Nad wodą wielką i czystą... – interpretacja

Autorka interpretacji: Adrianna Strużyńska.
Zdjęcie Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz, fot: Library of Congress

Utwór Adama Mickiewicza „Nad wodą wielką i czystą...” opisuje górskie jezioro, co staje się punktem wyjścia do refleksji nad życiem, nieuchronnym przemijaniem i sensem ludzkiego istnienia. Dominuje motyw wody, który staje się kluczem do interpretacji wiersza.

Spis treści

Nad wodą wielką i czystą... - geneza utworu

Wiersz jest jednym z najbardziej znanych utworów cyklu „Liryki lozańskie”. Zbiór powstał w latach 1839-1840, gdy Mickiewicz przebywał w szwajcarskim mieście, Lozannie. Cykl został opublikowany już po śmierci autora i wyróżnia się na tle poezji romantycznej. Mickiewicz posłużył się bardziej zwięzłą formą, utwory cechuje melodyjność, wynikająca z zastosowania powtórzeń i paralelizmów.

Wieszcz podjął także bardziej osobistą tematykę, nie skupiał się jednak na motywach miłosnych, ale kwestiach najważniejszych. Pobyt w Szwajcarii skłonił Mickiewicza do przemyśleń na temat celu własnej egzystencji oraz analizy podjętych w przeszłości decyzji i działań. Inspiracją do stworzenia wiersza prawdopodobnie był pobyt nad Jeziorem Genewskim. Poeta nawiązuje w utworze do motywu vanitas, podkreśla że ludzkie życie jest kruche i ulotne, wszystkie dobra doczesne nieuchronnie przemijają.

Nad wodą wielką i czystą... - analiza utworu

Poeta nawiązuje do formy sonetu, ponieważ utwór można tematycznie podzielić na część opisową, która obejmuje trzy pierwsze strofy, oraz filozoficzno-refleksyjną. Wiersz składa się z pięciu strof, z których cztery są czterowersowe. Wyjątek stanowi trzecia zwrotka, składająca się z sześciu wersów. Poeta zastosował rymy parzyste i krzyżowe.

Utwór należy do liryki bezpośredniej, podmiot liryczny ujawnia swoją obecność w dwóch ostatnich strofach. Świadczy o tym zastosowanie czasowników w pierwszej osobie liczby pojedynczej i odpowiednich zaimków („wi­dzę”, „odbijam”, „po­mi­jam”, „mnie pły­nąć, pły­nąć i pły­nąć”).

Warstwa stylistyczna utworu jest rozbudowana. Wiersz jest melodyjny, dzięki paralelizmom składniowym. Poeta zastosował anafory, trzy pierwsze strofy rozpoczynają się od słów, pełniących też rolę tytułu („Nad wodą wiel­ką i czy­stą”). Obecne są także powtórzenia („Mnie pły­nąć, pły­nąć i pły­nąć”), w czterech pierwszych zwrotkach kilkukrotnie pojawia się słowo „woda”. Poeta opisuje górski krajobraz, dlatego ważną rolę odgrywają epitety („wodą wiel­ką i czy­stą”, „to­nią przej­rzy­stą”, „czar­ne ob­ło­ki”, „dum­ne opo­ki czo­ła”). Pojawiają się też metafory („ob­ło­kom desz­cze prze­wo­zić”, „wszyst­ko wier­nie od­bi­jam”). Przyroda nabiera cech ludzkich, zastosowano personifikacje („prze­bie­gły czar­ne ob­ło­ki”, „dum­ne opo­ki czo­ła”, „ska­łom trze­ba stać i gro­zić”).

Nad wodą wielką i czystą... - interpretacja wiersza

Podmiot liryczny, który można utożsamiać z poetą, opisuje górski krajobraz. Widok jest imponujący, masywy górskie odbijają w spokojnej wodzie. Gdy nadchodzi burza, w jeziorze widoczne są czarne chmury. Mimo, że nawałnica niszczy panujący spokój, rozlegają się grzmoty, woda wciąż jest stała i nieruchoma.

W utworze panuje poważna, refleksyjna atmosfera. Osoba mówiąca zdaje sobie sprawę, że trwałe są tylko niektóre elementy przyrody, wszystko inne wciąż się zmienia. Każdy z fragmentów krajobrazu ma symboliczne znaczenie. Niebo to znak czegoś doskonałego, niemożliwego do osiągnięcia w życiu doczesnym. Wiążą się z nim masywy górskie, symbolizujące dążenie do celu, wymagające wysiłku. Wejście na szczyt pozwala człowiekowi poczuć bliskość Boga. Woda to alegoria spokoju i stałości. Harmonię zaburzają grzmoty i błyskawice, oznaczające nagłe zmiany i kryzysy.

W dwóch ostatnich strofach, osoba mówiąca snuje refleksje na temat ludzkiej egzystencji. Podmiot liryczny utożsamia się z żywiołem wody, jest spokojny i niezmienny. Jest poetą, w swoich utworach wiernie odbija rzeczywistość. Godzi się z ustalonym porządkiem, unika gwałtownych zmian i buntu. Każdy posiada własne przeznaczenie, rolę którą powinien odegrać.

Podmiot liryczny nie uważa jednak, że jego postawa nie jest całkowicie słuszna. Człowiek nie może pozostawać obojętny, w jego naturze leżą zmiany, przystosowywanie się do niestałej rzeczywistości. Podmiot liryczny wie, że jego przeznaczeniem jest rozwój, nie może wciąż stać w miejscu.

Wszystko nieuchronnie przemija, człowieka czeka śmierć, czego należy być świadomym. Woda tylko pozornie jest stała, w rzeczywistości wciąż płynie. Tak też zamierza postępować podmiot liryczny, którego misją jest tworzenie i działanie, dopóki jego czas na ziemi nie dobiegnie końca.


Przeczytaj także: Romantyczność interpretacja

Aktualizacja: 2024-06-26 17:05:05.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.