O psie, który jeździł koleją - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Opowiadanie O psie, który jeździł koleją autorstwa Romana Pisarskiego ukazało się w 1967 roku. Nie znamy dokładnego czasu akcji, ale prawdopodobnie są to lata 50. lub 60. XX wieku. Wskazują na to czas wydania oraz losy prawdziwego psa Lampo, który żył we Włoszech w latach 50., a zginął w 1961 roku. Akcja rozpoczyna się w lipcu, a kończy późną jesienią kolejnego roku, więc trwa ponad rok. Czytelnik śledzi losy Lampo od jego tajemniczego pojawienia się na stacji w Marittimie do tragicznej śmierci pod kołami pociągu.

Akcja opowiadania rozgrywa się w kilku miejscach we Włoszech. Przede wszystkim jest to niewielka stacja kolejowa w Marittimie, gdzie zamieszkał Lampo. Oprócz tego wydarzenia mają miejsce w pobliskim Piombino, gdzie mieszkał zawiadowca z rodziną. Lampo dotarł aż na południe Włoch, gdzie w małej wiosce zaopiekowała się nim para staruszków – do ich miejscowości nie docierały nawet gazety. Ze swoim panem pies odwiedził również Neapol, skąd został wysłany statkiem do Palermo na Sycylii. W opowieściach i podróżach Lampo pojawiają się też takie miejsca, jak Turyn, Rzym, Paola, Reggio, Palmi, Sapri czy Rapallo. Lampo potrafił nawet podróżować z przesiadkami, a umiejętność samodzielnego odnajdywania drogi pozwoliła mu przemierzać cały kraj. Pies odwiedzał nawet dalekie zakamarki Włoch, ale za każdym razem zdołał wrócić do domu w Marittimie, nawet gdy zawiadowca wysłał go do swojego wuja na Sycylię. 


Przeczytaj także: O psie, który jeździł koleją - problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.