Folwark zwierzęcy – główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

George Orwell jest znany jako autor powieści pt. „Folwark zwierzęcy”, która opisuje losy zwierząt przejmujących władzę w gospodarstwie. Dzięki krwawej rewolucji udaje im się z niego przepędzić ludzi. Rządy w folwarku powoli zaczynają sprawować świnie, a jedna z nich, Napoleon, praktycznie wprowadza własną, niebezpieczną dyktaturę. Orwell w ten sposób zawarł w dziele metaforę narodzin totalitaryzmu i jego oddziaływania, co miał okazję obserwować w czasie trwania II wojny światowej. Tego zagadnienia dotyczy też większość wątków pojawiających się w książce.

Spis treści

Wątek buntu zwierząt

Najważniejszy dla obrotu akcji w powieści jest wątek buntu zwierząt i przeprowadzonej przez nie rewolucji, skierowanej przeciwko ludziom. Wcześniej gospodarstwem zarządzał pan Jones, pijak zaniedbujący zwierzęta. Zwłaszcza stary knur Major dostrzegał niesprawiedliwości takiego życia, dlatego starał się zarazić swoimi filozoficznymi poglądami inne zwierzęta. Było to zarzewiem powstania, które owocowało wypędzeniem pana Jonesa z jego własnego folwarku. Bunt zwierząt spowodowały lata niesprawiedliwości i okrucieństwa, jakich doświadczały zwierzęta w niewoli. Zaczęło rodzić się w nich pragnienie wolności, podsycane przez Majora, szczerze wierzącego w animalizm. Ten sposób myślenia, swoisty nurt społeczny oznaczał równość wszystkich zwierząt. Po jego śmierci inne świnie opracowały właśnie zasady animalizmu, które potem miały służyć wszystkim zwierzętom w folwarku. Kolejne filozofie przywódców takich jak Napoleon czy Snowball były wypaczone; służyły głównie określonym grupom zwierząt i bywały niekonsekwentne, a nawet, co gorsza, okrutne. Bunt wyrósł też na nienawiści do człowieka uciskającego zwierzęta. Animalizm w takim wydaniu zakładał zatem wrogość zwierząt wobec ludzi. To bunt skłonił głodne zwierzęta do sforsowania spichlerza i zmiany ich życia. Jednocześnie w miarę postępowania działań politycznych przywódców, coraz mniej liczyła się opinia ogółu i realną władzę zaczęła dzierżyć jedynie określona grupa wyrachowanych graczy.

Wątek tyranii Napoleona i innych świń

Z buntem wiąże się też wątek autorytarnych rządów Napoleona. Początkowo, zaraz po rewolucji i na fali zadowolenia wygnaniem pana Jonesa, zwierzęta były sobie równe. Świnie jednak uznawano za najmądrzejsze spośród zwierząt, zatem to im powierzono kwestie organizacyjne. One nauczyły się czytać i pisać, zatem zajęły się formalną stroną tworzenia nowej rzeczywistości zwierząt, ustalania zasad i porządkowania innych spraw, którym podlegali pozostali mieszkańcy folwarku. Mimo pozornej równości świnie bardzo szybko zaczęły też ustanawiać dla siebie specjalne przywileje. Na ich czele pozostawali Napoleon i Snowball. Pierwszy głosił populistyczne hasła, zbierające wokół niego pochlebców, drugi próbował wprowadzić w życie faktyczne zmiany na lepsze, jednak musiał ulec sprytowi swego konkurenta. Napoleon wychował na strychu szczeniaki, a także uczynił z owiec swoistą tubę propagandową. Snowball edukował zwierzęta, projektował wiele ciekawych rozwiązań i szybko stał się z tego powodu dla Napoleona rywalem. W końcu został przez niego wygnany z folwarku, a Napoleon przejął całą władzę. Szybko okazał się bezwzględnym tyranem, który tylko pozornie działał w imieniu zwierząt. Szybko na porządku dziennym stały się krwawe egzekucje, głód, ciężka praca i życie gorsze niż pod rządami ludzi. Napoleon nawet zaczął chodzić na dwóch nogach, rozpił się (co upodabniało go do człowieka) i korzystał z propagandy, aby podtrzymywać iluzję poświęcenia, jednocześnie strasząc powrotem pana Jonesa. Rządy Napoleona opierały się na obietnicach lepszej przyszłości, która nigdy nie nadchodziła, mimo iż miała. Napoleon tymczasem nieustannie modyfikował wprowadzone prawo, dbając o to, by chroniło ono wyłącznie jego interesy. Całkowicie zdradził rewolucję i przerodził folwark w miejsce tyranii, wykorzystując ciężką pracę innych zwierząt. Ostatecznie nie dało się go odróżnić od ludzi, których wcześniej tak nienawidził. Pokazuje to upadek idei, która narodziła się jako słuszna myśl i pragnienie wolności, a ostatecznie obróciła się przeciwko tym, którzy za nią walczyli.

Wątek losów innych zwierząt

Autor porusza też to, co stało się z innymi zwierzętami na folwarku. Szczenięta wychował Napoleon, Mollie uciekła, a Boxer został wysłany do ubojni. Historie te pokazują smutny koniec zwierząt, które uwierzyły świniom, że inny świat jest możliwy lub nie miały tyle siły czy motywacji, aby przeciwstawić się zamordyzmowi w imię wyższych warftości. Tymczasem złapano je w jeszcze gorszą pułapkę niż opieka pana Jonesa. To obrazuje też ich łatwowierność i podatność na propagandę, jaką szerzył w gospodarstwie Napoleon.


Przeczytaj także: Określ, jaki problem podejmuje Mieczysław Jastrun w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Walka o słowo

Aktualizacja: 2025-01-20 17:40:47.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.