Mikołajek to główna i tytułowa postać z książki oraz serii autorstwa francuskiego pisarza René Goscinnego, zatytułowanych tym samym imieniem, co bohater. Kilkuletni chłopiec opowiada o swoich codziennych sprawach w domu i w szkole, z nieoczywistej perspektywy pomysłowego ucznia. Mieszka z rodzicami we Francji w domu z ogrodem i jest bardzo żywym, czasami roztargnionym dzieckiem. Wiele czasu spędza z innymi chłopcami, zwłaszcza z rówieśnikami z klasy.
Mikołajek przede wszystkim uczęszcza do szkoły, ale bardzo ważnym aspektem jego życia jest zabawa z kolegami. Jego ulubionymi chwilami w szkole były przede wszystkim przerwy, jakie spędzał z innymi chłopcami. Bardzo często do zabaw wykorzystywali oni piłkę, na przykład do gry w dwa ognie. Czasami grali też w futbol na opuszczonym placu albo organizowali zabawę w policjantów i złodziei oraz kowbojów i Indian. W tych sytuacjach mają jednak problem, kto ma być policjantem, a kto złodziejem. Takie aktywności często kończyły się kłótniami i bójkami, które w szkole przerywane były przez nauczycieli takich jak Rosół. Wśród chłopców popularne była także gra w kulki. Gdy udają się na pusty plac, wsiadają tam do starego samochodu bez kół i udają wtedy, że odbywają nim różne podróże.
Powszechnym sposobem na spędzanie czasu, są zaproszenia na podwieczorki. To właśnie dzięki temu zwyczajowi Mikołaj odwiedził pieszczoszka Ananiasza. Bawili się oni wówczas w puszczanie statków z papieru w wannie, grali w piłkę globusem i wykorzystywali zestaw małego chemika. W domu Mikołaj ma sporo ważnych dla niego zabawek, takich jak autka, misie, czy samolot na gumkę. Od rodziny, na przykład ciotki Pulcherii, dostaje też książeczki o zwierzątkach. Mikołajek lubi także rysować, na przykład samoloty czy okręty wojenne.
Zabawy chłopców często są powodem zmartwienia ich rodziców. Gdy Ananiasz i Mikołajek bawili się w domu tego pierwszego chłopca, zdarzyło im się pobrudzić podłogę w łazience, zbić lustro i zniszczyć ściany w pokoju i dywan eksperymentem z substancjami chemicznymi. W czasie rysowania w łóżku piórem taty Mikołajek wszystko ubrudził atramentem cieknącym z zepsutego narzędzia do pisania. Chłopcy często podczas zabawy kłócą się i biją, nie patrząc na swoje otoczenie, dlatego zdarza im się coś zniszczyć. Często zabawa oznacza dla nich kłopoty czy kary, ale nie przeszkadza im to w wymyślaniu kolejnych aktywności. Zabawy były zatem bardzo różnorodne i stawały się dla chłopców sposobem spędzania czasu, ale także ich rozwoju. W czasie wolnym musieli oni jednak też odrabiać lekcje czy też spędzać czas z rodzicami.
Aktualizacja: 2024-11-06 17:57:47.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.