Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Akte była Greczynką, wyzwolenicą Nerona i jego dawną kochanką. Mimo swoich powiązań z cezarem i miłości do niego, jej postać wzbudza głównie współczucie, ponieważ mimo porzucenia wciąż kochała władcę i jako jedyna wierzyła, że Neron jest dobrym człowiekiem.

Charakterystyka Akte

Swego czasu Akte była bardzo wpływową kobietą, przed którą głowy schylali najwyżej postawieni Rzymianie. Kochanka Nerona nie wykorzystywała tego jednak dla swoich korzyści, nie starała się wpływać na decyzje cezara. Kobieta miała pergamskie pochodzenie, podobno została zabrana z królewskiego rodu specjalnie dla Nerona, który początkowo planował ją poślubić.

Akte lubiono ją przede wszystkim ze względu na pokorę i skromność. Nie miała wrogów, nawet pierwsza żona Nerona, Oktawia, nie potrafiła darzyć jej niechęcią. Kiedy już zwracała się do cezara z prośbą, chodziło o okazanie komuś litości. Akte nie dopatrywała się w romansie z Neronem szansy na zdobycie władzy, darzyła cezara szczerą miłością. Nie było to jednak uczucie szczęśliwe, żyła wspomnieniami czasów, kiedy Neron był lepszym człowiekiem i naprawdę ją kochał. Akte nie miała żadnych marzeń na przyszłość, nie skupiała się na przyszłości, ale przeszłości.

Fascynacje Nerona były jednak ulotne, dlatego jego uczucia do Akte z czasem przeminęły – jego nową ukochaną została Poppea. Neron nie zaczął jednak darzyć cichej, skromnej Akte niechęcią, dlatego rozstał się z nią w przyjaznych stosunkach. Kobieta została wyzwolona ze służby i otrzymała swoje mieszkanie w pałacu. Dostała nawet do dyspozycji kilku służących. Akte była tak cicha i spokojna, że nawet Poppea nie uważała jej za zagrożenie, choć nie traktowała wyzwolenicy z szacunkiem. Dawna kochanka Nerona wciąż uczestniczyła w ucztach, na których podziwiano jej urodę. Wiodła spokojne, dostatnie życie.

Akte nie była chrześcijanką, ale nigdy nie odmawiała pomocy wyznawcom Chrystusa. Często czytała też listy Pawła z Tarsu, dowiadując się więcej na temat nowej nauki. Sprzyjała więc również Ligii, która została oddana pod jej opiekę. Akte doskonale wiedziała jednak, że woli Nerona nie można się sprzeciwiać, dziwiła się odwadze Ligii, która nie zamierzała zostać nałożnicą Marka. Zrozumiała to, dopiero kiedy dowiedziała się, że dziewczyna jest chrześcijanką. Akte wiedziała, że Ligia ucieknie w drodze do domu Marka, ale dochowała tajemnicy. Mimo swojej bojaźliwości Greczynka miała odwagę powiedzieć Winicjuszowi, że Ligia go kochała, a on uczynił jej wielką krzywdę. Akte nie zapomniała o przyjaciółce, nawet kiedy Ligia trafiła do więzienia.

Historia Akte jest przygnębiająca: kobieta została wyzwolona i mieszkała w luksusie, ale kolejne lata swojego życia spędzała, wspominając dawne szczęście. To ona została z Neronem do samego końca. Kiedy cezar został zabity przez swojego wyzwoleńca, to Akte zawinęła jego ciało w kosztowne tkaniny i spaliła na stosie. Dawna kochanka Nerona była przykładem wierności i miłości, których dochowała, nawet kiedy cezar zostawił ją dla innej kobiety.


Przeczytaj także: Tygellin - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-31 16:16:34