Zuta Młodziakówna - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Zuta Młodziakówna reprezentowała w powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” nowoczesność, młodość i witalność. Była typową pensjonarką, której atrybutem była łydka. Dziewczyna wzbudzała zainteresowanie mężczyzn, w tym głównego bohatera. Zuta, jako nowoczesna pensjonarka, nie zwracała jednak uwagi na konserwatywnego Józia, który postanowił obnażyć prawdziwe oblicze Młodziaków.

Charakterystyka Zuty

Zuta była nastolatką, miała siedemnaście lat. Wyróżniała się urodą i doskonale zdawała sobie sprawę, że jest piękna. Na pierwszy plan wysuwały się jej łydki, które symbolizowały młodość i nowoczesność. Kopnęła nawet Józia, przez co matka upomniała ją, aby ostrożniej postępowała z nogami.

Zuta była córką inżyniera Młodziaka, jej matka również była kobietą nowoczesną. Młodziakowie prowadzili pensję, na której Józio zamieszkał podczas nauki w szkole dyrektora Piórkowskiego. Od samego początku, Zuta przykuła jego uwagę. Starał się jej zaimponować, chciał być tak samo nowoczesny jak ona, aby pasować do pensjonarki. Dziewczyna nie interesowała się jednak Józiem, traktowała go chłodno i obojętnie. Chłopak próbował zwrócić na siebie jej uwagę, ale go onieśmielała. Wystarczyło jedno jej słowo, aby Józio zawstydzony wycofał się do swojego pokoju.

Zuta doskonale zdawała sobie sprawę, że ma przewagę nad Kowalskim i czerpała z tego satysfakcję. Józio szybko zauważył, że w przybranej przez nią formie nowoczesności nie ma żadnej luki. Była pensjonarką w każdym aspekcie życia. Nie zamierzała dojrzewać, zawsze chciała być młoda. Brała zimny prysznic, nie jadała tradycyjnych posiłków. Józio próbował ją złamać, mieszając kompot z chlebem i tworząc z niego papkę, co oburzyło Młodziakową i symbolizowało jego konserwatywność. Zuta pozostała jednak niewzruszona.

Józio stał się niewolnikiem pensjonarki, która przyprawiła mu straszną gębę. Zaczął odnosić się do niej z niechęcią, zauważył, że Zuta i jej matka obawiają się go, chcą pozbyć się Kowalskiego z domu. Zuta interesowała się nowoczesnymi chłopakami, takimi jak Kopyrda. Gdy na skutek intrygi Józia, Kopyrda w nocy pojawił się w sypialni Zuty, zachowała się nowocześnie. Pocałowała go i zaczęła ściskać się z nim na tapczanie. Pojawienie się profesora Pimki nieco ją jednak zakłopotało. Zuta do samego końca pozostała bezczelna, wdała się w bójkę, którą rozpoczął jej ojciec, gdy przyłapał córkę na schadzce z Pimką i Kopyrdą.

Zuta to przykład nowoczesnej pensjonarki, której obce były skromność i dobre wychowanie. W taki sposób została wychowana - rodzice deklarowali, że mogłaby mieć nieślubne dziecko, zachęcali do wyjazdu z chłopakiem na weekend. Gdy jednak Młodziakowie wyszli z formy nowoczesności, Zuta pozostała bezczelną pensjonarką.


Przeczytaj także: Ferdydurke - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.