O psie, który jeździł koleją - motywy literackie

Autorką listy motywów literackich jest: Adrianna Strużyńska.

W powieści Romana Pisarskiego O psie, który jeździł koleją głównym wątkiem są przygody psa Lampo. Pojawiają się jednak liczne motywy literackie, z których młody czytelnik może wyciągać wnioski i czerpać pouczenie moralne.

 • Motyw psa
 • Motyw podróży
 • Motyw domu
 • Motyw przyjaźni
 • Motyw rodziny
 • Motyw sławy 
 • Motyw cierpienia
 • Motyw tęsknoty
 • Motyw poświęcenia
 • Motyw śmierci
 • Motyw pracy
 • Motyw chciwości 
 • Motyw psa

  Naturalnie w powieści pojawia się motyw psa: kundelek Lampo jest jej głównym bohaterem. Nie mamy jednak do czynienia ze zwykłym, przeciętnym psem. Lampo potrafi sam podróżować koleją i staje się częścią brygady stacyjnej.

  Motyw podróży

  W powieści ważną rolę odgrywa też motyw podróży: Lampo wyruszał w samotne wycieczki pociągiem. Zapuszczał się coraz dalej, umiał znaleźć drogę, nawet gdy jechał z przesiadkami. Najbardziej zaskakujący był jednak jego powrót z Sycylii: chociaż od domu dzieliło go morze i tak zdołał dotrzeć na miejsce.

  Motyw domu

  Powieść pokazuje, jak ważny jest dom, nie tylko dla człowieka, ale też zwierzęcia. Dla Lampo domem stała się stacja kolejowa w Marittimie. Nie chciał nawet zamieszkać w domu zawiadowcy, chociaż uwielbiał jego dzieci. Niezależnie, jak daleko się wypuścił, zawsze wracał do domu, bo czuł, że tam jest jego miejsce.

  Motyw przyjaźni

  Kiedy Lampo pojawił się na stacji kolejowej w Marittimie, bardzo szybko zaprzyjaźnił się z zawiadowcą i pozostałymi członkami brygady stacyjnej. Wszyscy troszczyli się o niego i martwili się, gdy Lampo wyjeżdżał i przez dłuższy czas nie wracał. Historia opisana w powieści pokazuje, że pies rzeczywiście jest najlepszym przyjacielem człowieka

  Motyw rodziny

  W utworze pojawia się też rodzina zawiadowcy: jego żona, syn Roberto oraz córki Gina i Adele. Jej częścią stał się również Lampo, którego pokochali zawiadowca i jego bliscy. Ich więź najlepiej pokazuje poświęcenie psa na końcu powieści: oddał życie, aby ocalić małą Adele.

  Motyw sławy 

  Umiejętność podróżowania pociągami przyniosła Lampo rozgłos: pisały o nim gazety, mówiono o nim w radiu i telewizji, śpiewano o nim piosenki. Lampo był znany praktycznie w całych Włoszech. Miało to swoje plusy i minusy: z jednej strony inni kolejarze zawsze wiedzieli, gdzie go odesłać, a z drugiej: zbytni rozgłos sprawił, że naczelnik nakazał usunięcie psa ze stacji w Marittimie.

  Motyw cierpienia

  Nie wszystkie przygody Lampo były szczęśliwe i pozytywne. Kiedy został przytrzaśnięty drzwiami pociągu, jego rany były tak poważne, że prawdopodobnie zginąłby, gdyby nie pomoc pary staruszków. Lampo ciężko przeżył też ucieczkę z Sycylii: dotarł do domu, ale prawie przepłacił podróż życiem i potrzebował opieki weterynarza.

  Motyw tęsknoty

  Tęsknota działała w dwie strony: brygada stacyjna tęskniła za Lampo, a pies – za nimi i swoim domem. Lampo uwielbiał podróże, ale wiedział, gdzie jest jego miejsce. Mimo że doświadczył wiele dobrego od pary staruszków, nie był u nich szczęśliwy. Uciekł, bo tęsknił za Marittimą, zawiadowcą i jego rodziną oraz całą brygadą stacyjną.

  Motyw poświęcenia

  Lampo zdecydował się na największe możliwe poświęcenie: oddał życie, ratując małą Adele. Gdyby nie szybka reakcja psa, dziewczynka zginęłaby pod kołami rozpędzonego pociągu. Pokazuje to oddanie Lampo wobec swojej rodziny: nie zawahał się przed niczym, aby ją bronić. 

  Motyw śmierci

  Powieść niestety nie ma szczęśliwego zakończenia: Lampo, ratując Adele, ginie pod kołami pociągu. Po wszystkich przygodach i ryzykownych sytuacjach, jego życie kończy się na niewielkiej stacji w Marittimie. Śmierć Lampo nie jest jednak pozbawiona sensu: dzięki niemu dziecko dalej żyje. Zakończenie powieści jest przygnębiające, ale z drugiej strony oswaja młodego człowieka z przemijaniem. 

  Motyw pracy

  Lampo stał się częścią brygady stacyjnej: pomagał zawiadowcy w odprawianiu pociągów, podawał narzędzia robotnikom. Uroczyście unosił łapy, żegnając odjeżdżające pociągi, co rozbawiało pasażerów. W powieści od kulis została ukazana praca kolejarza. 

  Motyw chciwości 

  Historia Lampo pokazuje też, jak zachłanni bywają ludzie. Redaktor za wszelką cenę chciał pisać kolejne artykuły o psie jeżdżącym koleją, chociaż rozgłos był problemem dla Lampo i brygady stacyjnej. Niektórzy chcieli też mieć psa na własność, jak np. amerykański filmowiec lub pewien pracownik kolei, który chciał zatrzymać Lampo dla siebie.


  Przeczytaj także: O psie, który jeździł koleją - główne wątki

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.