Stanisław Bałaszewicz – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Nadberezyńcy” to de­biu­tanc­ka po­wieść Floriana Czarnyszewicza, któ­ra po raz pierw­szy uka­za­ła się w roku 1942. Opo­wia­da ona o lo­sach za­ścian­ko­wej szlach­ty, któ­ra na wschod­nich Kre­sach za­miesz­ki­wa­ła te­re­ny po­ło­żo­ne nad Be­re­zy­ną. Au­tor szcze­gó­ło­wo opo­wia­da o miesz­kań­cach jed­ne­go z za­ścian­ków, czy­li Smo­lar­ni. To wła­śnie tam prze­pro­wa­dza się ro­dzi­na jed­ne­go z głów­nych bo­ha­te­rów dzie­ła, czy­li Sta­ni­sła­wa Ba­ła­sze­wi­cza, chłop­ca po­cho­dzą­ce­go wła­śnie ze szlach­ty za­ścian­ko­wej. Miej­sce uro­dze­nia oraz epo­ka hi­sto­rycz­na zde­cy­do­wa­nie kształ­tu­ją to, jak to­czy się ży­cie tego bo­ha­te­ra.

Charakterystyka Stanisława Bałaszewicza

Sta­ni­sław Ba­ła­sze­wicz to chłopiec urodzony w 1900 roku. Po­cho­dził on z Rogów, ale w pew­nym mo­men­cie jego ro­dzi­na prze­pro­wa­dzi­ła się do Smolarni. Stach miał wów­czas oko­ło dwu­na­stu lat. Pra­gnął się uczyć, za­tem za­pi­sa­no go do szko­ły w Wończy, gdzie uczniów pod­da­wa­no rusyfikacji. Z tego po­wo­du chło­pak wdał się w konflikt z popem dotyczący wiary, za co prze­rwa­no jego na­ukę. Gdy przy­je­chał in­spek­tor, wska­za­no Sta­cha jako ucznia samowolnego, krnąbrnego i upartego. Chło­piec jed­nak wy­ka­zał się też wiedzą i inteligencją w czasie odpowiadania na zadane przez inspektora pytania. Z tego po­wo­du zo­stał wyróżniony w szko­le, co wzbu­dzi­ło dumę w jego bli­skich.

Sta­cha wy­cho­wa­no w du­chu patriotyzmu i tradycyjnych wartości, dla­te­go też źle zno­sił ru­sy­fi­ka­cję, wciąż czu­jąc się Polakiem. W trud­nych dla na­ro­du chwi­lach za­an­ga­żo­wał się w aktywność związaną z edukacją, by uświa­da­miać zru­sy­fi­ko­wa­nych przed­sta­wi­cie­li szlach­ty za­ścian­ko­wej od­no­śnie ich toż­sa­mo­ści na­ro­do­wej. Z tego po­wo­du zo­stał na­wet aresztowany i osadzony w więzieniu. Uciekł jed­nak z aresz­tu w bra­wu­ro­wy spo­sób, co świad­czy o jego sile, od­wa­dze, de­ter­mi­na­cji i nie­złom­no­ści w dzia­ła­niu. Pol­skie szkół­ki nie były jed­nak je­dy­nym po­lem ak­tyw­no­ści Sta­cha. Dzia­łał on bo­wiem w ramach wywiadu, by zdo­być dla swo­ich so­jusz­ni­ków jak naj­wię­cej istot­nych in­for­ma­cji. Był bo­wiem prawdziwym patriotą, tym bar­dziej miał świa­do­mość, jak wie­le pra­cy wy­ma­ga od­bu­do­wa pań­stwa pol­skie­go. Jed­nak pro­wa­dzo­na po­li­ty­ka nie­jed­no­krot­nie do­pro­wa­dza­ła chło­pa­ka do po­czu­cia rozczarowania nową wła­dzą.

Chło­pak był po­sta­cią honorową, nie wa­hał się przed wzię­ciem udzia­łu w ry­zy­kow­nych ak­cjach, na przy­kład w trak­cie wojny polsko-bolszewickiej. Nie wa­hał­by się za­tem przed po­świę­ce­niem swo­je­go ży­cia dla oj­czy­zny. An­ga­żo­wał się na­wet w sy­tu­acje z po­zo­ru bez­na­dziej­ne, do koń­ca wal­cząc dla swo­je­go kra­ju. Po­ka­zy­wa­ło to ogrom­ną siłę jego cha­rak­te­ru i praw­dzi­wą niezłomność. Miał jed­nak swo­je słab­sze stro­ny, jak wte­dy, gdy wszedł w kon­flikt z po­pem i bał się po­wie­dzieć o tym ojcu. Stach może być uzna­wa­ny za al­ter ego sa­me­go au­to­ra po­wie­ści. Wia­do­mo bo­wiem, że jego debiutancka powieść zawiera elementy autobiograficzne. Stach jest za­tem odważnym patriotą, któ­ry ma wzbu­dzać w czy­tel­ni­kach sym­pa­tię.


Prze­czy­taj tak­że: Kościk Wasilewski – charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2025-03-29 21:20:46.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.