Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Poppea Sabina była drugoplanową bohaterką powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis. Kobieta była drugą żoną Nerona, słynącą z urody, ale też okrucieństwa.

Charakterystyka Poppei

Bohaterka była nazywana również boską Augustą. Pod wpływem Poppei cezar kazał zamordować swoją pierwszą żonę Oktawię i porzucił dawną kochankę Akte. Poppea również była kobietą z przeszłością: Neron został jej trzecim mężem. Pierwsze dwa małżeństwa zawarła z miłości, w trzecim chodziło jej przede wszystkim o wpływy. Pierwszym mężem Poppei był Rufius Kryspinus, z którym miała synka Rufiusa. Niestety, Neron szczerze nienawidził jej dziecka. Drugim mężem Poppei był Othon, który wyjechał do Hiszpanii i nigdy nie przestał tęsknić za Sabiną. Z Neronem Poppea doczekała się córeczki Augusty.

Poppea była piękną kobietą, miała złote włosy i jasną cerę. Dbała o swoją urodę, gdy wyjeżdżała z miasta, towarzyszył jej rząd oślic, ponieważ kąpała się w ich mleku. Gdy Ligia po raz pierwszy zobaczyła Poppeę, trudno było jej uwierzyć, że tak piękna kobieta może być tak okrutna. Mimo swojej urody żona cezara była zazdrosna o inne kobiety, również Ligię. Trudno było jej też pogodzić się z odrzuceniem. Gdy podczas uczty, zaczęła zalecać się do Marka Winicjusza i została odrzucona, Petroniusz ostrzegał siostrzeńca przed jej zemstą. Kobieta drążyła temat, dopóki nie dowiedziała się, że to Ligia jest ukochaną Marka.

To za sprawą Poppei, cezar kazał zamordować swoją żonę i matkę. Kobieta popierała Żydów, dlatego chętnie uwierzyła w oskarżenia Chilona, który twierdził, że to chrześcijanie podpalili Rzym. Kobieta twierdziła też, że to Ligia rzuciła urok na małą Augustę. Przez swoje okrucieństwo, Poppea nie była popularna wśród Rzymian. Nazywano ją flava coma - określeniem zarezerwowanym dla ulicznic.

Mogłoby się wydawać, że żona Nerona miała wszystko – urodę, bogactwo, wpływy, władzę, życie w luksusie. W rzeczywistości jednak, w jej życiu również nie brakowało cierpienia – straciła dwoje dzieci. Najpierw zachorowała jej córeczka Augusta, o co oskarżała Ligię. Dziewczynce nie był w stanie pomóc żaden doktor, mała Augusta zmarła. Synek Poppei, Rufius, zmarł w jeszcze bardziej dramatycznych okolicznościach. Poppea zabrała go przed oblicze Nerona, licząc, że cezar doceni urodę chłopca. Niestety dziecko zasnęło, gdy cezar czytał swoje wiersze, co bardzo rozgniewało władcę. Neron rzucił w chłopca pucharem, a następnie kazał swoim ludziom udusić go i wyrzucić ciało do rzeki.

Historia Poppei ukazuje upadek człowieka zależnego od łaski szalonego władcy. Kobieta została oskarżona o udział w spisku Pizona i skazana na śmierć przez swojego męża, podobnie jak wszyscy inni podejrzewani o zdradę. Poppea podzieliła los matki i żony Nerona. Mimo trudnych doświadczeń ciężko jednak czuć dla niej współczucie, ponieważ żona cezara była obojętna na los innych.


Przeczytaj także: Każdy człowiek zmaga się z losem. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, jakie postawy wobec przeciwności losu przyjmowali wybrani przez Ciebie bohaterowie literaccy.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.