Autor Jacek Dukaj
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Katedra” to opowiadanie autorstwa Jacka Dukaja z gatunku science-fiction. Przedstawia ono historię księdza Pierre’a Lavone, który otrzymuje od Kościoła misję. Ma zbadać, czy przy grobie Izmira Predú faktycznie mają miejsce cudowne uzdrowienia. Lavone udaje się zatem na planetoidę Róg i odkrywa tam niezwykłą katedrę, którą postanawia zbadać. Ksiądz Pierre Lavone to główna postać opowiadania Dukaja i równocześnie jego narrator.

Charakterystyka księdza Lavone

Pierre Lavone jest księdzem i wysłannikiem Kościoła, zatem bliskie jest mu podejście metafizyczne, teologiczne i wiara w rzeczy, których nie da się naukowo udowodnić. Jednak to on ma sprawdzić, czy cuda, jakie mają mieć miejsce przy grobie Izmira Predú, faktycznie się dzieją. Ksiądz Lavone musi być zatem zaufanym i wiarygodnym. Ma udokumentować niezwykłe wydarzenia i je spisać, by Kościół mógł się im przyjrzeć i podjąć decyzję co do dalszej trasy lotu planetoidy, na której znajduje się grób i katedra. Na księdzu Lavone spoczywa zatem duża odpowiedzialność, miejsce to bowiem stało się obiektem kultu i celem wielu pielgrzymek.

Ksiądz Lavone bardzo poważnie podchodzi do swojego zadania. Po przybyciu na planetoidę Róg od razu zabiera się do pracy. Próbuje nawiązać kontakt z mieszkającymi tam ludźmi, prowadzi też rozmowy z obecnymi tam naukowcami, którzy zajmują się badaniem katedry i wydobyciem nieznanej substancji. Lavone skrupulatnie próbuje stworzyć jak najszerszy obraz sytuacji, nie wykluczając żadnej perspektywy. Ma otwarty umysł, bada też katedrę własnoręczne, raniąc się przy tym o tworzący ją żywokryst.

Zaangażowanie księdza Lavone w sprawę katedry i grobu Izmira ma dla niego fatalny finał. Zaczyna cierpieć na wiele dolegliwości, takich jak ma też Gazma, nie może przez to fizycznie opuścić planetoidy. Najprawdopodobniej jest to efekt zranienia żywokrystem. Ksiądz Lavone ostatecznie obsesyjnie oddaje się badaniu tajemniczej katedry. Jest świadomy tego, że pochłonie go ona w całości, zarówno pod względem metaforycznym, jak i dosłownym.


Przeczytaj także: Katedra - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.