Abecadło – interpretacja

Autorka interpretacji: Adrianna Strużyńska.
Autor wiersza Julian Tuwim
tekst wiersza
Zdjęcie Juliana Tuwima

Julian Tuwim, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), 1929

Wiersz „AbecadÅ‚o” jest jednym z najbardziej znanych utworów Juliana Tuwima skierowanych do dzieci. Poeta sprzeciwiaÅ‚ siÄ™ traktowaniu poezji dla najmÅ‚odszych jako twórczoÅ›ci gorszej jakoÅ›ci, czÄ™sto posÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ zabawami sÅ‚ownymi i tworzyÅ‚ interesujÄ…cÄ…, zaskakujÄ…cÄ… fabuÅ‚Ä™. Wiersze majÄ… walory dydaktyczne, ale sÄ… one przedstawione w lekki, humorystyczny sposób.

Spis treści

Abecadło - analiza utworu i środki stylistyczne

Utwór ma budowÄ™ stychicznÄ…, autor nie zastosowaÅ‚ podziaÅ‚u na strofy. SkÅ‚ada siÄ™ z szesnastu wersów o różnej liczbie sylab. Wiersz jest silnie zrytmizowany, dziÄ™ki zastosowaniu rymów parzystych. Pojawia siÄ™ także rym wewnÄ™trzny (abecadÅ‚o - spadÅ‚o).

Utwór należy do liryki poÅ›redniej, podmiot liryczny jest obserwatorem wydarzeÅ„, ale nie bierze w nich udziaÅ‚u. Bohaterowie liryczni sÄ… nietypowi - w wierszu pojawiajÄ… siÄ™ litery alfabetu, które nabierajÄ… cech ludzkich. MajÄ… postać wÅ‚aÅ›ciwÄ… literom, ale potrafiÄ… odczuwać emocje, sÄ… wrażliwe na urazy, jakby posiadaÅ‚y ciaÅ‚o. Utwór zostaÅ‚ napisany prostym, zabawnym jÄ™zykiem, zrozumiaÅ‚ym nawet dla najmÅ‚odszych dzieci.

Warstwa stylistyczna wiersza jest rozbudowana. NajważniejszÄ… rolÄ™ odgrywajÄ… personifikacje, litery w utworze zachowujÄ… siÄ™ podobnie do ludzi („B -- zbi­Å‚o so­bie brzusz­ki”, „A -- zwich­nÄ™­Å‚o nóż­ki”, „aż siÄ™ P prze­lÄ™­kÅ‚o”, „R -- pra­wÄ… nogÄ™ zÅ‚a­ma­Å‚o”). CaÅ‚a sytuacja liryczna jest nierealna i abstrakcyjna, zastosowano metafory („abe­ca­dÅ‚o z pie­ca spa­dÅ‚o”). PojawiajÄ… siÄ™ także porównania („O -- jak ba­lon pÄ™­kÅ‚o”). Opis jest bogatszy i bardziej plastyczny, dziÄ™ki obecnoÅ›ci epitetów („pra­wÄ… nogÄ™”). Utwór jest skierowany do dzieci, dlatego zastosowano liczne zdrobnienia („kro­pecz­kÄ™”, „kÅ‚a­decz­kÄ™”, „brzusz­ki”, „nóż­ki”). Wiersz ma uporzÄ…dkowanÄ… kompozycjÄ™. Dziesięć wersów rozpoczyna siÄ™ od jednej z liter alfabetu, której przygody opisuje podmiot liryczny. Utwór jest dynamiczny przez nagromadzenie czasowników w jego Å›rodkowej części („zgubiÅ‚o”, „zÅ‚amaÅ‚o”, „zbiÅ‚o”, „zwichnęło”, „pÄ™kÅ‚o”, „przelÄ™kÅ‚o”).

Abecadło - interpretacja utworu

Wiersz jest przykÅ‚adem poezji dzieciÄ™cej posiadajÄ…cej walory dydaktyczne. W humorystyczny sposób pomaga dzieciom w przyswajaniu liter alfabetu. Jest wiÄ™c skierowany nawet do najmÅ‚odszych dzieci, które nie potrafiÄ… jeszcze czytać, ponieważ poznajÄ… poszczególne litery.

Utwór jest wiÄ™c czÄ™sto czytany przez nauczycieli i rodziców. W książeczkach z poezjÄ… dzieciÄ™cÄ…, wiersz zazwyczaj pojawia siÄ™ w formie bogatej formie graficznej, która pomaga dzieciom w nauce alfabetu i pomaga podtrzymać ich zainteresowanie. „AbecadÅ‚o” jest inspiracjÄ… do wielu zabaw sÅ‚owem i tworzenia pomocy dydaktycznych, wspomagajÄ…cych poznawanie liter. Poeta zachÄ™ca dzieci do nauki przez przedstawienie zabawnej, abstrakcyjnej sytuacji lirycznej, która pobudza wyobraźniÄ™ najmÅ‚odszych.

TytuÅ‚owe abecadÅ‚o niespodziewanie spada z pieca. Rozlega siÄ™ gÅ‚oÅ›ny huk, litery upadajÄ… na ziemiÄ™. Powstaje w ten sposób niemaÅ‚y baÅ‚agan, a przerażone litery rozpadajÄ… siÄ™ po wszystkich kÄ…tach pokoju. Uderzenie powoduje zniszczenia, litery sÄ… potÅ‚uczone, niektóre z nich zmieniajÄ… swojÄ… formÄ™. Podmiot liryczny nie wyjaÅ›nia, skÄ…d abecadÅ‚o wzięło siÄ™ na piecu i czym byÅ‚ spowodowany upadek. Opowiada tylko o jego bolesnych skutkach. Utwór sprzyja utrwalaniu wyglÄ…du poszczególnych liter przez dzieci. Osoba mówiÄ…ca opisuje kilkanaÅ›cie liter alfabetu pod pretekstem przedstawienia zniszczeÅ„, wywoÅ‚anych upadkiem.

Litera „i” jest praktycznie nie do poznania, zgubiÅ‚a swojÄ… charakterystycznÄ… kropeczkÄ™. Z pewnoÅ›ciÄ… znajduje siÄ™ ona gdzieÅ› w kÄ…cie pokoju, trudno bÄ™dzie jÄ… odnaleźć. UcierpiaÅ‚a także literka „H”, zÅ‚amaÅ‚a siÄ™ jej kÅ‚adka. Upadek caÅ‚kowicie zmieniÅ‚ jej formÄ™, teraz przypomina ona bardziej dwie litery „l”. Podmiot liryczny opowiada o poszkodowanym abecadle, jakby byÅ‚y to chore dzieci, jest peÅ‚en wspóÅ‚czucia i posÅ‚uguje siÄ™ zdrobnieniami. NajmÅ‚odsi czytelnicy mogÄ… porównać samopoczucie zbitych liter do swojego bólu, gdy zdarzyÅ‚o im siÄ™ upaść podczas zabawy. Litera „B” wyglÄ…da podobnie, ale zbiÅ‚a swoje dwa brzuszki. Z pewnoÅ›ciÄ… jest to dla niej źródÅ‚o cierpienia i bÄ™dzie potrzebowaÅ‚a czasu, aby dojść do siebie. Podobny los spotkaÅ‚ literÄ™ „A”, która zwichnęła nóżki. Graficzne przedstawienie alfabetu przypomina ludzkie ciaÅ‚o, nóżki litery „A”, mogÄ… być zwichniÄ™te tak jak nogi czÅ‚owieka.

Litera „O” może kojarzyć siÄ™ z balonikiem, dlatego pÄ™ka po upadku z pieca. UÅ‚atwia to dzieciom zapamiÄ™tanie charakterystycznego wyglÄ…du tej litery. Huk zwiÄ…zany z pÄ™kniÄ™ciem balonika, powoduje strach litery „P”. AbecadÅ‚o posiada w utworze cechy ludzkie, jest zdolne do odczuwania emocji. Litera „T” również jest nie do poznania, gubi swój charakterystyczny daszek. Niektóre części alfabetu Å‚Ä…czÄ… siÄ™ w jednÄ…. Litera „L” wskakuje do litery „U”, tworzÄ…c caÅ‚kowicie nowÄ… formÄ™. Upadek abecadÅ‚a spowodowaÅ‚ wiÄ™c wielki baÅ‚agan i zamieszanie. Litera „S” traci swój wyjÄ…tkowy ksztaÅ‚t, zostaje prostÄ… liniÄ…. Poszkodowana jest także literka „R”, która zÅ‚amaÅ‚a prawÄ… nogÄ™. Podmiot liryczny zwraca też uwagÄ™ najmÅ‚odszych czytelników na podobieÅ„stwa, miÄ™dzy niektórymi literami. „W” staje do góry dnem i zaczyna wyglÄ…dać, jak „M”. Przedstawienie abstrakcyjnego upadku abecadÅ‚a, jest tylko pretekstem do utrwalenia wiedzy na temat polskiego alfabetu u najmÅ‚odszych uczniów.


Przeczytaj także: Do prostego człowieka interpretacja

Aktualizacja: 2024-06-26 17:43:58.

Staramy siÄ™ by nasze opracowania byÅ‚y wolne od bÅ‚Ä™dów, te jednak siÄ™ zdarzajÄ…. JeÅ›li widzisz bÅ‚Ä…d w tekÅ›cie, zgÅ‚oÅ› go nam wraz z linkiem lub wyÅ›lij maila: [email protected]. Bardzo dziÄ™kujemy.