Jak wyobrażasz sobie dalsze losy Skawińskiego?

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Skawiński to główny bohater noweli autorstwa Henryka Sienkiewicza zatytułowanej „Latarnik”. Mężczyzna ten przez niemal całe swoje życie wędrował po świecie, próbując sobie znaleźć różne zajęcia, lecz nigdzie nie mógł zagrzać długo miejsca. Ostatecznie zatrudnił się jako latarnik na niewielkiej wyspie. Pewnego razu dostarczono mu paczkę, w której znajdowała się książka z jego rodzinnego kraju, czyli „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Skawiński tak się w niej zaczytał, że zapomniał o swoich obowiązkach w latarni, przez co w nocy jeden ze statków rozbił się, wpadając na skały. Skawińskiego odprawiono ze stanowiska.

Dalsze przygody Skawińskiego

Po utracie posady Skawiński wsiadł na statek do Nowego Jorku, przygnębiony swoją sytuacją. Wydawało mu się, że wreszcie znalazł swoje miejsce na ziemi, lecz los ponownie go doświadczył. Czuł, że z wiekiem traci siły i czas na uporządkowanie życia. Lektura „Pana Tadeusza” obudziła w nim dawno zapomnianą tęsknotę za ojczyzną, którą opuścił jako młody człowiek. Pragnął wrócić do Polski, choćby na stare lata. Skawiński napisał listy do dalekiej rodziny, prosząc o schronienie, i z niepokojem czekał na odpowiedź.

Gdy list nadszedł, okazało się, że rodzina zaprasza go z otwartymi ramionami. Skawiński z radością wsiadł na statek do Polski, a po przekroczeniu jej granic był wzruszony widokiem znanych stron. Udało mu się odnaleźć swoje miejsce u boku krewnych. Resztę życia spędził wśród bliskich, odpoczywając, pomagając im i ciesząc się powrotem do ojczyzny. Jego dni wypełniały spokojne chwile, czytanie książek, zabawa z dziećmi i spacery, a „Pan Tadeusz” miał dla niego szczególne znaczenie, gdyż to ta książka pomogła mu duchowo powrócić do Polski.

Choć utrata posady wydawała mu się życiową tragedią, Skawiński spełnił swoje największe marzenie – powrócił do ojczyzny, gdzie odnalazł spokój i szczęście. Jego starość była spokojna i pełna radości z prostych rzeczy, które go otaczały. Nigdy już nie opuścił Polski, znajdując swoje miejsce na ziemi i spędzając ostatnie lata w harmonii.


Przeczytaj także: Czy Krzyżacy nadal powinni znajdować się na liście lektur obowiązkowych?

Aktualizacja: 2024-09-11 15:01:07.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.