Porównaj Strepsjadesa z Fejdippidesem. Weź pod uwagę wartości, motywy ich postępowania, pragnienia i poglądy

Autor Arystofanes
Autorem opracowania jest: Marcin Puzio.

Strepsjades (w polskim tłumaczeniu Wykrętowic) i Fejdippides (pol. Odrzykoń) są głównymi bohaterami „Chmur” Arystofanesa. Powstała w V w. p.n.e. komedia ukazuje współczesne autorowi problemy, z którymi jego zdaniem mierzą się Ateny - bezmyślność ludzi oraz postępująca demoralizacja młodzieży. Za winnego takiej sytuacji dramatopisarz uznaje Sokratesa, który w jego opinii negatywnie wpływał na życie Ateńczyków.

Strepsjades jest ojcem Fejdippidesa. Mężczyzna musi uporać się z długami, które sprowadził na niego syn obstawianiem wyścigów konnych. Wiąże się to dla niego z dużym stresem i obciążeniem, jednak nie zastanawia się na żadnym etapie, w jaki sposób mógłby zarobić pieniądze na spławienie wierzycieli. Od samego początku chciałby się pozbyć ich podstępem, bez płacenia nikomu ani grosza. Nie czuje się odpowiedzialny za długi syna, których jednak nie może na niego po prostu przepisać. Początkowo rozważa nawet upozorowanie własnego samobójstwa, aby wierzyciele musieli pogodzić się z nieodzyskaniem pożyczonych przez Fejdippidesa pieniędzy.

Trafne więc wydaje się imię bohatera w polskim tłumaczeniu - Wykrętowic, który próbuje wykręcić się od płacenia należności. Jego rozważania prowadzą do zapisania się do szkoły Sokratesa, w której pragnie nauczyć się sztuczek argumentacyjnych, które pozwoliłyby mu na pozbycie się wierzycieli. Okazuje się jednak zbyt prostym człowiekiem, nie jest w stanie przyjąć abstrakcyjnych pojęć, które próbuje mu wbić do głowy ateński filozof.

Strepsjades podstępem przekonuje też syna, żeby dołączył do szkoły Sokratesa, ponieważ ma nadzieję, że młodzieniec będzie bardziej pojętny od niego. Nie zwraca uwagę na widoczną już w fizjonomii przemianę dziecka, które ma poszarzałą twarz i jest zgarbiony. Najbardziej liczy się dla niego pozbycie długów, co z pomocą wykształconego syna udaje się osiągnąć. Ma to dla niego większe znaczenie niż cokolwiek innego. Wykrętowic reprezentuje starsze pokolenie, pokazując pragmatyzm Ateńczyków i ich prostolinijność. Nie interesują ich możliwe konsekwencje czynów, najważniejsze jest osiągnięcie sukcesu.

Fejdippides to bohater należący do młodego pokolenia Greków. Jest synem Strepsjadesa, a wszelkie oszczędności ojca traci na wyścigach konnych. Liczy, że w końcu uda im się odkuć i odzyskać zainwestowane środki. Zapożycza się na nazwisko ojca na duże sumy, których potem nie chce spłacać. Nie poczuwa się do odpowiedzialności za długi, które sprowadza na ojca. Jest beztroski, nie przejmuje się niczym, nie chce także początkowo iść do szkoły, aby wspomóc ojca w przekonaniu wierzycieli do darowania im długu. Przekonuje się do tego pomysłu dopiero w momencie, gdy Wykrętowic namawia go do tego tanią sztuczką, na którą chłopak się nabiera.

Z Fejdippidesa pod wpływem nauk Sokratesa, wychodzą najgorsze cechy - przestaje przejmować się tym, co mówią starsi, nie uważa ojca ani matki za warty uwagi autorytet moralny. Jest gotowy zrobić wszystko, aby inni przyznali mu rację. 

Bohaterowie w większości cech są do siebie bardzo podobni. Nie biorą pod uwagę wszystkich konsekwencji swoich działań, reagują impulsywnie. W bardzo zbliżony sposób reagują na nieprzyjemne rezultaty ich zachowań. Nie chcą wziąć odpowiedzialności, wolą działać podstępem. Obaj mężczyźni są postaciami negatywnymi, którzy interesują się głównie własnym dobrobytem, nie zważając na innych.


Czytaj dalej: Strepsjades - charakterystyka

Widzisz błąd lub nieścisłość? Zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-07-20 15:15:59

Nasze opracowania udostępniane są całkowicie bezpłatnie wyłącznie w celach edukacyjnych. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.