Sachem – sposób ujęcia i interpretacja sceny w cyrku

Autorka opracowania: Aleksandra Sędłakowska.

„Sachem” to nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza, która po raz pierwszy ukazała się w „Słowie”, w 1883 roku (we fragmentach), po powrocie autora z podróży do Stanów Zjednoczonych. Scena w cyrku jest kulminacyjnym punktem utworu, w którym napięcie pomiędzy prawdziwym życiem bohatera a oczekiwaniami białych osadników zostaje ujawniona.

Sienkiewicz przedstawia tę scenę w sposób kontrastowy, łącząc dramatyczny przekaz z ironią i podkreślając degradację indiańskiej kultury do poziomu cyrkowej atrakcji. Ujęcie tej sceny służy krytyce kolonializmu, powierzchownej fascynacji egzotyką oraz komercjalizacji tragedii. Opisuje występ Sachema jako egzotyczny spektakl, mający na celu wzbudzenie emocji publiczności. Przede wszystkim pojawia się dyrektor cyrku, który ostrzega widownię, aby nie drażnić Indianina, który jest dziś w bojowym nastroju. Cyrkowa oprawa jest barwna i widowiskowa: na scenie pojawia się ostatni potomek plemienia Czarnych Węży, ubrany w ceremonialny strój, z pióropuszem i pomalowaną twarzą. Muzyka i narracja cyrkowców podsycają atmosferę, odwołując się do wyobrażeń o indiańskiej kulturze, ale w rzeczywistości przedstawienie jest jedynie imitacją dawnej rzeczywistości, sprowadzoną do roli rozrywki.

Publiczność – mieszkańcy miasta Antylopa – reaguje entuzjastycznie na egzotyczne widowisko. Oczekują spektakularnego przedstawienia, dla nich Sachem to mityczny bohater, który dostarcza wrażeń, ale jego historia i los są zredukowane do uproszczonego mitu, pozbawionego autentycznego znaczenia. Scena w cyrku przede wszystkim ukazuje degradację kultury rdzennych mieszkańców Ameryki, spośród których został tylko Czerwony Sęp. Sachem, jako ostatni przedstawiciel swojego plemienia, nie odgrywa autentycznych rytuałów, lecz cyrkową inscenizację, skacząc na linie i robiąc groźne miny. Symbolika indiańskiej pieśni zemsty zostaje wypaczona, stając się jedynie środkiem do zarabiania pieniędzy i zaspokajania prymitywnych potrzeb rozrywki.

Występ Sachema można interpretować jako metaforę ostatecznego zwycięstwa kolonializmu. Człowiek, który powinien być strażnikiem tradycji, zostaje zmuszony do parodiowania swojej kultury dla rozrywki potomków oprawców jego plemienia. Jego sytuacja odzwierciedla upadek wartości duchowych. Sam Sachem w tej scenie jawi się jako postać tragiczna. Jego postawa wobec występu jest pełna ambiwalencji – z jednej strony na pewno jest świadomy, że odgrywa farsę, z drugiej występ w cyrku jest jego źródłem utrzymania. Sachem nie ma możliwości wyboru ani powrotu do korzeni.

Scena w cyrku jest również krytyką mieszkańców Antylopy – potomków osadników, którzy zniszczyli wioskę Chiavatta. Ich entuzjazm wobec przedstawienia Sachema ujawnia powierzchowność ich zainteresowania kulturą indiańską. To podejście obrazuje kolonialną mentalność, która sprowadza obce kultury do roli towaru w sektorze rozrywkowym.


Przeczytaj także: Sposób ukazania Niemców w Sachemie

Aktualizacja: 2024-12-04 21:21:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.