Symbolika Katedry w opowiadaniu Jacka Dukaja

Autor Jacek Dukaj
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Katedra” Jacka Dukaja to opowiadanie z gatunku science-fiction, w którym mieszają się ze sobą zagadnienia filozoficzne i teologiczne. Akcja przedstawia losy księdza Pierre’a Lavone, który zostaje wysłany przez Kościół, by zbadać cuda, jakie mają miejsce przy grobie Izmira Predú. Zajmuje się on eksplorowaniem niezwykłej katedry, jaka wyrosła z żywokrystu tuż obok grobu Izmira, gdzie mają jakoby dziać się niezwykłe rzeczy. Ksiądz Pierre Lavone tak oddaje się badaniu tego niezwykłego zjawiska, że ostatecznie sam może zostać częścią tajemniczej katedry, która skrywa wiele tajemnic.

W opowiadaniu Dukaja bardzo istotna jest symbolika katedry, która równocześnie jest tytułem opowiadania, jego główną, choć milczącą, bohaterką oraz przewodnim motywem, jaki łączy ze sobą wszystkich bohaterów. To właśnie wokół niej rozgrywają się wszystkie przedstawione w opowiadaniu wydarzenia. Jest ona ich początkiem oraz końcem. To tam leży grób Izmira, przy którym dzieją się cuda i to ją bada ksiądz Pierre Lavone. Ostatecznie katedra pochłania głównego bohatera i Lavone staje się po prostu jej częścią.

Katedra jest w opowiadaniu symbolem wielu rzeczy. Przede wszystkim niezgłębionej tajemnicy i sekretów, jakie ukrywa. Nikt nie wie, jaka jest jej natura, w jaki sposób ona działa i co spowodowało, że przyjęła taką formę. Ludzie nie rozumieją jej, a ci, którzy próbują ją zbadać, zostają przez nią pochłonięci, jak dzieje się to w przypadku Gazmy czy księdza Lavone. Ktokolwiek próbuje zbliżyć się do jej odkrycia, zostaje przez nią wchłonięty, znika z powierzchni ziemi i w ten sposób jego odkrycia nie są w stanie ujrzeć światła dziennego.

Katedra to także symbol cudu, jaki miał miejsce przy grobie Izmira. Dokonało się tam bowiem uzdrowienie, a wujek osoby, która go doświadczyła, w podzięce ufundowała katedrę, która wyrosła z żywokrystu. Katedra jest zatem symbolem cudownych wydarzeń i wdzięczności za nie. Stała się wraz z grobem Izmira miejscem kultu i symbolizuje wiarę w to, co wydaje się pozornie niemożliwe. Właśnie to przyciąga do niej zainteresowanie kościoła.

Katedrą zajmuje się Kościół oraz badający ją naukowcy. Symbolizuje ona zatem swoisty dualizm świata, przenikanie się tego co naukowe, z tym co religijne. Ta dwoistość świata przedstawionego znajduje zatem swoje odbicie w katedrze i w jej skomplikowanej, niezrozumiałej dla zwykłych ludzi naturze. Próba odkrycia jej kończy się dla niektórych katastrofą, jak w przypadku księdza Lavone.


Przeczytaj także: W czym fantastyczna katedra z opowiadania Dukaja jest podobna do realnie występujących katedr, a w czym od nich różna?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.