Autor Jacek Dukaj
Autorką charakterystyk bohaterów jest: Marta Grandke.

„Katedra” to opowiadanie science-fiction autorstwa Jacka Dukaja. Przedstawia ono losy tytułowej katedry, obiektu niezwykłego i tajemniczego. Otacza ona grób Izmira Predú, przy którym mają mieć miejsce różne cudowne wydarzenia, takie jak ozdrowienia. Do zbadania katedry oddelegowany zostaje ksiądz Pierre Lavone, a jego zadaniem jest potwierdzenie autentyczności dziejących się tam cudów. Tajemnicza katedra gromadzi wokół siebie wiele różnych osób, które chcą poznać jej sekret lub są jej wiernymi wyznawcami.

Ksiądz Pierre Lavone to narrator i główny bohater opowiadania Dukaja. Zostaje on wysłany na planetoidę Róg, by zbadać cuda, jakie dzieją się przy grobie Izmira Predú oraz dowiedzieć się więcej o katedrze z żywokrystu, która go otacza. Lavone poważnie podchodzi do swojego zadania, próbuje poznać punkt widzenia wszystkich mieszkańców planetoidy, dowiaduje się też więcej na temat badań naukowych, jakie są tam prowadzone wokół katedry. Sam również skrupulatnie bada ją oraz grób, raniąc się przy tym o żywokryst. Ostatecznie ksiądz Lavone nie może opuścić planetoidy i zostaje wchłonięty przez katedrę.

Izmir Predú był dowódcą załogi holownika „Sagittarius”. Gdy pojazd uległ awarii i lądował na planetoidzie, to okazało się, że nie ma na nim zapasu tlenu wystarczającego dla całej załogi. W związku z tym Izmir poświęcił się dla innych i popełnił samobójstwo, by inne osoby zdołały przeżyć do nadejścia pomocy. Izmira pochowano na tej planetoidzie, a przy jego grobie miały zacząć dziać się cuda. Otaczała go również tajemnicza katedra. Izmir po śmierci dla wielu osób stał się świętym.

Gazma to człowiek cierpiący z powodu schizofrenii. Z choroby wyleczyła go wizyta przy grobie Izmira. Od tego czasu Gazma nie zmaga się ze schizofrenią, ale za to nie jest w stanie fizycznie opuścić planetoidy. Pewnego dnia po prostu znika, a ksiądz Lavone podejrzewa, że zmienił się w kamień i stał się częścią katedry.

Katedra to również główna bohaterka utworu. Jest milcząca i ma swoje tajemnice. Mimo iż jest budynkiem, sprawia wrażenie żywej istoty.

Doktor Wasojfemgus to początkowo towarzysz księdza Lavone, który interesuje się polityką oraz ekonomią planetoidy.

Kotter Ugerzo to pierwsza uzdrowiona przy grobie Izmira osoba, bratanek prezesa korporacji. Jego wujek w ramach wdzięczności posadził przy grobie żywokryst.

Magdalena Kleinert działa w grupie naukowców, którzy badają katedrę oraz wydobywają na planetoidzie Czarną Watę.

Jack Mirton to ksiądz i znajomy Pierre’a Lavone.


Przeczytaj także: Symbolika Katedry w opowiadaniu Jacka Dukaja

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.