Jaki stosunek do świąt Bożego Narodzenia ma Ebenezer Scrooge, a jaki jego siostrzeniec?

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.

Boże Narodzenie dla wielu ludzi jest najlepszym dniem w roku. Ebenezer Scrooge podchodził jednak do świąt w całkiem inny sposób. Wigilia nie była dla niego powodem do radości, mimo, że nie brakowało mu pieniędzy, nawet na urządzenie wystawnej kolacji, święta zawsze spędzał samotnie. Całkowicie inne podejście do świąt miał jego siostrzeniec, młody Fred. Chociaż ci dwaj bohaterowie byli rodziną, całkowicie różnili się pod względem światopoglądu i osobowości.

Ebenezer Scrooge zdecydowanie nie lubił świąt. Jego odczucia mogły wynikać z doświadczeń z czasów dzieciństwa. Duch Wigilijnej Przeszłości ujawnił, że Scrooge w dzieciństwie spędzał czas samotnie w szkole. Prawdopodobnie nie był mile widziany w domu przez własnego ojca. Jedynym czasem, gdy Ebenezer faktycznie obchodził Boże Narodzenie, była praca w składzie pana Fezzwiga. Scrooge uczył się tam zawodu. Pan Fezzwig w Wigilię szybciej zwalniał swoich pracowników do domu i organizował wystawne przyjęcia, na które zapraszał ubogą młodzież.

W dorosłym życiu, Scrooge nie obchodził świąt. Chociaż sam dorobił się sporego majątku, nie naśladował pana Fezzwiga. Jego pracownik, kancelista Bob Cratchit nie mógł liczyć na dobre traktowanie, nawet z okazji świąt. Scrooge wypłacał mu bardzo niskie wynagrodzenie, dlatego Boba nie było stać na urządzenie porządnej kolacji ani zakup prezentów. Scrooge nie chciał mu nawet dać wolnego z okazji Wigilii. Ebenezer był przekonany, że święta są tylko niepotrzebną przerwą w pracy. Cratchit musiał go bardzo długo prosić, żeby móc spędzić Boże Narodzenie z rodziną.

Dla Scrooge'a liczyły się wyłącznie pieniądze. Oceniał więc ludzi ze względu na ich status materialny. Nie przywiązywał wagi do niczego oprócz gromadzenia majątku, dlatego nie rozumiał, że inni ludzie mają odmienne priorytety. Scrooge był przekonany, że ubodzy nie powinni cieszyć się ze świąt. W końcu była to kolejna okazja, aby przypomnieć sobie, że brakuje im pieniędzy. Ebenezer nie rozumiał, że dla niektórych, obecność rodziny jest ważniejsza od wystawnej kolacji i kosztownych prezentów. Scrooge był zamożny, dlatego we własnym mniemaniu, miał prawo obchodzić święta. Mimo wszystko, tego nie robił. Głównym powodem była samotność. Ebenezer nie założył własnej rodziny, nie miał też przyjaciół. Jego jedynym krewnym był siostrzeniec Fred, ale Ebenezer zdecydowanie odmawiał uczestnictwa w przyjęciach bożonarodzeniowych.

Fred podchodził do świąt całkiem inaczej od swojego wuja. Bardzo chętnie obchodził Boże Narodzenie. Ta różnica z pewnością w dużej mierze wynikała z osobowości Freda. W przeciwieństwie do Scrooge'a, był radosny i towarzyski. Fred miał więc wielu znajomych i był lubiany w towarzystwie. Świadczy o tym sukces jego przyjęć bożnarodzeniowych. Pojawiało się na nich nawet dwudziestu gości. Zgromadzeni spędzali czas na zabawach, tańcach i rozwiązywaniu zagadek. Fred miał też młodą, piękną żonę, która zabawiała towarzystwo grą na harfie. Mężczyzna był życzliwy wobec wszystkich, nawet tych, którzy traktowali go z niechęcią. Co roku zapraszał Scrooge'a i składał mu życzenia, chociaż wuj nie pojawiał się na przyjęciach. Fred ciepło wypowiadał się o wuju, mimo świadomości jego wad. Z pewnością miał nadzieję, że Ebenezer się zmieni.

Scrooge jest bohaterem dynamicznym. Przeszedł przemianę wewnętrzną pod wpływem spotkania z trzema zjawami (Duchem Wigilijnej Przeszłości, Duchem Tegorocznego Bożego Narodzenia i Duchem Przyszłych Wigilii). Zmienił się również jego stosunek do świąt. Wreszcie przyjął zaproszenie Freda i doskonale bawił się na przyjęciu. Scrooge zdecydował się też na hojny datek dla kwestującego mężczyzny. Ebenezer postanowił zadbać również o rodzinę Cratchitów, której wysłał dorodną gęś. Zaczął podchodzić do ludzi z życzliwością i akceptacją, dlatego dostrzegł sens w obchodzeniu świąt. Scrooge wreszcie zrozumiał, że w Bożym Narodzeniu tak naprawdę chodzi o rodzinę, a nie kosztowności. Odnowił więc kontakt ze swoim jedynym krewnym i dołączył do radosnych gości, obecnych na przyjęciu. Stosunek Ebenezera do świąt zmienił się, gdy przestał traktować innych z wyższością i otworzył się na ich światopogląd.


Przeczytaj także: Na czym polega prawdziwe człowieczeństwo? Napisz rozprawkę w oparciu o Opowieść wigilijną i dowolny inny tekst literacki

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.