Przykłady zachowań Scrooge'a świadczące o jego pozytywnym stosunku do ludzi

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.

Ebenezer Scrooge, główny bohater powieści Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”, budzi zdecydowanie negatywne emocje. Mężczyzna był skąpcem, negatywnie nastawionym do ludzi. Wydawało się, że nic nie będzie w stanie go zmienić. Okazało się jednak, że jest inaczej. Scrooge'a odwiedziły trzy zjawy: Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia i Duch Przyszłych Wigilii. Pod wpływem ukazanych przez nie scen, Ebenezer przeszedł przemianę wewnętrzną. Zaczął odnosić się do ludzi w całkiem odmienny sposób. Zakończenie powieści ma więc całkiem inną wymowę, niż pozostała część utworu. Autor opisał sytuacje, w których Scrooge okazał wielkie serce swojemu pracownikowi, a nawet całkiem obcym ludziom.

Przed spotkaniem z duchami, Ebenezer odnosił się z pogardą do ludzi ubogich. Uważał, że ich miejsce znajduje się we więzieniu lub przytułku, a ich śmierć rozwiązałaby problem przeludnienia na świecie. Scrooge w końcu jednak zrozumiał, że biedni często nie są winni swojej sytuacji i potrzebują pomocy ludzi, którzy nie mają problemów finansowych. Postanowił więc wspierać ubogich, ponieważ sam posiadał pokaźny majątek.

Gdy nastał świąteczny poranek, Ebenezer od razu wcielił swoje plany w życie. Postanowił kupić gęś dla rodziny Boba Cratchita, kancelisty którego zatrudniał w swoim kantorze. Poprosił o to chłopca, spotkanego na ulicy. Scrooge nie wymagał jednak przysługi za darmo. Hojnie wynagrodził wysiłek chłopca, który udał się do sklepu, aby wybrać najlepszą gęś. Ebenezer nie żałował również pieniędzy dla sprzedawcy. Następnie, wysłal posłańca do domu Cratchitów. Jemu również zapłacił za pomoc. Scrooge pomagał ubogim w mądry sposób. Nie ograniczał się wyłącznie do jałmużny, ale zachęcał ich do podejmowania się drobnych prac, w zamian za uczciwą zapłatę. Scrooge zmienił jednak również swoje zdanie na temat zbiórek na cele dobroczynne. Spotkał na ulicy mężczyznę, zbierającego datki na pomoc ubogim. Dawniej, Ebenezer byłby oburzony i stanowczo odmówiłby wsparcia kwesty. Tym razem, postanowił jednak wręczyć mężczyźnie hojny datek. Szczodrość Scrooge'a była tak duża, że kwestujący nie krył zaskoczenia.

Pomoc dla rodziny Cratchitów nie skończyła się na wysłaniu im gęsi. Scrooge zdał sobie sprawę, że źle traktował Boba, który był zaangażowanym i uczciwym pracownikiem. Ebenezer oferował mu niezwykle niską wypłatę, dlatego rodzina żyła w naprawdę trudnych warunkach. Scrooge nie pozwalał nawet na ogrzewanie pomieszczenia, w którym pracował kancelista. Podczas wizyty duchów, Scrooge zobaczył, jak szczęśliwi są Cratchitowie, mimo licznych problemów.

Ebenezera szczególnie ujęła historia małego Tima, najmłodszego syna Boba, który był niepełnosprawny i miał nie doczekać kolejnego Bożego Narodzenia. Scrooge postanowił poprawić warunki pracy Boba. W pierwszej kolejności, kazał mu kupić piecyk i węgiel. Zamierzał wreszcie ogrzać pomieszczenie, zajmowane przez kancelistę. Miało to duże znaczenie podczas surowej zimy. Scrooge oświadczył też, że Bob będzie otrzymywał wyższą pensję. Dzięki temu, Cratchit mógł zapewnić swojej licznej rodzinie lepsze warunki. Ebenezer szczególną opieką otoczył małego Tima i zadbał, żeby chłopiec był odpowiednio leczony.

Scrooge zadbał również o swoje życie prywatne. Odnowił kontakt ze swoim siostrzeńcem Fredem. Co roku odrzucał jego zaproszenie na przyjęcie bożonarodzeniowe. Wizyta duchów w końcu uświadomiła mu jednak, że nie warto izolować się od bliskich. Spotykanie się w gronie przyjaciół i rodziny jest istotą świąt. Scrooge odwiedził Freda i doskonale bawił się na przyjęciu. Okazało się, że potrafi odnaleźć się w towarzystwie, chociaż większość życia spędził w samotności. Ebenezer zdał sobie sprawę, że wciąż istnieją ludzie, którzy podchodzą do niego z empatią i wyrozumiałością. Fred dostrzegał wady wuja, ale wciąż miał nadzieję, że Scrooge się zmieni. Jak się okazało, miał rację.

Główny bohater powieści jest dowodem na to, że człowiek zawsze może się zmienić. Scrooge był mężczyzną w podeszłym wieku, a jednak całkowicie zmienił swoje postępowanie i zaczął podchodzić do ludzi z życzliwością.


Przeczytaj także: Napisz rozprawkę w której rozważysz trafność stwierdzenia że w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie. W argumentacji odwołaj się do Opowieści wigilijnej oraz do innego utworu literackiego.

Aktualizacja: 2022-08-11 20:23:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.