Pani de Beauséant - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Ilona Kowalska.

Klara de Beauséant to jedna z bohaterek powieści „Ojciec Goriot” Honoré de Balzaka, wydanej w 1835 roku i opowiadającej o losach mieszkańców dziewiętnastowiecznego Paryża.

Charakterystyka Pani de Beauséant

Pani de Beauséant pochodzi z klasy arystokratycznej, jest wicehrabiną, w żyłach której płynie błękitna, królewska krew. Jest posiadaczką sporej fortuny. Jest damą i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Zachowuje się dostojnie i subtelnie, jednocześnie będąc dumną i dyskretną. Wzbudza sympatię, jest ciepłą i serdeczną dla innych kobietą, chociaż zna zasady życia paryskiej arystokracji i doskonale potrafi je wykorzystać na swoją korzyść. Jest daleko spokrewniona z Eugeniuszem Rastignacem, młodym studentem prawa, który pojawia się w stolicy Francji.

Klara lubi otaczać się drogimi przedmiotami, które są bardziej estetyczne niż funkcjonalne. Uwielbia przepych. Prowadzi najmodniejszy w Paryżu salon, do którego mają wstęp jedynie osoby z doskonałych rodów oraz arystokraci, którzy dysponują wysokim majątkiem. Inne osoby nie są godne, by przebywać w jej towarzystwie.

Nie ma w zwyczaju pomagać biedniejszym od siebie, jednak dla kuzyna Eugeniusza robi wyjątek. Lubi go, uważa za sympatycznego i wesołego chłopaka z wielkimi ambicjami. Postanawia pomóc mu dostać się na salony. Uczy studenta zasad, które panują wśród arystokratów, pokazując mu demoralizujące, ale pozwalające się pokazać zagrywki. Przekazuje mu także wiedzę, jak szybko osiągnąć wielką fortunę. To ona wyjaśnia Eugeniuszowi, kim jest jego sąsiad Goriot i jakie relacje wiążą starca z córkami – Anastazją i Delfiną. Pani de Beauséant namawia Rastignaca na romans z Delfiną de Nucingen, ponieważ wie, że będzie to dla młodego mężczyzny finansowo opłacalne.

Ma wielkie wpływy, a elita musi liczyć się z jej zdaniem, ponieważ od znajomości z Panią de Beauséant zależy pozycja i majątek wielu osób. Lubi organizować bale i kolacje, a także brać udział w życiu wyższych sfer, plotkach czy intrygach. Zawsze dysponuje najświeższymi informacjami na temat paryskiej elity i każdego z arystokratów, zna życiorysy i historie wszystkich rodów. Zdarza jej się posługiwać szantażem.

Od trzech lat ma kochanka - magnata portugalskiego, margrabiego d'Ajuda-Pinto. Kocha go, jednak ten porzuca ją dla innej i oświadcza się pannie de Rochefide. Pani de Beauséant bardzo cierpi po stracie mężczyzny, czuje się odtrącona i samotna. Przez tę sytuację wyjeżdża ze stolicy, ponieważ nie chce, by ktokolwiek widział jej cierpienie.


Przeczytaj także: Eugeniusz Rastignac - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.