukać sobie zajęcia, zamiast marnować czas na kaprysy i bierność.


Przeczytaj także: Archibald Craven - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.