Gwiazd naszych wina – motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Marta Grandke.
Autor Inny

„Gwiazd naszych wina” to dzieło amerykańskiego pisarza, Johna Greena. Opowiada ona historię pewnej nastolatki, szesnastoletniej Hazel, która zmaga się z rakiem tarczycy z przerzutami na płuca. Na zebraniu grupy wsparcia dla chorujących poznaje Augustusa Watersa, z którym szybko się zaprzyjaźnia, aż wreszcie zakochuje się w nim. W dziele pojawia się wiele ciekawych motywów literackich.

Spis treści

Motyw choroby

Hazel ma szesnaście lat i cierpi z powodu nowotworu. Głównym motywem pojawiającym się w powieści jest zatem motyw choroby i to, jak wpływa ona na codzienne życie bohaterki. Hazel musi mieć zawsze przy sobie koncentrator tlenu, szybko się męczy, wiele czasu spędza w szpitalach i przestała chodzić do szkoły. Zdarzało jej się też być o krok od śmierci, ale pomaga jej trochę eksperymentalne leczenie. Choroba zatem definiuje całe życie Hazel i podporządkowuje je pod siebie. Dotyczy to jednak nie tylko samej nastolatki, ale też jej rodziców. Obserwują oni cierpienie swojego dziecka i próbują je w tym wspierać, równocześnie godząc się z myślą, że pewnego dnia mogą je pożegnać na zawsze. To zatem zapis radzenia sobie z okrucieństwem choroby i brakiem możliwości uchronienia się przed nią.

Motyw śmierci

Z chorobą Hazel nieodmiennie wiąże się motyw śmierci. Nowotwór bowiem stanowi zagrożenie dla jej życia i zdarzyło się już tak, że była bliska odejścia. Śmierć zatem zagraża nieustannie Hazel i napawa przerażeniem jej rodziców, którzy muszą się z tym pogodzić. Jednak nastolatka nie przeżywa jedynie lęku o własne życie. Gdy wiąże się z Augustusem Watersem, który także choruje na nowotwór, doświadcza obawy o życie bliskiej osoby. Ostatecznie choroba wygrywa i Augustus po okresie cierpienia odchodzi. Śmierć dotyka zatem Hazel na różne sposoby, bezwzględnie doświadczając dziewczynę w tak młodym wieku.

Motyw miłości

Mimo rozpaczy, lęku, choroby i czasu spędzonego w szpitalach w powieści pojawia się także motyw miłości. Hazel na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorujących na raka spotyka przystojnego Augustusa Watersa. Chłopak zwraca na nią uwagę. Nastolatkowie szybko przywiązują się do siebie i zakochują się w sobie. Mimo trudności doświadczają zatem piękna relacji, wspólnego czasu, Augustus zabiera Hazel na wycieczkę do Amsterdamu, by spełnić jej marzenia. Jednak jest to miłość bezpośrednio powiązana z bólem straty.

Motyw rodziny

Ze względu na chorobę Hazel wsparcie rodziny jest dla niej bardzo ważne, podobnie dzieje się w przypadku Augustusa. Rodzice nie tylko muszą radzić sobie z chorobą dziecka, ale równocześnie pomagać mu ze wszystkich sił i radzić sobie z jego stratą. To pokazuje, że nowotwór wpływa na całą rodzinę i naznacza ją bez litości. Bohaterowie to właśnie w rodzinie odnajdują jednak wiele siły i wsparcia do walki.

Motyw podróży

Marzeniem Hazel było poznanie swojego ulubionego autora, Petera Van Houtena, więc Augustus zorganizował dla niej podróż do Amsterdamu. Wyprawa była trudna dla nastolatków i ich rodziców, ale piękne wspomnienia i przeżycia okazały się jej warte. To pokazuje, jak podróż może wpłynąć też na przemianę wewnętrzną bohaterów.

Motyw przyjaźni

Dzieło pokazuje też, jak ważna jest przyjaźń w ciężkich chwilach, na przykład taka jak Isaaca i Augustusa. Wskazuje również, że dla chorych przyjaźnienie się ze zdrowymi bywa dziwne i niezrozumiałe, co widać na przykładzie Hazel i Kaitlyn.


Przeczytaj także: Gwiazd naszych wina – problematyka

Aktualizacja: 2025-05-21 13:22:04.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.