Romeo i Julia - główne wątki

Autorem opracowania jest: Piotr Kostrzewski.

Romeo i Julia to dramat elżbietański autorstwa Wiliama Szekspira i zarazem najbardziej znana historia miłosna w historii. Opowiada ona historię nieszczęśliwego uczucia między najmłodszymi przedstawicielami dwóch rodów renesansowej Werony, który kończy się ich tragiczną śmiercią.

 • Wątek walki rodów Kapulet i Monteki
 • Wątek miłości Romea i Julii
 • Wątek Miłości Romea do Rozalindy
 • Wątek starań Parysa o Julię
 • Wątek walki rodów Kapulet i Monteki

  Dwa największe rody Werony walczą ze sobą od dawna. Ich nienawiść jest niezwykle zapiekła i zarazem ciągle podsycana na nowo. Przybiera ona wręcz postać swoistej vendetty, do której włączeni zostają nawet słudzy rodzin. Konflikt ten jest tak ogromny, że budzi niepokój nawet samego księcia Werony - Eskalusa. Wolni od nienawiści są jedynie Romeo i Julia, tych łączy bowiem niespodziewana miłość. Ostatecznie jednak rodzinna waśń również ich doprawadza do śmierci.

  Całość dzieje się w wyniku starcia, do którego dochodzi między młodym Tybaltem (bratankiem pani Kapulet) oraz Romeo. Ten ostatni zabija swojego przeciwnika w zemście za śmiertelne zranienie przyjaciela, Merkucja. Śmierć kompana tytułowego bohatera jest zapowiedzią przyszłych tragicznych wydarzeń, które ostatecznie doprowadzą do śmierci kochanków. Dopiero ona daje krew odwiecznemu konfliktowi rodzin Kapulet i Monteki. Głowy rodów zawierają pokój po nakazie księcia Eskalusa, podając sobie dłonie nad grobami własnych dzieci. Jest to ukazaniem niszczycielskiej potęgi nienawiści, która potrafi nieść tylko śmierć.

  Wątek miłości Romea i Julii

  Romeo poznaje Julię na balu rodziny Kapulet. Wkrada się tam wraz z przyjaciółmi, mając nadzieję na ujrzenie niejakiej Rozaliny. Wkrótce jednak prawdziwie i z wzajemnością zakochuje się w młodziutkiej Julii. Ich miłość jest jednak zakazana, oboje należą bowiem do wrogich sobie rodzin. Muszą więc spotykać się potajemnie. Pierwszy moment po balu następuje jeszcze w nocy, podczas słynnej sceny balkonowej. Następnie zakochany mężczyzna udaje się do celu ojca Laurentego - mądrego zakonnika, u którego pragnie znaleźć radę i poprosić o sakrament małżeństwa. Młodzi ostatecznie wezmą potajemnie ślub, wszystko jednak nie skończy się dobrze. Oto bowiem Tybalt - bratanek pani Kapulet doprowadzi do sprzeczki w której rani śmiertelnie przyjaciela Romea - Merkucja. Ten w akcie zemsty zabije napastnika, za co zostanie wygnany z Werony.

  Ojciec Laurenty będzie się starał znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, tym bardziej iż rodzice Julii postanowili wydać ją za Parysa - krewnego księcia. Nie wiedzą przy tym o jej związku z Romeo. Mnich chce ukartować śmierć młodej dziewczyny przy pomocy tajemnej mikstury, następnie powiadomić o tym jej męża. W odpowiedniej porze miałby wywieźć ją z miasta.

  Wszystko jednak komplikuje fakt, że Romeo nie otrzymuje wiadomości o sfingowaniu śmierci Julii. Myśląc, że ta w istocie nie żyje, przybywa na jej grób i tam się zabija. Gdy Julia budzi się z letargu, dostrzega ciało ukochanego. Przebija się wtedy sztyletem. Śmierć obojga kochanków ma ostatecznie jednak dobry, chociaż gorzki skutek. Książę Eskalus zmusza bowiem oba rody do pogodzenia się nad grobami ich własnych dzieci.

  Wątek Miłości Romea do Rozalindy

  Watek ten jest niezwykle krótki, ukazuje jednak pewne cechy Romea jako młodzieńca kochliwego i niestałego w uczuciach. Afekt bohatera tytułowego do niejakiej Rozalindy wychodzi na jaw jeszcze w Akcie I, kiedy to żali się on Benwoliowi z zauroczenia tą damą. Jego słowa nie tłumaczą jednak, dlaczego jest dla niego niedostępna. Wynika z nich dwojako, że wybranka złożyła śluby czystości, bądź też go nie kocha. Benwolio radzi swojemu kuzynowi poznać inną damę, dzięki temu zapomni o tej nieodwzajemnionej miłostce. Romeo nie wierzy jednak w taką możliwość.

  Miłość do Rozalindy kończy się wraz z balem u Capulettich, gdzie młody Monteki poznaje Julię. Wtedy to już całkowicie zapomina o niedawnej miłostce i szczerze darzy uczuciem przyszłą żonę. Później taką niestałość wypomni mu jeszcze ojciec Laurenty, zapewne znając jego charakter. Wkrótce jednak swoimi słowami młodzieniec dowiedzie stałości nowego uczucia, czym przekona ojca Laurentego do wzięcia jego strony.

  Wątek starań Parysa o Julię

  Parys to krewny księcia Werony, który w 2 scenie Aktu 2 prosi ojca Julii o rękę dziewczyny. Początkowo głowa rodu Kapulet jest oporny, dziewczyna ma dopiero czternaście lat i nie jest gotowa do zamążpójścia. Nie odmawia jednak Parysowi, prosząc go jedynie o dwa lata zwłoki. Po tym czasie będzie mu przychylny, co oznacza zgodę na związek. Zaprasza też młodzieńca na ucztę, gdzie Julia będzie mogła mu się przyjrzeć.

  Dziewczyna była jednak obojętna wobec tego adoratora, zgodziła się go poznać jedynie ze względu na posłuszeństwo rodzicom. Zostanie jednak zmuszona do poślubienia krewnego księcia niedługo po zabiciu Tybalta przez Romeo. Jej ojciec nieoczekiwanie zmieni bowiem zdanie, co spowoduje potrzebę wymyślenia podstępu przez ojca Laurentego. Parys spotka się jeszcze z Julią w jego celi, myślą, iż ta go kocha. Po "śmierci" dziewczyny przyjdzie złożyć kwiaty na jej grobie, spotka tam jednak Romea. Wyzwawszy go na pojedynek, zginie i zostanie złożony w grobowcu Julii.


  Przeczytaj także: Makbet - motywy literackie

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.