Rzeka – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Emilia Kiereś jest pisarką, znaną również jako córka Małgorzaty Musierowicz i bratanica Stanisława Barańczaka. To także tłumaczka, ilustratorka i autorka między innymi powieści pt. „Rzeka”. Opowiada ona o przygodach młodego chłopca o imieniu Kilian. Bohater pewnego razu wyrusza na poszukiwania swojego ojca, Gedeona, który nie wrócił do domu z wojny. Wyprawa Kiliana pozwala mu nie tylko na pomyślną finalizację misji, ale także na osiągnięcie dojrzałości. O uniwersalnym charakterze dzieła świadczą także miejsce i czas jego akcji.

Spis treści

Rzeka – miejsce akcji

Miejsce akcji zmienia się w trakcie rozwoju fabuły. Początkowo to dom rodzinny Kiliana, gdzie wraz z matką czeka on na swojego ojca. Następnie zdobywa Najwyższy Szczyt, a potem zaczyna podążać za rzeką, która wyznacza kierunek podróży Kiliana. W trakcie wyprawy Kilian odwiedza rozmaite miejsca, takie jak na przykład szałas pasterza, gdzie mężczyzna opowiada mu o ojcu Łucji, Wicie, który wyruszył na wojnę z Gedeonem i także nie wrócił. Pojawiają się tam też wioski, w jakich Kilian szuka schronienia, czy las. W mieście Kilian poznaje Ursyna, daje mu się oszukać i tak oto trafia do obozu Sambora, gdzie też spędza trochę czasu. Po uświadomieniu sobie swojego błędu Kilian tuła się po okolicznych miejscowościach. Powieść kończy się klamrowo, gdyż Kilian wraz z ojcem wracają do domu rodzinnego, skąd wyruszył. Nie wiadomo, gdzie dokładnie na mapie świata leży dom Kiliana i inne opisane miejsca. Nie wskazano tu żadnego kraju, zatem ta opowieść mogłaby się rozgrywać wszędzie, co podkreśla jej uniwersalny przekaz.

Rzeka – czas akcji

Czas akcji także jest uniwersalny. Nie wiadomo, w jakim roku dzieją się opisane wydarzenia. Jedynie opisana broń, taka jak strzały, czy starodawne budownictwo w rodzaju słowiańskiego, a także brak zaawansowanej technologii sugeruje, że są to czasy dość oddalone od współczesnych. Akcja rozpoczyna się wczesną wiosną, kiedy to Kilian opuszcza dom rodzinny, by odnaleźć ojca i trwa przez kilkanaście miesięcy. Kończy się bowiem latem kolejnego roku. Można to wywnioskować po tym, że Kilian przebywa w obozie Sambora aż do późnej jesieni, a do domu rodzinnego wyrusza z ojcem po zimie, którą spędził z nim w gospodarstwie Łucji i Wita. Dzięki tym danym można stwierdzić, że cała wyprawa Kiliana zajęła ponad rok. W tym czasie młodzieniec dorósł i dojrzał, lepiej zrozumiał siebie i otaczający go świat. Udało mu się także zrealizować zaplanowany cel, jakim było odnalezienie ojca i zabranie go do ich domu, gdzie czekała matka.


Przeczytaj także: *** (już tylko głaskam...) – interpretacja

Aktualizacja: 2025-02-20 20:12:47.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.