Jak miłość i wiara zmieniły Winicjusza?

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Powieść Henryka Sienkiewicza Quo vadis zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną, ale też złożoną psychologię postaci. Autor stworzył interesujących, dynamicznych bohaterów, którzy przechodzą przemiany wewnętrzne, zmieniają swoje podejście do życia. Najlepszym przykładem jest tutaj Marek Winicjusz, który całkowicie odmienił się pod wpływem miłości i wiary w Chrystusa.

Początkowo trudno było uwierzyć, że Winicjusz kiedykolwiek się zmieni. Chociaż był zafascynowany Ligią, doceniał wyłącznie jej piękno, traktował ją przedmiotowo, jak rzecz, którą chce się zdobyć. Istniały między nimi znaczne różnice: Ligia była zakładniczką wojenną i chrześcijanką, a Marek bogatym synem konsula, należącym do rzymskiej elity.

Winicjusz, podobnie jak inni patrycjusze, był zepsuty moralnie, kiedy nie walczył na wojnie, zajmował się głównie rozrywkami: ucztami, romansami i pijaństwem. Niewolnicy zapewniali mu wygodne życie, praktycznie pozbawione obowiązków. Marek był ceniony przede wszystkim ze względu na swoją pozycję, urodę i sprawność fizyczną, ale jego charakter był dość trudny. Szybko wpadał w gniew, dążył do zemsty, łatwo ulegał namiętnościom. Chociaż był zafascynowany Ligią, kiedy dziewczyna odmówiła zostania jego nałożnicą, zapałał chęcią zemsty, chciał ją znaleźć, aby wykorzystać i upokorzyć chrześcijankę. W gniewie zabił swojego wiernego sługę i kazał wychłostać niewolników. Nic nie zapowiadało jego przemiany wewnętrznej.

Kiedy Winicjusz dowiedział się, że Ligia jest chrześcijanką, nie był zachwycony, ponieważ wiedział, że wiara dzieli go od dziewczyny. Był też zaskoczony prostotą i skromnością chrześcijan, a szczególnie ich przywódcy – świętego Piotra. Jego przemiana rozpoczęła się, kiedy po kolejnej próbie porwania Ligii, dziewczyna uratowała mu życie i ranny Winicjusz znalazł się pod opieką chrześcijan. Zaczął poznawać ich naukę i stopniowo coraz lepiej rozumiał wartości, jakimi kieruje się Ligia. Jego droga do nawrócenia nie była jednak tak prosta, ponieważ kiedy Ligia ponownie go opuściła, Winicjusz na pewien czas wrócił do dawnego życia. Zdał sobie sprawę, że pijaństwo i rozwiązłość nie dają mu prawdziwego szczęścia.

Pod wpływem miłości do Ligii oraz nauk Pawła z Tarsu, Winicjusz stopniowo stał się całkowicie innym człowiekiem. Wyzwolił część swoich niewolników, a pozostałym znacznie poprawił warunki życia. Zdał sobie sprawę z zepsucia moralnego Rzymian i nie chciał dłużej żyć w taki sposób. Jego uczucie do Ligii stało się głębsze, nie widział w niej wyłącznie pięknej kobiety, ale po prostu wartościowego człowieka. Ich miłość przetrwała trudne chwile, kiedy w mieście trwały prześladowania chrześcijan. Winicjusz bezskutecznie próbował ocalić ukochaną i wydostać ją z więzienia. Był już nawet gotowy przyznać, że nawrócił się na chrześcijaństwo i przyjął chrzest, aby razem z innymi zginąć na arenie. Na szczęście losy zakochanych potoczyły się szczęśliwie i rozpoczęli wspólne życie na Sycylii. Ligia nie została nałożnicą Marka, tak jak początkowo to planował, ale jego żoną – Winicjusz zaczął kierować się naukami Chrystusa, a nie własnymi zachciankami.

Przykład Marka pokazuje, że miłość i wiara są w stanie całkowicie odmienić człowieka. Z porywczego, zepsutego młodzieńca stał się dojrzałym mężczyzną, gotowym do poświęcenia dla dobra ukochanej. Właśnie dlatego, postać Marka Winicjusza jest tak interesująca.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie opisujące dalsze losy Skawińskiego po zakończeniu powieści

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.