W jaki sposób bohater książki Mikołajek wyobrażał sobie swoje dorosłe życie?

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Mikołajek” to książka dla dzieci autorstwa francuskiego pisarza, René Goscinnego. Opisano w niej losy tytułowego Mikołajka, około siedmioletniego chłopca, który opowiada o swoich codziennych doświadczeniach w domu i w szkole. Bohater bierze udział w lekcjach, bawi się z innymi chłopcami oraz kłóci się z kolegami. Autor przedstawił głównie zwykłe wydarzenia dnia codziennego z życia francuskiej rodziny z lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

Mikołajek jest bardzo żywym i czasami roztrzepanym dzieckiem. To powoduje, że czasami w szkole jest karcony za swoje zachowanie lub w domu dostaje reprymendę od rodziców za różne wypadki, na przykład wylanie atramentu na nowy dywan. W takich sytuacjach Mikołajek bardzo często fantazjuje o tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy będzie dorosły. Są to typowo dziecięce marzenia, które nie pokrywają się z tym, jak wygląda rzeczywistość wielu dorosłych osób, ale Mikołajek opiera je o swoje dziecinne wyobrażenia na podstawie tych fragmentów świata, jakie poznał.

W przekonaniu Mikołajka bycie dorosłym oznacza wolność absolutną od wszystkiego i wszystkich. Rodzice już nigdy nie będą na niego krzyczeć, a on będzie robił, co tylko przyjdzie mu do głowy i na co będzie miał ochotę. Mikołajek fantazjuje także na temat tego, że jako dorosły człowiek zdobędzie mnóstwo pieniędzy, za które kupi sobie samolot i samochód. Chłopiec chce też opuścić swoją rodzinę i wrócić do niej dopiero wtedy, gdy jego rodzice będą starzy. Ma im być przykro z powodu tego, jak go traktowali w dzieciństwie i będą płakać, gdy go zobaczą. Mikołajek planuje też robić te wszystkie rzeczy, za które był karany w dzieciństwie, na przykład chce mieć własny dywan, na który do woli będzie mógł wylewać atrament. Chłopiec skupia się zatem na aspekcie bycia bogatym i wolnym,. Nie zastanawia się nad tym, jaką pracę musiałby podjąć, aby stać go było na kupno własnego samolotu, czy nawet samochodu.

Dorosłość Mikołaja jest oparta w marzeniach głównie na tym, co mu przeszkadza obecnie w innych dorosłych. Chce być wolny, nie musieć uważać na wiele rzeczy i przejmować się nimi i pragnie mieć bardzo wiele pieniędzy. Wszyscy mają mu zazdrościć, zwłaszcza rodzice i koledzy ze szkoły. Jest to bardzo naiwna i typowa dla dzieci wizja dorosłości, Mikołajek bowiem jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, co tak faktycznie się z nią wiąże. Nie jest to zatem coś realnego, a raczej wyobrażenie, jakie z czasem zostanie zweryfikowane przez rzeczywistość.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie na podstawie lektury Mikołajek

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-31 12:16:07