John Green to amerykański pisarz i autor powieści „Gwiazd naszych wina”. Dzieło to przedstawia losy chorującej na nowotwór nastolatki o imieniu Hazel. Pewnego dnia na grupie wsparcia dla osób z rakiem poznaje Augustusa Watersa, chłopaka, który również choruje. Bohaterowie zbliżają się do siebie i zostają parą, jednak muszą wciąż zmagać się z wieloma zagrożeniami w swoich życiach, które nieustannie powoduje nowotwór. W dziele autor porusza też skomplikowaną problematykę, która dotyczy tych właśnie zagadnień.
Spis treści
Hazel ma szesnaście lat, nowotwór tarczycy i przerzuty na płuca. Jej chłopak, Augustus Waters, stracił nogę z powodu kostniakomięsaka. Nie da się zatem ukryć, że główną problematyką powieści jest choroba, radzenie sobie z nią i codzienność, którą ona bezwzględnie zmienia. Hazel i Augustus nie żyją jak inni nastolatkowie, ich problemy są zupełnie odmiennie. Rozumieją jednak siebie nawzajem dzięki tym doświadczeniom. Z chorobą łączy się też problematyka śmierci, odejścia bliskich, radzenia sobie z tym. Hazel zarówno musi radzić sobie z możliwością własnego zgonu, jak i z odejściem Augustusa.
Hazel zmaga się z nowotworem, ale ma też szesnaście lat i pod innymi względami jest zwyczajną nastolatką. Co prawda rak sprawił, że z pewnością wydaje się ona bardziej dojrzała niż jej rówieśnicy, ale dotykają ją też codzienne sprawy ludzi w takim wieku - szkoła, lekcje, czytanie ulubionych książek, spotkania z przyjaciółkami, zakupy i oglądanie telewizji. Każda z tych czynności jest jednak naznaczona chorobą. W trakcie wizyty w centrum handlowym Hazel pewna mała dziewczynka pyta o jej koncentrator tlenu. Spędzanie czasu z chłopakiem oznacza nie tylko pocałunki, ale też obserwowanie, jak choroba go niszczy każdego dnia. Jest to zatem inne dojrzewanie, niż w przypadku rówieśników bohaterki.
Hazel nie chodzi do szkoły, jednak nawiązuje z innymi relacje. Spotyka się z dawną przyjaciółką, na przykład na zakupy, ale ma wrażenie, że nie patrzą one na świat tak samo. Na grupie wsparcia spotyka za to Augustusa, który także choruje. Ich znajomość szybko przeradza się w związek. Dzięki temu nastolatkowie mają możliwość poznania pierwszej miłości i przeżyć z tym związanych. Nie odebrała im tego nawet śmiertelna choroba.
Hazel choruje, a rodzina ją wspiera. W powieści poruszono problematykę, jak wygląda życie rodzinne w cieniu śmiertelnej choroby. Dotyka ona wszystkich, nie tylko Hazel, zmienia ich codzienność i podporządkowuje ją sobie. Chociaż wszyscy próbują żyć zwyczajnie, to jednak pewnych ograniczeń nie są w stanie uniknąć. Hazel otrzymuje wsparcie nie tylko od rodziców, ale też od Augustusa, który troszczy się o nią mimo własnej choroby. Wsparcie staje się zatem szczególnie istotne w obliczu takiego zagrożenia, jakim jest nowotwór.
Ponieważ bohaterowie śmiertelnie chorują, zastanawiają się nad swoim życiem i przemijaniem. Augustus boi się zapomnienia, natomiast Hazel się z nim godzi. Autor umieścił w powieści wiele refleksji dotyczących właśnie życia, jego sensu, umierania i tego, co zostaje na świecie po człowieku, którego już nie ma.
Aktualizacja: 2025-05-21 14:25:42.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.