Wymień wybory przed którymi stał Konrad Wallenrod i opisz jakie podejmował decyzje

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Konrad Wallenrod to główny i tytułowy bohater powieści poetyckiej Adama Mickiewicza, która powstała w czasach epoki romantyzmu. Opowiada złożoną, a zarazem tragiczną historię Konrada Wallenroda, bohatera, który przynależał do dwóch światów i musiał pomiędzy nimi wybrać. W związku z tym Wallenrod musiał podjąć szereg trudnych życiowych wyborów, które los stawiał przed nim nieustannie. 

Jednym z najważniejszych dylematów moralnych Konrada Wallenroda jest wybór między miłością do ukochanej a obowiązkiem wobec ojczyzny. W tym przypadku nie da się bowiem pogodzić obu tych rzeczy. Aby uratować Litwę, Wallenrod jest zmuszony zmienić tożsamość i zostać Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego. W jego planie nie ma niestety miejsca na jego litewską żonę. Wallenrod staje więc przed dylematem - żona czy ojczyzna? Ostatecznie wybiera ojczyznę i poświęca swoje małżeństwo na rzecz ratowania Litwy przed Krzyżakami. Rezygnuje ze swojego osobistego szczęścia na rzecz całego narodu.

Innym wyborem, przed którym został postawiony Konrad, był jego honor a dobro ojczyzny. Aby pokonać Krzyżaków i pokonać Litwę, Wallenrod był bowiem zmuszony do czynienia rzeczy niemoralnych. Jednocześnie był on rycerzem i chrześcijaninem, powinien więc pielęgnować swój honor i sumienie. Walcząc jednak szlachetnie i honorowo nie miał żadnych szans na pokonanie zakonu. Wallenrod zdecydował się więc poświęcić dla ojczyzny swój rycerski honor i sumienie. Zdradził zakon, oszukał swoich towarzyszy i w ten sposób doprowadził do zwycięstwa Litwy.

Wallenrod był też zmuszony praktycznie wybierać między życiem a śmiercią. Wiedział bowiem, że walcząc przeciwko zakonowi, naraża się na śmierć i miał rację. Gdy dokonał zdrady zakonu, został skazany przez Krzyżaków na karę śmierci, którą ubiegł, wypijając truciznę. Wallenrod miał świadomość tego, że pomagając Litwie, naraża własne życie, jednak i tak zdecydował się na to. Nie zawahał się i zrobił to, co musiał, by uwolnić swój naród od agresji krzyżackiej.

Konrad Wallenrod został więc zmuszony do podjęcia wielu ciężkich wyborów. W każdym z nich ostatecznie poświęcił samego siebie na rzecz ojczyzny i swojego obowiązku wobec niej. Zrezygnował z żony, ze spokoju, z honoru, a wreszcie z życia, a wszystko to, by uratować Litwę i pokonać Krzyżaków. Ostatecznie udało mu się to, jednak Wallenrod poświęcił samego siebie w drodze do celu i nie mógł cieszyć się swoim zwycięstwem wraz z bliskimi mu osobami.


Przeczytaj także: Motyw samobójstwa w Konradzie Wallenrodzie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.