Syn i ojciec – interpretacja

Autorką interpretacji jest: Adrianna Strużyńska.

Bajka Ignacego Krasickiego „Syn i ojciec” przedstawia naturę ludzkiego życia. Syn i ojciec narzekają, ponieważ każdy wiek ma swoje wady oraz zalety. Sztuką jest czerpać z każdego momentu to, co najlepsze i radzić sobie z trudnościami.

 • Syn i ojciec - analiza utworu i środki stylistyczne
 • Syn i ojciec - interpretacja i morał bajki
 • Syn i ojciec - analiza utworu i środki stylistyczne

  Poeta posłużył się formą bajki epigramatycznej. Jest to gatunek zbliżony do epigramatu, krótki, pozbawiony fabuły i cech epiki. Utwór składa się z czterech wersów, liczących po trzynaście sylab. Pojawiają się rymy parzyste.

  Wydarzenia relacjonuje trzecioosobowy narrator, będący ich świadkiem. W bajce występuje dwójka bohaterów, wymienionych w tytule: syn i ojciec.

  Ze względu na zwięzłą treść, zastosowano niewiele środków stylistycznych. Pojawia się epitet („oj­ciec sta­ry”). W ostatnim wersie obecne jest również powtórzenie („pła­kał oj­ciec, że sta­ry, pła­kał syn, że mło­dy”).

  Syn i ojciec - interpretacja i morał bajki

  Utwór rozpoczyna się morałem, refleksją narratora na temat ludzkiego życia. Każdy wiek ma swoje zalety, ale też wady. Trudno oczekiwać, że ludzki los zostanie całkowicie pozbawiony problemów i niedogodności.

  Narrator potwierdza swoje słowa przez przytoczenie prostej sytuacji z życia bohaterów: ojca i syna. Mężczyźni różnią się wiekiem, dlatego mają odmienne problemy. Obydwaj są jednak niezadowoleni i narzekają na swój los. Syn wciąż musi się uczyć, dlatego brakuje mu czasu na przyjemności. Ma wiele energii, której nie może spożytkować przez obowiązek zdobywania wiedzy. Ojciec jest w innej sytuacji. Mężczyzna nie korzysta z życia, ponieważ ma problemy zdrowotne. Gdy człowiek ma ustabilizowane życie rodzinne i zawodowe, często pojawiają się choroby. Obydwaj bohaterowie narzekają więc na swój los i uważają, że są ograniczani przez wiek.

  Treść utworu pozostaje aktualna do dzisiaj. Życie człowieka jest wypełnione obowiązkami, najpierw jest to szkoła, a później praca. Gdy nadchodzi pora na emeryturę i zasłużony odpoczynek, często brakuje zdrowia, aby zrealizować plany na które wcześniej nie było czasu. Ludzkie życie składa się z kolejnych etapów, wiążących się z określonymi przywilejami, ale też trudnościami. Wbrew pozorom, wymowa utworu nie jest negatywna, mimo że los człowieka zostaje przedstawiony jako pasmo problemów.

  Narrator nakłania do korzystania z każdej chwili. Należy rozsądnie zarządzać swoim czasem, ponieważ w przyszłości może zabraknąć sił, aby nadrobić stracone okazje. Mimo wszystkich niedogodności, warto cieszyć się życiem, bo lata bardzo szybko mijają, nieuchronnie zbliża się starość. Syn i ojciec skupiają się na największych wadach swojego wieku, zamiast poszukiwać jasnych stron. Skutkiem takiego myślenia jest strata cennego czasu na narzekania.

  W młodym wieku należy cieszyć się ze sprawności i otwierających się możliwości. Ojciec posiada życiowe doświadczenie, dlatego powinien doceniać każdą chwilę, zdając sobie sprawę z upływu czasu. W każdym wieku można znaleźć rozrywki, dostosowane do możliwości i stanu zdrowia. Ojcu i synowi brakuje przede wszystkim chęci, nastawienie do życia ogranicza ich bardziej, niż wiek.


  Czytaj dalej: Lew i zwierzęta interpretacja

  Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:23:55

  Opracowanie stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują poezja.org. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.