Elementy świata przedstawionego w opowiadaniach z tomu Mikołajek

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Mikołajek” to pierwsza część serii autorstwa francuskiego pisarza, René Goscinnego, opowiadającej o przygodach kilkuletniego chłopca o imieniu Mikołajek. Przeżywa on wiele przygód związanych z jego codziennością w szkole i w domu. Bawi się ze swoimi kolegami i każdego dnia odkrywa świat, jaki go otacza.

W świecie przedstawionym książki można rozpoznać Francję, ale autor nie podaje konkretnej nazwy miejscowości, w jakich dzieją się przytoczone wydarzenia. Mikołajek chodzi do pobliskiej szkoły wraz ze swoimi kolegami i mieszka z rodzicami w domu z ogrodem. Czasami bawi się na pustym placu blisko domu i odwiedza swoich kolegów, tak jak na przykład Alcesta czy nawet Ananiasza. Czas akcji również nie jest precyzyjnie określony, ale można przyjąć, że są to lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku. Da się to wydedukować na przykład na podstawie tego, że telewizory nie są powszechnie obecne w domach bohaterów. Te elementy świata przedstawionego są zatem osadzone w realnych obszarach, jakie czytelnik zna ze swojej codzienności.

Kolejnym realistycznym elementem świata przedstawionego są jego bohaterowie. Oprócz Mikołajka, który jest narratorem powieści, czytelnik poznaje także jego rodziców, nauczycieli takich jak pani czy Rosół oraz kolegów chłopca - Alcesta, Rufusa, Gotfryda, Euzebiusza, Kleofasa, Joachima, Maksencjusza oraz Ananiasza. Pojawiają się tu też inne dzieci, takie jak Ludeczka, córka koleżanki mamy Mikołajka.

Elementem świata przedstawionego jest też narracja. W przypadku tej książki jest ona pierwszoosobowa, a narratorem jest sam Mikołajek, opowiadający czytelnikowi o swoich przygodach. Całość przez to przyjmuje bardzo dziecięcą, ale także humorystyczną perspektywę. Czytelnik ma okazję poznać świat widziany oczami dziecka.

Cały świat przedstawiony w powieści „Mikołajek” jest realistyczny i dobrze oddaje to, jak wygląda świat dziecka. Czytając ten tekst, odbiorca może sięgnąć do własnych doświadczeń z okresu dzieciństwa czy nawet utożsamiać się z samym Mikołajkiem. W dziele pojawia się też wiele znanych motywów literackich, na przykład dotyczących nauki, przyjaźni, dzieciństwa czy też zabawy. W ten sposób czytelnik może łatwo wyobrazić sobie, jak wygląda codzienne życie Mikołajka, czego się uczy, jak wychowują go rodzice i w co bawi się z kolegami. Wszystko to Goscinny stworzył bowiem przy użyciu bardzo realnych elementów, znanych z prawdziwego życia wielu osób.


Przeczytaj także: Napisz, która przygoda z lektury Mikołajek spodobała ci się najbardziej. Swoje zdanie uzasadnij

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-31 16:00:31