Autorką listy motywów literackich jest: Marta Grandke.

„Świtezianka” to jedna ze słynnych ballad romantycznych autorstwa Adama Mickiewicza. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1822 w zbiorze zatytułowanym „Ballady i romanse”. Opowiada ona historię zakochanego w dziewczynie młodego strzelca, który zostaje wciągnięty w podstęp przez groźną Świteziankę zamieszkującą pobliskie jezioro. W dziele pojawia się wiele ciekawych motywów literackich związanych z tą opowieścią.

 • Motyw miłości
 • Motyw zdrady
 • Motyw przyrody
 • Motyw tajemnicy
 • Motyw winy i kary
 • Motyw miłości

  „Świtezianka” to ballada romantyczna, nie mogło w niej zatem zabraknąć motywu miłości, koniecznie nieszczęśliwej. Uczucie wiąże młodego strzelca z dziewczyną, jednak ona ma przed nim tajemnice. Sprawdza ona też wierność chłopaka, co ma dla niego tragiczne konsekwencje. Miłość nie przechodzi próby, przed jaką stawia ją życie.

  Motyw zdrady

  Z motywem miłości wiąże się także zdrada, jakiej dopuszcza się strzelec. Mimo iż proponuje wspólne życie swojej ukochanej, to ulega on wpływom pięknej Świtezianki, gdy tylko dziewczyna znika mu z oczu. Dziewczyna, czyli tak naprawdę Świtezianka, nieufnie podchodziła bowiem do pięknych słów młodzieńca i postanowiła go przetestować. Strzelec z kolei okazał się być wiarołomny i szybko zapomniał o swoich przysięgach, gdy ujrzał piękną nimfę.

  Motyw przyrody

  W epoce romantyzmu bardzo ważną odgrywała w dziełach przyroda i stanowiła ona też silną inspirację dla twórców, co miało wiele wspólnego z kulturą i tradycją ludową. W związku z tym motyw ten pojawia się też w balladzie Mickiewicza. Przyroda jest tutaj nie tylko tłem wydarzeń opisanych w dziele, ale też staje się nieomal równorzędnym ich bohaterem. Jej uosobieniem jest tytułowa Świtezianka. To właśnie przyroda komentuje to, co dzieje się między młodymi bohaterami tekstu.

  Motyw tajemnicy

  Fabuła ballady opiera się o motyw tajemnicy. Dziewczyna bowiem ukrywa przed strzelcem swoją prawdziwą tożsamość Świtezianki. Używa jej do sprawdzenia i przetestowania jego wierności. Chłopak nie spodziewa się, że jego ukochana jest fantastyczną istotą i nie podejrzewa, że to właśnie ona ukrywa się za twarzą nimfy, daje się zatem jej ponieść, nie sądząc, że jego zdrada zostanie odkryta.

  Motyw winy i kary

  Fabuła wiąże się też motywem winy i kary. Młody strzelec popełnił zbrodnię wobec swojej ukochanej, zdradził ją i zawiódł jej uczucia. Takie postępowanie spotkało się z jej strony z karą, w której egzekwowaniu uczestniczyła też przyroda. Chłopak traci więc życie, a jego dusza cierpi wieczne katusze w korzeniach pod modrzewiem. To jasny sygnał, że żadna wina nie może pozostać bez odpowiedniej kary. Jest to bardzo znany motyw związany z epoką romantyzmu i z moralnością ludową, która inspirowała twórców tego okresu.


  Przeczytaj także: Zaduma nad ojczystymi dziejami i ich związkiem z własnym losem. Rozważ, czy utwory romantycznych wieszczów pokazują tę zależność. W argumentacji odwołaj się do Kordiana Juliusza Słowackiego, III części Dziadów Adama Mickiewicza oraz wybranych kontekstów.

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.