Horus (Z legend dawnego Egiptu) - charakterystyka

Autor charakterystyki: Piotr Kostrzewski.

Horus to po­stać z no­we­li Bo­le­sła­wa Pru­sa Z legend dawnego Egiptu. Tra­gicz­na hi­sto­ria roz­gry­wa­ją­ca się na prze­strze­ni jed­nej nocy mię­dzy nim, sta­rym fa­ra­onem i prze­zna­cze­niem sta­no­wi na­ukę na te­mat ma­ło­ści ludz­kich dą­żeń. Przed­sta­wio­ny jako po­stać po­zy­tyw­na ksią­żę Egip­tu ob­ra­zu­je wład­cę mi­ło­sier­ne­go, sku­pia­ją­ce­go się na do­bru swo­ich pod­da­nych. Mimo naj­lep­szych chę­ci nie uda­je mu się jed­nak uciec strasz­li­wej śmier­ci, jego cele po­zo­sta­ją nie­zre­ali­zo­wa­ne. Czło­wiek jest bo­wiem ni­czym wo­bec wy­ro­ków wy­pi­sa­nych na nie­bie ręką Przed­wiecz­ne­go.

Charakterystyka Horusa

Nie­wie­le moż­na po­wie­dzieć o wy­glą­dzie Ho­ru­sa. Był to trzy­dzie­sto­let­ni męż­czy­zna, czło­nek kró­lew­skie­go rodu fa­ra­onów. Za dzia­da miał po­nad stu­let­nie­go Ram­ze­sa, ich po­do­bień­stwo nie jest jed­nak opi­sa­ne. Z pew­no­ścią róż­ni­li się jed­nak cha­rak­te­ra­mi. Ksią­żę Egip­tu zda­wał się bo­wiem bar­dziej hu­ma­ni­tar­ny od obec­ne­go wład­cy, prze­ja­wiał więc pew­ne mi­ło­sier­dzie. Bo­lał bo­wiem nad lo­sem swe­go dzia­da, cho­ciaż ten za­dał mu wie­le oso­bi­stych cier­pień. Mię­dzy in­ny­mi bo­wiem uwię­ził jego uko­cha­ną w klasz­to­rze.

Ho­rus chciał za­ka­zać wy­ry­wa­nia ję­zy­ków jeń­com i ogra­ni­czyć pra­cę nie­wol­ni­ków, choć roz­sąd­nie nie zniósł sa­mej in­sty­tu­cji pra­cy przy­mu­so­wej. Ro­zu­miał bo­wiem jej rolę w go­spo­dar­ce Egip­tu. Wpływ na ta­kie my­śle­nie mo­gła mieć mat­ka Ho­ru­sa, któ­ra za mi­ło­sier­dzie dla nie­wol­ni­ków zo­sta­ła po­cho­wa­na przez Ramzesa wśród nich. Wia­do­mo, iż pre­fe­ro­wał po­kój nad woj­ną, choć ro­zu­miał po­trze­bę za­bez­pie­cze­nia gra­nic pań­stwa. Za­pew­ne był też re­li­gij­ny, choć za­ra­zem prag­ma­tycz­ny. Od po­cząt­ku pla­no­wał bo­wiem bu­do­wę no­wych świą­tyń i so­jusz z ka­stą ka­pła­nów, nie­zwy­kle wpły­wo­wych w tam­tych cza­sach.

Gdy sło­wa me­dy­ka o uką­sze­niu przez ja­do­wi­te­go pa­ją­ka przy­pie­czę­to­wa­ły jego los, nie za­ła­mał się. Trzeź­wo oce­nił sy­tu­ację, sor­tu­jąc moż­li­we do wpro­wa­dze­nia re­for­my wzglę­dem ich wagi dla sie­bie. Od­rzu­ca­jąc po­wo­li naj­mniej waż­ne, cze­kał pier­ście­nia i śmier­ci. Po­sta­wę taką moż­na ro­zu­mieć jako nie­złom­ną, choć po­go­dzo­ną z nie­unik­nio­nym prze­zna­cze­niem.

Ho­rus zo­stał rzez Bo­le­sła­wa Pru­sa na­kre­ślo­ny jako wład­ca do­bry, choć na­dal ra­cjo­nal­ny w swo­ich de­cy­zjach. Trud­no jest oce­nić tę po­stać ina­czej niż w spo­sób cał­ko­wi­cie po­zy­tyw­ny. Egipt pod rzą­da­mi no­we­go fa­ra­ona za­pew­ne stał­by się pań­stwem mniej au­to­kra­tycz­nym, bar­dziej sku­pio­nym na do­bru swo­ich miesz­kań­ców niż bu­do­wa­niu po­tę­gi. Trud­no jed­nak prze­wi­dzieć, czy w cza­sach cią­głych wo­jen i nie­po­ko­jów tam­te­go re­jo­nu, po­li­ty­ka Ho­ru­sa oka­za­ła­by się bar­dziej sku­tecz­na od stra­te­gii Ram­ze­sa. Z pew­no­ścią by­ła­by jed­nak o wie­le bar­dziej ludz­ka.


Prze­czy­taj tak­że: Napisz rozprawkę, w której zinterpretujesz przesłanie noweli Z legend dawnego Egiptu zawarte w słowach: „Patrzcie tedy, że marne są ludzkie nadzieje wobec wyroków, które Przedwieczny ognistymi znakami wypisuje na niebie”

Ak­tu­ali­za­cja: 2022-08-11 20:24:59.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.