Pani Przepiórkowska - charakterystyka

Autorem charakterystyki jest: Piotr Kostrzewski.

Pani Przepiórkowska, zwana również "starą Przepiórzycą" to jedna z postaci drugoplanowych, występujących w powieści Syzyfowe Prace Stefana Żeromskiego. Ta stara, choć niezwykle żwawa kobieta prowadziła prowadziła stancję, na której przez kilka lat nauki w Klerykowie mieszkał Marcin Borowicz. Ciężko doświadczona przez śmierć dwóch synów, miała wiele serca dla głównego bohatera. Jako postać wzbudza pozytywne emocje, jest niczym zastępcza babcia głównego bohatera.

Charakterystyka starej Przepiórzycy

Pani Przepiórkowska była kobietą niezwykle starą. Skórę białoszarej barwy pokrywała gęsta sieć zmarszczek, a jej włosy były białe niczym mleko. Oczy starej Przepiórzycy również prawie straciły już wszelki kolor, mimo to jednak pozostawały, wielkie, ruchliwe i niezwykle żywe. Postury była wysokiej, okazałej. Wszystko to dopełniał zadbany strój w kolorze szarości, zwieńczony białym czepcem z ogromną ilością falbanek.

Pani Przepiórkowska posiadała liczną rodzinę, była bowiem matką aż pięciorga dzieci, mimo to aż troje jej bliskich zmarło. Pierwszym był mąż, który odszedł jeszcze za maleńkości dzieci. Następnie młodszy najstarszy syn, zginął w powstaniu styczniowym. Osiem lat później najstarszego syna, Teofila (podleśnego lasów rządowych), śmiertelnie ukąsiła żmija. Od tego czasu przeniosła się wraz z dwiema córkami do najmłodszego syna, Karola.

Stara Przepiórzyca była osobą niezwykle czerstwą, przyjemną i zaradną. Mimo tak wielu ciosów, jakie zadało jej życie, zawsze potrafiła jakoś się podnieść. Stanowiła niejako przybraną babcię dla Borowicza, ze względu na starą znajomość z jego matką. Była więc wobec niego niezwykle życzliwa.

Jak wspomniano wyżej, pani Przepiórkowska została mocno naznaczona przez tragedie w swoim życiu. Po śmierci męża, oficjalisty fabryk żelaznych, żyła w ogromnej nędzy, mimo to zdołała wykształcić piątkę dzieci. Ciała najmłodszego syna nie udało jej się nawet odnaleźć. Po śmierci Teofila przeniosła się najmłodszego syna - kancelisty i odtworzyła stancję. Mieściła się w Wygwizdowie, zwana była zaś od dawien dawna Cegielszczyzną. Stara Przepiórzyca to osoba niezwykle zaradna, toteż swój biznes prowadzi rzetelnie, ale też uczciwie.

Trudno jest wzbudzić w sobie negatywne emocje względem kreacji postaci pani Przepiórkowskiej. Ta doświadczona przez życie kobieta posiada w sobie tyle samozaparcia, żeby przetrwać wszelkie przeciwności. Nie tylko jej postawa względem Marcina Borowicza, ale również ta wytrwałość budzą jak najbardziej pozytywne uczucia względem starej Przepiórzycy.


Przeczytaj także: Iłarion Stiepanycz Ozierskij - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.