Autor Jacek Dukaj
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Katedra” Jacka Dukaja to opowiadanie z gatunku science-fiction. Przedstawia historię niezwykłej i tytułowej katedry, a także mieszczącego się w niej człowieka uznanego za świętego, a to dzięki jego bohaterskim czynom. Izmir Predú poświęcił swoje życie, by uratować członków swojej załogi. Przy jego grobie zaczęły się dziać wydarzenia, które niektórzy określali jako cuda uzdrowień. Kościół wysłał zatem księdza Pierre’a Lavone, by ten przyjrzał się tej sprawie, zbadał grób i katedrę.

W związku z gatunkiem, do którego należy opowiadanie „Katedra” oraz jego tematyką, poruszającą się w obszarach związanych z teologią oraz filozofią, język i styl tekstu Dukaja są specyficzne. Nawiązują one między innymi do języka naukowego, stosowanego przez badaczy, którzy także pojawiają się w tej opowieści. Autor sięga też po określenia nawiązujące do fizyki oraz innych nauk. Rozważania teologiczne oraz filozoficzne także zawierają określone i charakterystyczne dla nich słownictwo.

Ponieważ katedra jest niezwykła i wymyka się zwykłemu ludzkiemu pojmowaniu, to Dukaj stosuje też neologizmy, takie jak Izmiraidy, dzięki którym opisuje nowe zjawiska, pojawiające się w jego opowiadaniu. W ten sposób oddaje on też emocje i wrażenia, jakie powinno budzić w czytelniku spotkanie z tym niesamowitym obiektem. Są to też swoiste sekrety, które czytelnik musi samodzielnie rozwiązać i dojść do tego, jakie jest ich znaczenie. Dukaj jednak stosuje też język zrozumiały dla swojego odbiorcy, umiejętnie łącząc go z aspektem naukowym. W ten sposób nie traci charakterystycznego stylu, ale też dba o czytelnika, by ten miał możliwość odnaleźć się w tekście.

Styl i język Dukaja spełniają konkretne funkcje w tekście, na przykład takie jak podkreślenie obcości między rzeczywistym światem, a tym wykreowanym w tekście przez autora. Łączą się tu elementy znane czytelnikowi z zupełnie niespodziewanymi neologizmami wymyślonymi przez twórcę.


Przeczytaj także: Katedra - czas i miejsce akcji

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.