Mikołajek – problematyka

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Mikołajek” to pierwsza część cyklu napisanego przez francuskiego autora, René Goscinnego, który opowiada o przygodach tytułowego chłopca o imieniu Mikołajek. Jest on jeszcze dzieckiem, dlatego czytelnik poznaje wszystkie jego przygody z jego dziecięcej perspektywy i dotyczą one takich problemów jak zabawy z kolegami czy problemy z nauką.

Problematyka książki o Mikołajku przede wszystkim dotyczy dzieciństwa jako czasu nauki, poznawania świata i zawierania przyjaźni. Mikołajek jest dzieckiem żywym i pełnym temperamentu, często bawiącym się z kolegami i napotykającym pierwsze problemy w życiu. Na własnej skórze uczy się, że są rzeczy, których warto unikać, na przykład palenia cygara. Mikołajek zmaga się ze sobą, jego charakter wpływa często na jego wyniki w nauce, jest roztargniony, zdarza mu się też dostawać reprymendy od rodziców. Powieść pokazuje jednak, że to wszystko to naturalne etapy dorastania i dziecko musi przez nie przejść.

Problematyka książki „Mikołajek” dotyczy też szczegółów codziennego życia, jakie autor przemyca czytelnikowi w opowieściach dziecka. Są to problemy z rachunkami za dom, stres w pracy, zmagania z sąsiadami i z innymi ludźmi, chęć stworzenia dziecku przyjaznego środowiska do dorastania. Mikołajek widzi to wszystko swoimi dziecięcymi oczami, ale dojrzały widz szybko wypatrzy rozterki, jakie zazwyczaj towarzyszą dorosłym.

Innym aspektem problematyki są codziennie zmartwienia dziecka, takie jak uwaga w dzienniczku, rodzice, którzy nie chcą zgodzić się na psa czy kupno roweru, odsiadka po lekcjach i inne sprawy, które w wieku kilku lat stają się prawdziwymi problemami. Mikołajek przeżywa je jak każde inne dziecko i czasami bura za poplamiony dywan oznacza dla niego koniec świata. Czytelnik ma szansę wczuć się w tę perspektywę, a jeśli jest dzieckiem, to odnaleźć tam własne, codzienne kłopoty z rodzicami i szkołą.


Przeczytaj także: Mikołajek - główne wątki

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-30 15:53:00