Stolnik Horeszko - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Stolnik Horeszko to bohater epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. W czasie, gdy rozgrywa się akcja utworu, już nie żył, ale jego postać ma istotny wpływ na losy pozostałych bohaterów. Jego śmierć zapoczątkowała konflikt między Horeszkami a Soplicami. Zakończył go dopiero zajazd na Soplicowo i atak Moskali.

Charakterystyka Stolnika Horeszki

Horeszko był przedstawicielem arystokracji. Był więc naprawdę zamożnym człowiekiem, żyjącym na bardzo wysokim poziomie. Świadczy o tym chociażby jego rodowa siedziba: wielkie zamczysko, w którym urządzano wystawne bale. Stolnik cieszył się szacunkiem okolicznej szlachty, ze względu na swoją wysoką pozycję społeczną. Wiele spraw był w stanie załatwić, dzięki swoim znajomościom i majątkowi. Wciąż chciał jednak rozszerzać swoje wpływy. Postanowił więc zaprzyjaźnić się z Jackiem Soplicą. Często przyjmował go na zamku i chętnie spędzał czas w jego towarzystwie. Soplica cieszył się poważaniem w okolicy i był w stanie zapewnić wiele głosów na sejmikach. Sympatia Horeszki nie była więc do końca szczera i bezinteresowna.

Stolnik miał piękną córkę Ewę. W dziewczynie zakochał się Jacek Soplica. Horeszkówna odwzajemniała jego uczucie, ale nie miała odwagi przyznać się do tego rodzicom. Jacek cieszył się poważaniem Stolnika, ale nie był zbyt zamożny. Wciąż obawiał się odrzucenia i upokorzenia. W relacji Gerwazego, Stolnik poczęstował  młodzieńca czarną polewką, która oznaczała odrzucenie adoratora, sam Wąsal w scenie spowiedzi powiedział, że gdy miał już w końcu przedstawić swe zamiary, Horeszko chciał przedstawić mu kasztelana, a Jacek bez słowa uciekł z zamku.

Zamek Stolnika został zaatakowany przez Moskali. Na miejscu brakowało ludzi do obrony, ale Horeszko i Klucznik Gerwazy dzielnie odpierali atak. Na miejscu przypadkowo pojawił się Jacek Soplica. Rozgoryczony młodzieniec nie mógł patrzeć na Stolnika, doskonale radzącego sobie z Moskalami. W ataku furii, Soplica chwycił za karabin i przypadkowo zastrzelił Horeszkę. Stolnik w chwili śmierci okazał pokorę. Uczynił w kierunku Jacka znak krzyża, co było symbolem przebaczenia. To wydarzenie zapoczątkowało jednak konflikt między Soplicami a Horeszkami. Stolnik wybaczył swojemu zabójcy, ale Klucznik Gerwazy nie potrafił zapomnieć o krzywdzie, wyrządzonej przez Soplicę. Przez lata prześladował więc znienawidzony ród Sopliców. Konflikt zakończyło dopiero pojednanie w słusznej sprawie podczas walki z Moskalami.

Postać Stolnika wywołuje mieszane emocje. Z jednej strony, bohater był wyniosły i bardziej cenił sobie pozycję od szczęścia córki. Warto jednak pamiętać, że przed śmiercią przebaczył Jackowi. Prawdopodobnie zrozumiał, jaką krzywdę mu wyrządził swoją decyzją. Można powiedzieć, że Stolnik poniósł porażkę, ponieważ nie zostawił po sobie męskiego potomka. Jego rodowy zamek popadł więc w ruinę, a w końcu stał się przedmiotem sporu między Hrabią a Sędzią.


Przeczytaj także: Podkomorzy - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.