Alicja w Krainie Czarów - główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to powieść fantasy autorstwa Lewisa Carrolla, która trafia zarówno do młodszych, jak i do starszych czytelników. Opowiada ona o przygodach tytułowej Alicji w niezwykłym miejscu znanym jako Kraina Czarów. Dziewczynka poznaje mieszkańców tego miejsca i dowiaduje się, jak działa ich świat, doświadczając niesamowitych wydarzeń. W książce pojawia się wiele istotnych wątków.

Spis treści

Wątek podróży przez Krainę Czarów

Przede wszystkim Lewis Carroll opisuje wątek podróży Alicji przez tytułową Krainę Czarów. Dziewczynka odkrywa kolejne miejsca, takie jak las, dom Księżnej i poznaje Białego Królika czy Marcowego Zająca. Wszystkie te miejsca i osoby są dla niej nowe i nieznane, Alicja dopiero dowiaduje się kolejnych informacji na ich temat. Jest to zatem dla niej prawdziwa wyprawa w nieznane. Kolejne lokacje uzupełniają jej wiedzę na temat Krainy Czarów i sprawiają, że Alicja lepiej poznaje jej mieszkańców.

Wątek zmiany rozmiaru Alicji

Przez całą swoją wizytę w Krainie Czarów Alicja zmaga się ze zmianami swojego wzrostu. Dziewczynka nieustannie powiększa się i zmniejsza. Może to symbolizować między innymi dorastanie i nieubłagane zmiany, jakim podlega w związku z tym ludzkie ciało. Dziewczynka czasami jest zbyt duża, by przejść przez drzwi, a czasami zbyt mała, by dosięgnąć do stołu. Swój rozmiar ostatecznie reguluje, jedząc kawałki magicznego grzyba. Dzięki temu udaje jej się wrócić do jej zwyczajnej postaci.

Wątek rządów Królowej Kier

W powieści przedstawiono między innymi rządy apodyktycznej Królowej Kier, której ulega nawet sam Król Kier. Nieustannie wydaje ona na swoich poddanych wyroki ścięcia głowy, ale nigdy ich nie realizuje. Mimo to mieszkańcy Krainy Czarów żyją w strachu przed swoją władczynią. Jej postać jest swoistą karykaturą rządów despotycznych i opartych o przerażenie. Przykładem tego jest między innymi proces sądowy Waleta Kier, kiedy to zostaje on niesłusznie oskarżony o kradzież ciastek i obciążony fałszywymi dowodami.

Wątek poznawania mieszkańców Krainy Czarów

Wraz ze swoją podróżą po Krainie Czarów Alicja poznaje kolejnych jej mieszkańców. Należą do nich takie postaci jak Biały Królik, Szalony Kapelusznik, Kot Dziwak z Cheshire, Marcowy Zając, Suseł, Królowa i Król Kier, Księżna czy Pan Gąsienica. Zetknięcie się z nimi bywa dla Alicji bardzo nieprzyjemne, żyją bowiem według innych zasad niż ona sama, a ich świat jest skrajnie absurdalny.

Wątek procesu sądowego

W powieści istotny jest wątek procesu sądowego, jaki organizuje Królowa Kier. Oskarżono w nim Waleta Kier, czyli jej asystenta, o kradzież ciastek. W procesie przedstawiono dowody, które nie wskazują na jego winę, a i tak ma on usłyszeć wyrok. Świadkami postępowania są między innymi Szalony Kapelusznik i Alicja, która próbuje zaprowadzić na sali sprawiedliwość, jednak pod koniec procesu sądowego dziewczynka budzi się już w swoim świecie nad rzeką.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie o swojej przygodzie z Alicją w Krainie Czarów

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.